EKONOMIKA

OneWeb bude vypouštět satelity s konkurenční SpaceX. Končí spolupráci s Ruskem

Několik týdnů poté, co Moskva zrušila start rakety britského satelitního projektu OneWeb z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, společnost v pondělí oznámila, že uzavřela smlouvu se SpaceX Elona Muska o vyslání svých satelitů na oběžnou dráhu.

Ondřej Smutný | reuters.com

Podmínky dohody s kalifornskou společností SpaceX, která je přímým konkurentem OneWebu v rozvíjejícím se odvětví širokopásmových satelitů, nebyly zveřejněny.

Začátkem tohoto měsíce společnost OneWeb odvolala plánovaný start 36 satelitů z Bajkonuru na 4. března a přerušila styky s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos kvůli podmínkám, které na společnost na poslední chvíli kladla Moskva, včetně požadavku na záruku, že technologie společnosti OneWeb nebude použita pro vojenské účely.

Vypuštění OneWebu se odehrálo v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a vládami zemí NATO, včetně Velké Británie, kvůli ekonomickým sankcím, které Západ uvalil na Moskvu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu z 24. února. Britská vláda, která vlastní podíl ve společnosti OneWeb, rovněž uvedla, že ve světle ukrajinské krize přezkoumává svou účast na dalších projektech s Ruskem.

Britská satelitní společnost očekává, že její první start se společností SpaceX proběhne ještě letos a doplní tak soustavu 428 satelitů, které se již nacházejí na nízké oběžné dráze Země.

"Díky těmto plánům na vypuštění jsme na dobré cestě dokončit budování naší kompletní flotily satelitů," uvedl výkonný ředitel společnosti OneWeb Neil Masterson.

Společnost OneWeb, která plánuje nabízet univerzální širokopásmové připojení prostřednictvím sítě, jež se nakonec bude skládat ze 650 satelitů, byla v roce 2020 zachráněna před bankrotem britskou vládou a indickým telekomunikačním gigantem Bharti Global. Mezi další investory do firmy patří společnosti Eutelsat Communications (ETL.PA) a SoftBank Group Corp (9984.T).

Starlink společnosti SpaceX, jeden z několika podniků v rychle se rozvíjejícím oboru satelitního širokopásmového připojení, včetně dceřiné společnosti Amazon.com Inc Project Kuiper, uvedl do provozu přibližně 1 500 satelitů, které poskytují přístup k internetu v oblastech s nedostatečnou obsluhou nebo těžko dostupných pro jiné služby.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz