EKONOMIKA

Peníze ve druhém pilíři, které zřejmě nikomu nechybí. Přijdou o ně majitelé?

Téměř 1300 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. Čas na jejich vyplacení se krátí, lhůta skončí s rokem 2023

Penzijní společnosti počátkem roku 2017 převedly nevypořádané prostředky na finanční úřady a 1296 účastníků tohoto spoření si o ně nepožádalo. Jde o nevyplacených 8,4 milionu Kč, sdělilo dnes ČTK Generální finanční ředitelství.

Peníze z druhého pilíře důchodového spoření mohou být poplatníkům vyplaceny nejpozději do konce roku 2023. Poté budou převedeny do státního rozpočtu.

Finanční správa může vyplatit nevyzvednuté peníze z druhého pilíře důchodového spoření pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u svého místně příslušného finančního úřadu. Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku sdělí místně příslušný správce daně, který se u fyzické osoby řídí jejím místem pobytu.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadila jeho zrušení, výplata peněz účastníkům se uskutečnila do konce roku 2016.

O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice uváděla, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje.
 

ČTK | byznysvcesku.cz

 

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Nevím proč, ale tak nějak mi to pro tento pokus a řešení penzí vůbec přijde příznačné. Pokud ti lidé nejsou mrtví, tak možná vůbec nepochopili, co kdysi podepsali. Skoro se mi chce napsat, že je lepší nedělat nic než cosi jen dočasně a polovičatě. Takto má podle mého větší část národa vepsáno v paměti, že „se to zkusilo a protože to stejně nefungovalo, tak to radši zrušili, čili připojišťovat se nemá smysl….“.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Nápadně mi to připomíná nejednu rodinnou finanční historii, které všechny mají společné to, že ti, kteří se jakkoli pokusili myslet na zadní kolečka, byli vždy v minulosti státem podvedeni, vyšplouchnuti, opomenuti. Obávám se, že v tomto jde paměť národa naprosto proti všem jinak rozumným pokusům o změnu.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jo tak, on je v dnešní době takový problém dohledat tisíc lidí, kterým erár dluží peníze?! Tak hlavně, že když jeden něco plácne na internetu proti menšinám, tak má pomalu druhý den na krku kriminálku, ale peníze vracet, to ne, to se jim nechce.