EKONOMIKA

Nový rekord v zadlužení. Světový dluh loni dosáhl vlivem pandemie 226 bilionů USD

Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů (5,1 biliardy Kč). To představuje 256 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války.

"O něco více než polovina tohoto nárůstu připadá na vládní úvěry", které rovněž dosáhly rekordní výše (99 procent světového HDP), zatímco "soukromý dluh nefinančních podniků a domácností rovněž dosáhl nových maximálních hodnot", uvedli na blogu za MMF Vitor Gaspar, Paulo Medas a Roberto Perrelli.

Jen samotné vládní dluhy nyní představují téměř 40 procent celkového světového dluhu, což je podle MMF "nejvyšší podíl od poloviny 60. let" minulého století.

Hromadění veřejného dluhu je přímým důsledkem dvou velkých hospodářských krizí, globální finanční krize z roku 2008 a krize způsobené pandemií covidu-19, uvádí blog.

V roce 2020 bylo "velké zvýšení dluhu odůvodněno potřebou chránit lidské životy, zachovat pracovní místa a zabránit vlně bankrotů," zdůrazňují autoři příspěvku. "Pokud by vlády nezasáhly, sociální a ekonomické důsledky by byly zničující," dodávají.

Autoři dále upozorňují, že tato úroveň zadlužení zvyšuje zranitelnost, zejména proto, že podmínky financování budou v budoucnu méně příznivé. V kontextu vysoké inflace se očekává zvyšování úrokových sazeb.

"Vysoká úroveň zadlužení ve většině případů omezuje schopnost vlád udržet oživení a schopnost soukromého sektoru investovat ve střednědobém horizontu," uvádějí.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Příčiny zadlužování bývají vnějškově velmi různorodé, vnitřní podstata je však stejná. Jde povětšinou o nepříliš morální rozhodnutí nezpůsobit si bolest teď hned, ale až někdy později, ovšem o to větší. Jistě, existují vzácné výjimky, ale to není tento případ. Vlády utrácejí proto, že je to způsob, jak se udržet u moci a lid jim to dovoluje v blahé naději, že vlády mají jakýsi zázračný recept, jak z toho později ven a teď se ještě chvíli pomějeme. Kdybych chtěl být rouhačem, řekl bych, že demokracie nefunguje. Nebudu se pouštět na tenký led. Je možné, že v jakési hodině dvanácté lid prozře a vyvolí si někoho, kdo mu za vidinu přežití slíbí krev, pot a slzy. A nebo se prostě jen uzavře jedna dějinná kapitola. Pak už jde pouze o to, jak velká rána to bude.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Než se necháme vyděsit k smrti podobnými věrozvěsty apokalypsy, kteří nakonec nadělají víc škod než problém samotný, je dobré si uvědomit pár věcí. Státy až na úplné výjimky obvykle de facto nebankrotují. To, že se poslední roky poněkud více pracuje se zadlužováním, neznamená, že musí být v budoucnu nutně nějak výrazně hůř. Minimálně u vyspělých, západních ekonomik, kam díky svému členství v EU také patříme, je to podobné, jako když si peníze a to i velké, půjčí silná, úspěšná firma. Pomohou ji překlenout nějaký problém a případně se investicemi udržet na špici. V budoucnu je dluh splacen a výnosy z proinvestovaných peněz plynou dál. V tom je i smysl ochrany životní úrovně obyvatelstva, udržení vysokého standardu zdravotní péče, proticovidových opatření apod. Samozřejmě, pokud by se takto zadlužoval stát chudý, bylo by to vysoce rizikové. My máme ovšem to nezasloužené štěstí, že patříme do šťastnější, bohatší části světa. To nás zavazuje k pomoci ostatním, na to nesmíme zapomínat!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Bude válka. Já to říkám už dlouho. Tohle nemůže dopadnout jinak. Všichni dlužej všem, nikdo už pomalu nemá na splacení, tak budou ještě chvíli dřít nás dole a pak to rupne. Jaký životy tímhle zachraňujou, komu?! Průměrnej věk oběti covidu je o fous vyšší než dýlka dožití, nedávno jsem to četl. A kdo je furt zavřenej doma, kdo se dusí pod těma plastovejma nesmyslama celý dny? Mladý lidi, děti, kterejm o nic nejde! Sousedka vyprávěla, že ji v tom nutili rodit! Chápete to?!!! Já když vidím v novinách ty fotky ze škol, jak to tam ty děcka maj přes obličeje… Mně se dostat některej z těch zmetků, co tohle vymejšlej do ruky… Já bych se neznal! A proč? Aby nás mohli ovládat, aby lidi náhodou nemohli normálně, obyčejně žít, děti chodit do školy, do sportu. Těch prachů, co se protestovalo a k čemu? Úplně na nic! Zase spadne většina světa na hubu, ale pár pracháčů bude mít pořádnej mejdan a ještě nám u toho budou vykládat, že to dělaj pro naše dobro.