EKONOMIKA

Nezaměstnanost v ČR v dubnu podle odhadů klesla na 3,2 procenta

Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla podle odhadů na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem je především pokračující obnovování sezonních prací. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Válka na Ukrajině a příliv uprchlíků má podle nich na počty nezaměstnaných zatím minimální vliv. Úřad práce zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti za duben v pondělí.

"Napětí na trhu práce narůstá s tím, jak se i letos řídnou řady nezaměstnaných, zatímco neobsazených volných pracovních míst nijak viditelně neubývá. S nástupem sezonních prací na jaře lze počítat s dalším poklesem nezaměstnanosti v dalších měsících až pod tři procenta," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka stály za odhadovaným dubnovým poklesem nezaměstnanosti téměř výhradně sezonní faktory s rozjížděním prací v zemědělství, ve stavebnictví a v některých službách. Situace na domácím pracovním trhu tak podle něj zůstává zatím pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst, než počtem nezaměstnaných.

"Na druhé straně začíná zpomalovat tvorba pracovních míst v průmyslu. S ohledem na pravděpodobné zpomalení domácí ekonomiky v letošním roce lze očekávat, že začne postupně klesat i rekordní počet nabízených volných pracovních míst. Volná pracovní místa začnou postupně ubývat i z toho důvodu, že část bude obsazována pracovníky z Ukrajiny," uvedl Novák.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že nezaměstnanost v dubnu zřejmě klesla na nejnižší úroveň od začátku pandemie. Ve prospěch nižší nezaměstnanosti bude stejně jako v minulých měsících podle něj působit především sezonnost. "Vliv války na Ukrajině bude naopak minimální. Několik desítek tisíc uprchlíků sice využilo možnost pracovat v ČR, jako uchazeče ale úřad práce eviduje podle informací z půlky dubna jen nižší stovky z nich. Vzhledem k tomu, že řada příchozích cizinců nastupovala do dlouhodobě neobsazených pracovních míst, bude kromě evidovaných uchazečů v dubnu pravděpodobně klesat i počet volných pracovních míst," řekl.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

Nízká nezaměstnanost… Jeden by řekl sen všech vlád i veškerého lidu, jenže, ejhle, ona je tu ještě jedna skupinka a tu to příliš netěší. Pro zaměstnavatele takový stav znamená, že ve skladech “trhu práce“ leží málo zboží a ještě není na výběr. Pro nás ostatní je to zhruba představitelné jako solidně vyprázdněná socialistická samoobsluha. Velká očekávání oběma směry byla vůči Ukrajincům, jenže tito povětšinou pěšáci zachraňující léta spodní patra zaměstnaneckých regálů v naší samoobsluze, dílem narukovali a dílem už o každou práci také nestojí. Možná trochu symptomaticky se titíž lidé, kteří stáli s krumpáči v ruce v našich staveništních výkopech jen přesunuli do čerstvě hloubených zákopů ukrajinsko-ruské fronty. Ti, kteří jim kynuli ze svých BMW a Audi v nich jezdí dál. Jak už to u takových bývá, nezachrání ani náš trh práce ani tu jejich frontu.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se v pohodě

To je k vzteku, co? To se bude blbě machrovat na ty pitomý dělňase ve firmě, že když se jim to nelíbí, že za branou čeká deset dalších. Nečeká! Kurňa, to se možná bude muset sem tam někdo i začít k lidem slušně chovat, nedejbože jim přidat na platu. Já to nechci vidět, to zas bude v ekonomickejch rubrikách pláče a řevu.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se zklamaný

Trh práce nám dlouhodobě funguje podivně až místy jakoby nefunguje. Není to ovšem logicky nefunkčností trhu, jako spíše tím, co jej křiví. Nepřekvapivě je to politika a její zásahy a regulace. Vše začíná už školstvím. Úžasný sociálně-socialistický vynález zvaný vzdělaností společnost, který k nám přišel ze Západu, říká vlastně všem, vydrž co nejdéle na škole (jakékoli), budeš se mít lépe. Což není nic jiného než staré „uč se synku, bude z tebe pán“. To je první část lidí, kteří na trhu práce chybí, oni totiž studují. Ta další chybějící skupina se pak rekrutuje z čerstvých přece jen již absolventů, kteří ale namísto toho, aby se ujali nějaké potřebné a spoluobčany ceněné činnosti, získávají místa buď přímo ve stále bující státní správě a nebo alespoň na ni napojených neziskovek, ziskovek a spol. Přece tu svoji diplomku na Fakultě humanitních studií na téma „Strategie výběru partnerek u lesbických žen v etnických minoritách“ nehodí jen tak za hlavu, že?! A tak by se dalo pokračovat.