EKONOMIKA

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou schválila vláda.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Účelem tohoto principu má být efektivní využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu k zajištění bezpečnosti dodávek plynu. Proto vedle pozbytí práva k nevyužité skladovací kapacitě zásobníku plynu je nezbytné upravit postup zpřístupnění nevyužité skladovací kapacity jiným subjektům na trhu.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 56 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Plynové zásobníky mají být před letošní zimou naplněné nejméně z 80 procent, rozhodl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) mimořádným opatřením.

ČTK | byznysvcesku.cz
 

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se zklamaný

No to je moc pěkné rozhodnutí a má jistě svoji logiku i své opodstatnění. Jenže se nám v kontextu celkové situace tak nějak zásadně míjí s podstatou věci a tedy i účinkem. Vysvětlil už někdo vládě, že nakupovat plyn za současného stavu za násobek jeho běžné ceny od německých zprostředkovatelských firem má potenciál naprosto devastovat nejen finanční situaci podstatné části občanů, ale i firem a potažmo tak celé ekonomiky ČR?! Připadám si jako ve zlém snu. Chápu Němce, že s námi takto obchodují, chápu i Rusy, že když my sami nemáme zájem, že s námi obchodovat nepotřebují, ale proboha! Řekněte už někdo panu premiérovi a spol., že nakupovat kubík plynu namísto za šest, sedm korun za pětadvacet, není žádné hrdinství a akt solidarity s Ukrajinou, ale jen a pouze čirá hloupost!!! Využití zásobníků je vedle toho naprosto okrajová věc.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Zde je pěkně vidět, jak promyšlenými opatřeními je možno se zbavovat postupně závislosti na Rusku. To je nyní to nejdůležitější hned ze dvou důvodů. Jednak jde o akt morálního soudu nad putinovským Ruskem, kdy se odpoutáváme od jeho krví poznamenaného plynu a zároveň jde i o naši bezpečnost do budoucna. Poplatky za ruský plyn a ropu neděláme nic jiného než, že si spoříme na vlastní oprátku u agresora, který nás na ní za čas milerád oběsí. Měli bychom vyvinout doslova heroické úsilí pro to, abychom to dokázali. Nejen kvůli nebohé Ukrajině a Ukrajincům, ale i kvůli sobě samým, vlastní tváři a vlastní budoucnosti. Tvrzení, že na Ukrajině se bojuje za Prahu není vůbec přehnané. Už dnes začínají Putinovi nohsledi vyhrožovat Polsku. Kdo je tak asi další na řadě?! S teroristy a to platí i pro teroristické státy, se nevyjednává, s těmi se bojuje! Buďme vděční, že zatím jen utažením kohoutku topení.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se smutný

Nu dobrá, může být, to zní vcelku logicky. Co už tak logické není, je fakt, že se tu stále vytváří dojem, že jsme ruský plyn nějakým záhadným způsobem schopni nahradit. Podle všeho toho nejsme schopni nejen v dohledné, ale i v té vzdálenější budoucnosti. V elektřině bychom ekvivalent energie z plynu pořídili prostřednictvím zhruba nějakých pěti šesti nových jaderných elektráren. O jiných zdrojích se aktuálně nemá smysl bavit. Ty tu jednoduše nejsou v těchto objemech ani ve výhledu. Co je tedy řešením pro tuto zemi? Tlak na další a další sankce, ostrá rétorika a vysloveně nepřátelské kroky vůči dominantnímu dodavateli? Může být, morální ohledy v mezinárodní politice jsou sice vzácné zboží, ale jistě existují a je hezké je brát v potaz. Jenže, chci-li mentorovat, musím na to mít. Musím mít záložní plán. Obávám se, že žádný takový neexistuje a my se pouštíme na tenký led tam, kde i velmoci hrají daleko opatrnější hru.