Placení útraty na prvním rande je stále doménou mužů

Placení útraty na prvním rande je stále doménou mužů

Navzdory mimořádným opatřením si více než třetina Čechů a Slováků v posledních šesti měsících našla způsob, jak uskutečnit svou první schůzku. Placení společné útraty na prvním rande zůstává doménou mužů, i když téměř polovině žen nevadí si za sebe zaplatit. Vyplývá to z dubnového průzkumu, který Mastercard v ČR a na Slovensku uskutečnila mezi 1200 respondentů.

Nejoblíbenějším způsobem zaplacení útraty na prvním rande jsou bezhotovostní platby. Na 80 procent lidí přitom udělala dojem platba hodinkami, na více než dvě třetiny pak platba telefonem. Naopak odrazující jsou platby stravenkami.

Způsob placení společné útraty je pro téměř pětinu respondentů jedním z nejvíce znepokojivých okamžiků celé schůzky. Platba byla pro respondenty výzkumu hodnocena stejně zneklidňujícím dojmem jako závěrečná otázka, zda bude následovat další schůzka nebo okamžik rozloučení. Pro čtvrtinu dotazovaných je znepokojivý i moment setkání.

Jakmile k samotnému placení dojde, platby se ve dvou třetinách případů ujme muž. Ženy často vyčkávají, co muž udělá, proto je pro ně okamžik platby více znepokojujícím než pro muže. Čtvrtina žen řeší tuto pro ně nepříjemnou chvilku tím, že rovnou vznese otázku, jak účet budou platit. Na 15 procent žen navrhne platbu za svůj podíl, ale očekává, že muž nabídku odmítne a účet zaplatí celý.

Placení na rande zůstává stále doménou mužů, a to i tehdy, kdy žena nabídne svůj podíl. O účet si říkají muži na třech čtvrtinách schůzek. Na 77 procentům mužů nevadí, pokud žena platbu nenabídne, protože očekávají, že vše zaplatí sami. Na druhou stranu ocení, pokud žena platbu nabídne, a muž ji pak může zdvořile odmítnout. Pokud tak žena neučiní, skoro čtvrtina mužů ji může začít považovat za zlatokopku. V očích žen pak muži, kteří útratu na prvním rande nezaplatili, získali nálepku držgrešle a připravili se o šanci jít na další schůzku.

První rande stojí v průměru 533 korun. V pětině případů se sice rande obešlo bez jakékoliv útraty, ale takové schůzky byly zároveň nejhůře hodnocené muži i ženami.

Téměř ve dvou třetinách případů navrhuje první setkání muž a zároveň vybírá i místo. Přes polovinu dotazovaných vybralo pro setkání místo či podnik, které dobře znají. Tam, kde předtím nikdy nebyli, se odvážilo devět procent respondentů. Na 65 procent zvolilo procházku, což je pro polovinu respondentů také ideální scénář. K tomu patří i odpočinek na lavičce, případně návštěva kavárny či restaurace. V 88 procentech případů po první schůzce následuje i druhá, uzavírá průzkum.

ČTK | byznysvcesku.cz