EKONOMIKA

Pandemie zvýšila zájem o běžecké vybavení, lidé u běhu zůstávají

Pandemie koronaviru zvýšila podle prodejců zájem o běžecké vybavení. Běh byl jedním z mála sportů, který mohli lidé provozovat i za nejpřísnějších opatření. Současné prodeje značí, že mnoho Čechů u běhání zůstane. Zákazníci jsou stále náročnější, při výběru výbavy kladou důraz na výkon a pohodlí. Stále více lidí investuje do dražších tenisek. Někteří prodejci ale stále evidují zpoždění dodávek, zásoby jsou ovšem lepší než před několika měsíci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Prodejci se shodují, že lidé, kteří chtějí běhat, by neměli šetřit na botách. Těch je na trhu ale podle Zdeňka Dohnala ze společnosti Best4Run stále nedostatek. "Jednak pro více běžců, jednak pro to, že stála výroba," uvedl. Best4Run měla podle něj ještě před půl rokem prázdné sklady, momentálně má bot relativně dost. "Myslím, že je to také proto, že na straně našich dodavatelů je velká operativa ohledně naskladňování. Zatímco dříve se řešilo, kdy dorazí která kolekce, teď se řeší každá krabice s botami," řekl dále.

Zpoždění u většiny sortimentu sleduje i Top4Sport. "Některé položky dokonce chybějí úplně a zákazníci na ně netrpělivě čekají," uvedla za obchod Top4Sport Jaroslava Mužíková. Doplnila, že navíc drobní dodavatelé ohlásili zvýšení cen. Best4Run zaznamenává zdražení u některých modelů, konkrétně u bot ale už Dohnal nevidí velký prostor pro růst cen.

Naopak Michal Straňák ze společnosti BagoSport tvrdí, že zatím zdražení u běžeckého vybavení nenastalo a díky posílení koruny zůstávají ceny na úrovni loňské sezony. Základní běžecké boty lidé podle Straňáka pořídí za 1500 až 2000 korun, za kalhoty a triko zaplatí nižší stokoruny. Dražší zboží má ale často smysl, oblečení má lepší střihy, ploché švy, lepší materiály, uvedl.

U běžeckých bot se rychle podle Dohnala z Best4Run posouvají dopředu technologie. "Do závodních bot se přidává karbon, který díky přenosu energie běžce zrychluje, Inov-8 přidává do trailových bot grafén, který je zase dělá odolnější a stabilnější," řekl. Mužíková z Top4Sport dodala, že například cena karbonových běžeckých bot se šplhá k 8000 korun, ale investice se podle ní vyplatí.

V případě, že se lidé začnou běhu věnovat, tak rozšiřují svou výbavu o doplňky jako jsou ledvinky, běžecké vesty na klíče, lahve na vodu nebo "chytré" hodinky. Dohnal upozornil, že lidé více běhají pro sebe než kvůli závodění. Důvodem je to, že kvůli pandemii se závody nemohly konat. Na běžce ale například už 8. května čeká Volkswagen Maraton Praha. Bude to 26. ročník závodu.

ČTK | byznysvcesku.cz