EKONOMIKA

Odvody českých firem na sociální zabezpečení jsou v Evropě druhé nejvyšší. Brání rozvoji podniků

Pojistné na sociální zabezpečení odváděné českými zaměstnavateli je po Francii druhé nejvyšší v Evropě.

Zatímco v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zaměstnavatelé odvádějí pojistné průměrně okolo 13 procent z hrubé mzdy zaměstnanců, v tuzemsku je to 25 procent. ČTK o tom dnes informovala Hospodářská komora, která proto budoucí vládě doporučí, aby pojistné zaměstnavatelům snížila na průměr v Evropě.

Ke každé koruně vyplacené mzdy zaměstnanci musí český zaměstnavatel ze svého doplatit dalších 34 haléřů, které odvede zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) vedle vlastního pojistného zaměstnance. To za něj zaměstnavatel také plně administruje a odvádí. Čeští zaměstnavatelé tak mají jedno z nejvyšších zatížení práce v EU i v OECD, a to především kvůli vysokým odvodům na sociální zabezpečení.

Vlivem rychle rostoucích mezd v posledních pěti letech, kdy se hrubé mzdy zvýšily téměř o 30 procent, brání podle komory nadprůměrné odvody podnikům v jejich rychlejším rozvoji. V novém barometru Hospodářské komory rostoucí cenu práce označuje za největší překážku jejich rozvoje v roce 2022 už sedm z deseti podniků, bez ohledu na velikost firmy nebo na obor, v němž působí.

Možný výpadek příjmů do státní kasy, pokud by se pojistné podnikům snížilo, doporučuje komora nahradit snížením sociálních mandatorních výdajů nebo zvýšením účasti zaměstnanců na pojistném systému.

Náklady na pracovní sílu v posledních letech rostou kvůli strukturálním problémům trhu práce, tedy nesouladu poptávky a nabídky jednotlivých kvalifikací. Vliv mají podle komory také regulatorní zásahy státu, tedy růst platů ve veřejné sféře, zvyšování minimální mzdy a s ní svázaných zaručených mezd a právě také vysoké pojistné odvody zaměstnavatelů.

Zaměstnavatel za sebe odvádí sociální pojistné v sazbě 24,8 procenta, vedle toho zaměstnanec platí prostřednictvím zaměstnavatele státu 6,5 procenta z hrubé mzdy. ČSSZ k 30. červnu 2021 evidovala 279.917 zaměstnavatelů.

ČTK | byznysvcesku.cz

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Tak přenést to na zaměstnance... Být majitel firmy, chápu tu snahu. Je zase pravda, že u nás na vesnici spousta lidí žije tak, že chodí rok někde něco, cokoli dělat, aby získali nárok a pak šup na pracák, půl roku placená dovolená a tak pořád do kola. To asi není dobře.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

My a sladká Francie… Víte, že se vlastně vůbec nedivím? Ten přístup k životu, práci, k jistotám máme v něčem podobný. Nevím, jestli je reálné to změnit? Tady lidé chtějí mít alespoň ten pocit, že se o ně někdo postará, kdyby něco. Možná je to iluze a většinu sociálního zabezpečení projí ti, kteří si to vůbec nezaslouží, nevím, ale myslím, že Češi se po cestě úbytku jistot nebudou ochotní vydávat.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Je to jako s jakýmkoli jiným pojištěním. Musíte mít velmi dobře spočítáno co a za kolik si chcete nechat pojistit, jaká je přijatelná míra rizika. Když si to nespočítáte, udělá to za vás pojišťovna, v tomto případě stát a dost jim při tom pokaždé zůstane za nehty.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jasně, ještě ty poslední zbytky sociálních výdobytků zrušte! U doktora platit a zavést zpátky chudobince. To snad není možný tohle!!!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Předpokládám, že kdyby někdo dokázal veřejnosti racionálně vysvětlit souvislost mezi těmito odvody a výhodami otevřenějšího trhu práce, tak by pravděpodobně byla i relativně větší podpora pro změnu. Obávám se ale, že toto je jedno z trumfových es levice veškerého druhu. Je to stejný problém jako nedávno zmiňované nadstandardy ve zdravotní péči. To je u nás v ČR prostě červený hadr pro nemalou část populace a politici to dobře vědí. Jedině snad opravdu už markantní hospodářské zaostávání za zeměmi s jiným nastavením by mohlo pomoci otevřít veřejnosti oči. Jenže Češi jsou zase na druhou stranu v jiných oblastech díky těm schopným tak výkonní, že si tu armádu sociálních rentiérů budeme zřejmě pěstovat ještě dlouho.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Toto, když si přečtu, naskočí mi pokaždé automaticky sociálně demokratické volební heslo z doby mého dospívání “Jistoty a prosperita“. Smál jsem se tomu už jako kluk. Už těm lidem někdo vysvětlete, že obojí současně je utopie.