EKONOMIKA

Pandemie růst privátního zdravotnictví nezabrzdila, oboru se celosvětově daří

Privátní zdravotnictví je v intencích moderního světa stále dynamicky rostoucím oborem. Potvrzují to aktuální burzovní zprávy napříč globální ekonomikou. Například Dow Jones U.S. Health Care Index za posledních 12 měsíců vykázal solidní růst o 30,19 procent.

Ondřej Smutný

Medicínskému byznysu se daří jak při růstu tržeb, tak i z hlediska ziskovosti. Například přední společnost MD Medical Group Investments PLC vykázala v prvním pololetí vyšší čistý zisk a tržby, k čemuž přispěla hospitalizace a segmenty, jako je onkologie, vnitřní lékařství, traumatologie a kardiologie.

Ruský soukromý poskytovatel zdravotní péče, kótovaný na londýnské burze, v pondělí uvedl, že čistý zisk se vyšplhal na 2,69 miliardy rublů (36,9 milionu USD) z 1,47 miliardy rublů, zatímco zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace vzrostl o 66 % na 3,78 miliardy rublů. Tržby za dané období vyskočily na 12,01 miliardy rublů ze 7,97 miliardy rublů.

"Tržby společnosti vzrostly o 51 % díky dobrým provozním výsledkům ve všech oblastech a dalšímu rozšiřování a diverzifikaci našeho portfolia zdravotnických služeb," uvedl generální ředitel Mark Kurtser. "Provozní výsledky se zlepšily jak v našich tradičních kompetencích v oblasti ženského zdraví a pediatrie, tak i v dalších profilech, především v onkologii, interní medicíně, úrazové péči a kardiochirurgii," dodal Kurtser.

Analýza oboru společnosti Deloitte do roku 2022 hledí s velkým optimismem: „V roce 2022 již demografické a ekonomické změny, zvýšená očekávání pacientů a pokročilé digitální a kognitivní technologie zasahují do zdravotnictví po celém světě. Ve zdravotnických zařízeních využívají kognitivní technologie k tomu, aby mohli poskytovat konzistentní a jednotnou péči soustředěnou na pacienta. 

Digitální nemocnice využívají technologie k optimalizaci poskytování péče, očekávání pacientů, nasazování zaměstnanců a řízení podpůrných služeb, snižování nákladů a zlepšování výsledků. A pacienti mají kontrolu nad přístupem ke svým zdravotním záznamům.

Česká republika pak v tomto trendu nijak nezaostává a právem lze tak očekávat pokračování trendu zkvalitňování privátní medicínské péče.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

No jasně, však o tom to celé bylo, ne?! Jestli, jako po Covidu ještě někdo pochybuje o tom, že zdravotnictví není už dávno nic jiného než jeden velký byznys, žije na jiné planetě.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Spousta lidí má ne úplně dobře podložený dojem, že podnikat ve zdravotnictví by se jaksi nemělo, že být doktor nebo sestřička je primárně nějaké vyšší poslání a až pak obživa. Není to tak. Hraní se dřevem vás může sebevíc bavit, ale pokud vám za to někdo alespoň slušně jako truhláři nebo řezbáři nezaplatí, budete toho muset dříve či později zanechat ve prospěch činnosti, která vám zabezpečí vaše vlastní potřeby. Navíc, je potřeba si uvědomit, že fakt, že někdo v tomto oboru podniká, neznamená automaticky, že se obohacuje na cizím zdraví. Může být, že také k tomu dochází, ale od toho jsou nějaké standardy a normy, aby to nebylo zneužíváno. Takže ve výsledku může znamenat něčí byznys ve zdravotnictví právě to, že máme větší výběr nebo lepší péči stejně jako je tomu u těch truhlářů, pekařů apod.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jde o to, aby zejména takto citlivý druh podnikání byl dobře regulován. Ve chvíli, kdy budou rozdíly v péči vést k tomu, že jeden přežije a druhý ne, máme tady další bolševický převrat na dohled. O kvalitě druhotných služeb jako je počet lůžek na pokoji a kvalita stravy, můžeme, dejme tomu, diskutovat.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Osobně mě nepřestává fascinovat, jak dnes běžně jeden a ten samý majitel zdravotnického holdingu je schopen prodávat například ženám prvních patnáct let jejich plodnosti hormonální antikoncepci, aby následně dalších patnáct navázal u těch samých s prodejem služeb reprodukční kliniky. Obojí se děje pochopitelně za přispění obřích reklamních kampaní. Je ovšem fakt, že kde je poptávka, je i nabídka.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Zdravotnictví je byznys budoucnosti, o tom není pochyb. Pokud náhodou někdo pochyboval, poslední rok a půl ho musel přesvědčit, ať už si o celém Covidu myslí cokoli.