EKONOMIKA

Nový rozpočet: Usnadní rychlé vládní škrty Babišovu cestu na Hrad?

Vláda projednala návrh rozpočtu na letošní rok, který počítá se schodkem 280 miliard korun. Fialův kabinet tak v porovnání s návrhem ještě Babišovy vlády našel úspory za 76,6 miliardy korun. Zároveň uplatní dodatečné příjmy, celkově odpovídající 62,2 miliardy, které hodlá ze zhruba třetiny, tedy v částce kolem 21 miliard, využít na letošní mimořádné navýšení důchodů, zvýšení příspěvku v souvislosti s růstem cen energií nebo kompenzace pro podnikatele.

Lukáš Kovanda

Babišova vláda loni schválila rozpočet se schodkem 376,6 miliardy. Snížení navrhovaného deficitu o bezmála 100 miliard korun představuje naplnění předvolební rétoriky opozičních stran. Ty ve volbách zvítězily i proto, že si jako své klíčové téma zvolily ozdravení veřejných financí. Toto je však pouze první nakročení k takovému ozdravení. Nicméně signalizuje, že vládní strany berou svůj slib vážně, což není vždy pravidlem. Zároveň se zatím zdá, že berou vážně i svůj slib docílit ozdravení veřejných financí bez zvyšování daní. Ještě lepší!

Z politického hlediska je tedy nový návrh do značné míry nutností. Vláda nejen musela učinit zásadní krok k naplnění svého klíčového slibu, chtěla-li si uchovat věrohodnost v očích veřejnosti, zároveň potřebovala symbolicky přetnout Babišovu éru, charakteristickou historicky rekordními a zcela bezpříkladnými deficity. Ty sice z podstatné části odrážely pandemickou situaci a nutnost uskutečňovat výrazně navýšené výdaje v čase znatelného omezování ekonomiky. Avšak zvláště právě návrhem schodku na letošní rok Babišova vláda vyslala signál, že nemíní s ozdravováním veřejných financí nijak zvlášť pospíchat.

Stranám stojícím v opozici proti Babišově vládě se podařilo navodit dojem, že s ozdravováním veřejných financí naopak třeba pospíchat je. A s tím právě volby vyhrály. Bylo by tedy zvláštní, pokud by nyní nepospíchaly. Ztratily by kredit u veřejnosti. Pospíchají tedy. V režimu provizoria „překopávají“ celý rozpočet. Bude tedy třeba značné politické odvahy a neoblomnosti, aby si své rychlé škrty obhájily zejména u těch, kteří jsou jimi „rychle a nečekaně“ dotčeni, ba tedy zaskočeni. Citlivým bodem bude jistě třeba zmrazení plateb na státní pojištěnce typu důchodců či dětí, proti němuž se už hlasitě ozývají zdravotnické odbory.

Rychlé škrty nemohou být z povahy věci dostatečně prodiskutovány, což může vyvolat širší vlnu nevole s novým kabinetem, již politicky kapitalizuje opozice. A také sám Babiš, jenž si zjevně „brousí zuby“ na prezidentský úřad. Razantní osekávání výdajů letošního rozpočtu je tak právě Babišovi municí pro boj o Hrad. Čím razantnější bude, tím více munice Babiš získá, jelikož tím více skupin obyvatelstva si vláda znepřátelí – a budou jí to chtít „vrátit“ volbou politického arcirivala.

Čistě pragmaticky tak vláda mohla letos ještě s razantními škrty posečkat. Vysvětlit své posečkání veřejnosti tím, že jim nechce v čase nejvyšší inflace od 90. let – v její dikci „Babišovy drahoty“ – nakládat ještě břímě škrtů. V příštím roce bude ale inflace velmi pravděpodobně o dost mírnější. Takže vláda mohla občanům vysvětlit, že k výraznějším škrtům se uchýlí právě až tehdy. Získala by tak výhodu jejich celoročního koncipování a diskutování. Opozice a Babiš by zato nezískaly tolik munice. K rozvratu veřejných financí by nedošlo. Stále bychom byli jednou z nejméně zadlužených zemí EU. A s ozdravováním by tedy Fialův kabinet začal až příští rok. Až by se inflační vlna přehnala a až by na Hradě už nový prezident tak jako tak stejně usedal.

Vláda upřednostnila naplnění slibů voličům – ale tím pádem také tedy nutně i rychlé škrty – před vypočítavějším, pragmatickým přístupem, což je sympatické. Zda také politicky dostatečně prozíravé, to se teprve ukáže.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Ono to vypadá, že to vláda myslí se škrty opravdu vážně. Mám k ní svoje výhrady, a to velký (rozhodně nemusím nekomarxistickou chaluhu a spol.), ale za snahu krotit rozpočtové orgie ji musím pochválit. Všechno záleží na tom, jak se škrty promítnou do rozpočtů jednotlivých ministerstev. Určitě by ale bylo podnětné, kdyby vláda šla příkladem a snažila se hlavně redukovat byrokratickou mašinerii. Považuju například naprosto za skandální, že stát platí za téměř dvacet tisíc prázdných tabulkových míst ve státní správě. Klasickou ukázkou je zrovna školství. Učitelé si pořád stěžují, že platy ve školství nedosahují slíbených sto třicet procent průměrné mzdy, ale už zapomínají dodat, že do průměru při svých výpočtech zahrnují právě prázdná tabulková místa nebo asistenty.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Ohlášené škrty se mě jakožto učitelky osobně dotýkají. Na jednu stranu chápu, že je třeba šetřit, a schvaluji to, na druhou stranu by se nemělo šetřit zrovna na vzdělání dětí, které jsou naší budoucností. Vláda zatím snížila nárůst platů pedagogů od ledna na dvě procenta oproti slibovaným třem procentům, ale zároveň se zavázala udržet jejich platy nad sto třiceti procenty průměrné mzdy. Tak by mě zajímalo, jak toho chtějí dosáhnout. Ale třeba se to nějak tabulkově podaří udělat. Zmiňované zmrazení plateb za státní pojištěnce nepovažuji také za šťastné, jelikož zdravotnický systém s přislíbenými penězi již počítal. Vznikají tak zbytečná nejistota a napětí.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jsem rád, že vláda plní svoje sliby. Hned je patrná změna kvality oproti nedávné temné minulosti. Ale nesmí se propadnout ekonomickému klausismu a zapomínat na sociální rozměr, jinak opravdu hrozí, že méně vzdělaní lidé prosadí Bureše na hrad. Musíme vytvořit kompaktní frontu demokratických sil a zabránit tomu. Mám trochu obavy, aby nedocházelo k nějakým vnitřním třenicím uvnitř koalice, ale doufám, že společný cíl všechny stmelí. Zajímalo by mě, kolik by vyneslo znárodnění Burešova majetku. Třeba by to bylo řešení, jak uzdravit státní pokladnu.