EKONOMIKA

Philip Morris International jedná o akvizici švédského rivala

Tabákový gigant Philip Morris International jedná o akvizici evropského rivala Swedish Match. Dohoda by švédskou firmu, která vyrábí bezdýmný tabák, mohla ohodnotit na 15 miliard dolarů

Philip Morris by se převzetím konkurenta přiblížil svému cíli generovat více než 50 procent příjmů z nekuřáckých výrobků. Akcie Philipa Morrise přidávají po zveřejnění zprávy krátce před 18:30 SELČ 1,4 procenta.

Jednání mezi výrobcem cigaret značky Marlboro a Swedish Match by mohlo vyústit v dohodu již tento týden. Podle zdrojů obeznámených se situací by ale jednání stále mohla i ztroskotat.

Tržní hodnota Swedish Match činí v současné době zhruba 117 miliard švédských korun, tedy téměř 12 miliard dolarů. S typickou přiznanou prémií by obchod společnost mohl ocenit na přibližně 15 miliard dolarů nebo více. Philip Morris má aktuálně tržní hodnotu asi 154 miliard dolarů.

Firma Philip Morris International se v roce 2008 oddělila od americké tabákové společnosti Altria. Prodává cigarety Marlboro ve většině zemí světa, ve Spojených státech vyrábí a prodává cigarety její bývalá mateřská firma.

ČTK | byznysvcesku.cz