EKONOMIKA

Občané Šanghaje bojují s cenzurou: zážitky z COVID lockdownu zpracovávají jako NFT

Měsíční lockdown Šanghaje kvůli onemocnění COVID-19 si jeho obyvatelé připomínají i na blockchainu. Videa, fotografie a umělecká díla zachycující těžké časy razí jako nezaměnitelné tokeny, aby umožnili jejich sdílení a ochránili je před smazáním.

25 milionů obyvatel města nemohlo opustit své domovy po celé týdny. Mnozí z nich si vybíjeli frustraci na internetu, komentovali drakonická lockdownová omezení a potíže se sháněním potravin nebo sdíleli příběhy svých strádajících spoluobčanů, například pacientů, kteří nemohli vyhledat lékařskou péči.

Situace znovu rozproudila honičku s čínskými cenzory, kteří oznámili posílení kontroly internetu a skupinových chatů. Chtěli tak zabránit šíření údajných fám a snahám o vyvolání neshod mezi veřejností, frustrovanou z lockdownu.

Zatímco část občanů jim vzdoruje dalším šířením zakázaného obsahu, jiní se obracejí na NFT tržiště, včetně největšího světového trhu OpenSea, kde mohou uživatelé sami vydávat obsah a prodávat jej nebo nakupovat za kryptoměny. Přitahuje je mimo jiné okolnost, že data zaznamenaná na blockchainu nelze vymazat.

Vrcholný okamžik šanghajského lockdown NFT hnutí nadešel 22. dubna, kdy se online komunita střetla s cenzory v nočním boji o zveřejnění šestiminutového videa s názvem „The Voice of April (Hlas dubna)“, montáže zvukových nahrávek, shromážděných v Šanghaji během epidemie. Více zde

V pondělí se již na OpenSea nacházelo 786 NFT spojených právě s tímto videem a stovky dalších, tematizujících lockdown v Šanghaji.

23. dubna pak čínský uživatel Twitteru s přezdívkou imFong v hojně retweetovaném příspěvku uvedl: „Vydal jsem video 'The Voice of April' jako NFT a zmrazil jeho metadata. Toto video bude už navždy existovat na IPFS,“ čímž odkazoval na distribuovanou síť Interplanetary File System (meziplanetární souborový systém).

Stejně jako většina hlavních zahraničních sociálních médií a zpravodajských platforem je Twitter v Číně blokován, ačkoli obyvatelé k němu mohou přistupovat pomocí VPN.

Agentuře Reuters sdělil programátor ze Šanghaje, že mnoho občanů města včetně něj vnímá svou snahu nenechat video zmizet jako součást „lidové vzpoury“.

Sám vytvořil NFT ze snímku uzávěrové mapy Šanghaje, na níž lze vidět oddělení většiny města od okolního světa.

„Epidemie mě uvěznila doma, takže mám spoustu času,“ dodal pod podmínkou zachování anonymity.

Další šanghajský obsah, který je na OpenSea k prodeji jako NFT, zahrnuje příspěvky na sociální síti Weibo se stížnostmi na omezení, snímky z vnitřku karanténních center nebo umělecká díla inspirovaná životem v lockdownu.

Simon Fong, 49letý designér na volné noze původem z Malajsie, který již devět let žije v Šanghaji, začal vytvářet satirické ilustrace o životě v lockdownu ve stylu propagandistických plakátů z dob Maa.

Na trhu s tokeny se pohybuje od loňského roku, a tak i on vydal své výtvory jako NFT. Devět svých ilustrací nyní prodal za průměrnou cenu 0,1 etherea (290 dolarů).

Jeho díla zpracovávají mimo jiné scény z PCR testování či požadavky obyvatel na zavedení vládních přídělů.

„Styl maoistické propagandy jsem si vybral na základě rozšířeného názoru, že situace za lockdownu vrací Šanghaj do minulosti,“ řekl Fong.

Přestože Čína obchodování s kryptoměnami zakázala, blockchain považuje za slibnou technologii. NFT v zemi získávají na popularitě, přijímají je státní média a dokonce i technologické společnosti včetně Ant Group a Tencent Holdings.

Vleklá uzávěra Šanghaje, čínského finančního centra, je součástí kontroverzní proticovidové strategie Pekingu, která stále více ohrožuje státní ekonomiku.

Současná šanghajská epidemie onemocnění COVID propukla v březnu. Ohnisko, v němž se nakazily statisíce obyvatel města, je zatím nejhorší v Číně od prvních měsíců pandemie v roce 2020. 

Martina Bellovičová | reuters.com