EKONOMIKA

Netflix se chce podívat na zoubek sdílení účtů mimo domácnosti, investoři jsou skeptičtí

Společnost Netflix Inc. ve středu informovala, že testuje několik nových funkcí. Jedna z nich uživatelům umožní za příplatek sdílet účet s osobami, s nimiž nežijí v jedné domácnosti. Testování probíhá v Chile, Kostarice a Peru, kde si nyní majitelé standardních a prémiových tarifů mohou ke svým účtům připojit až dvě další osoby.

Martina Bellovičová

Další funkce, o níž Netflix uvažuje, by měla umožnit uživatelům se základním, standardním či prémiovým tarifem převést informace z jejich profilu na nový účet nebo podúčet. Nepřišli by tak o údaje, jako je historie sledování a personalizovaná doporučení. 

Dosud mohly účet na Netflixu sdílet osoby žijící v jedné domácnosti, plánované změny však zapříčinily určitý zmatek v tom, za jakých podmínek by se lidé mohli dělit o jeden účet po jejich zavedení. Společnost Netflix uvedla, že předtím, než zpřístupní nové funkce pro zbytek světa, důkladně otestuje jejich smysluplnost.

Plánované zpřísnění podmínek pro sdílení uživatelských účtů vyvolalo na Wall Street vlnu nedůvěry ve schopnost streamovací společnosti vydláždit si cestu k dalšímu růstu. I samotný Netflix ostatně v lednu snížil svá očekávání a nyní počítá v příštím čtvrtletí s méně než polovičním nárustem nových klientů, než na Wall Street původně předpokládali, a to kvůli pozdnímu zveřejnění diváky očekávaného obsahu. 

Ve středu, den poté co Netflix oznámil, že bude po uživatelích, kteří sdílejí svůj účet s lidmi mimo domácnost, chtít, aby si připlatili, klesly akcie společnosti na burze o 36 %. Ta však právě sdílení hesel považuje za hlavní důvod skutečnosti, že se jí nedaří dosáhnout plánovaného nárustu nových uživatelů. Počet sdílených účtů - odhadem 100 milionů celosvětově, z toho 30 milionů ve Spojených státech a Kanadě - byl jasným varovným signálem.

Mediální analytik Michael Nathanson akci proti sdílení hesel považuje za důkaz toho, že společnost Netflix se svým počtem 221,6 milionu předplatitelů narazila na strop a uvědomuje si to. Provozní ředitel Netflixu Gregory Peters v úterý investorům řekl, že společnost neplánuje zakázat předplatitelům aby se o svůj účet dělili se sestrou. "Požádáme vás ale, abyste zaplatili něco málo navíc, než se s ní o účet podělíte. Ona tak získá výhody a hodnotu naší služby a my nepřijdeme příjmy plynoucí ze streamování."

Společnost v úterý oznámila, že poplatek za sdílení hesla plánuje zavést celosvětově do jednoho roku. Někteří analytici však byli skeptičtí a nevěřili, že by tato strategie mohla být všelékem. "Vypadá to spíš, že se tím snaží omluvit špatné výsledky, než cokoli jiného," řekl Manuel Muhl, analytik DZ Bank AG. "Sdílení hesel představuje problém již několik jet, nelze je uvádět jako pádný důvod neuspokojivého růstu počtu uživatelů."

Martina Bellovičová, redaktorka byznysvcesku.cz