Kamenolomy v Česku to teď nemají vůbec jednoduché. Stavební práce se kvůli koronaviru zpomalují. Výstavba dálnic a silnic rozhodně nejede takovým tempem, jaké vláda slibovala a slibuje. Omezení na hranicích komplikuje příjezd zahraničních pracovníků. A tak klesá zájem stavební žulu. Kamenolomy buď zavírají nebo jsou jejich tržby řádově o desítky procent nižší. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je ale společnost Lom Kozárovice, a. s.

“V lomu Kozárovice těžíme kozárovickou žulu, dodáváme stavební kvádry, kostkovou dlažbu, tříděnou stavební drť a zakázkové žulové monolity. Jsme zaměřeni na výrobu žulových prvků hrubé kamenické výroby,” říká na úvod rozhovoru statutární ředitel společnosti Patrik Zeithaml.

Na koronavirovou krizi si nestěžuje. Naopak. Podle vlastních slov při výpadku poptávky v Česku hledali aktivně odbyt jinde a našli ho v Německu a Rakousku. Objednávek mají až do konce března. A zatímco jiné lomy na zimu zavírají, Lom Kozárovice jede dál. Jak toho dosáhli a jaké vidí možnosti v příštím roce pro průmysl v kamenolomech? To už se dovíte v následujícím rozhovoru.