EKONOMIKA

Pláničkova metoda? Turecký farmář pouští kravám do brýlí zelené pastviny, aby dojily více mléka

Turecký farmář zkouší pomocí virtuální reality přimět své krávy, aby dojily více mléka. Speciálními brýlemi jim promítá zelené pastviny, když jsou v kravíně. A zdá se, že experiment funguje, napsala agentura DPA. U dvou krav ze svého stáda, na nichž farmář Izzet Koçak virtuální brýle zkouší, nadojí nyní denně o pět litrů více.

"Slyšel jsem, že to používají v Rusku, tak jsem se rozhodl to také zkusit. Pozoroval jsem je deset dnů a zjistil jsem, že kvalita i množství mléka stouply," řekl Koçak minulý týden agentuře Anadolu. "Hledám způsoby, jak zvýšit výnosy, protože ceny krmiva rostou," dodal farmář z turecké provincie Aksaray.

S chovem krav začal Koçak v roce 2018 a nyní jich má 180. Už dříve zkoušel experiment, že jim pouštěl klasickou hudbu. "Když jsou v klidu a pohodě, dojí více," dodal zemědělec, který už objednal dalších deset virtuálních brýlí. Přes ně hodlá kravám promítat letní louku, což ale dělá jen asi 20 minut denně. I tak ale své stádo na pastvu pouští, uvedla DPA. Ochránci zvířat totiž tento koncept kritizují s obavami, že povede k zavírání dobytka do velkochovů, a krávy už se tak nebudou pást na skutečných loukách.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Popravdě, pár věcí mně není jasných. Jak se krávě umisťují na oči brýle, jak vypadají a jak to, že se to ubohé zvíře nebrání? Je automatické dojící zařízení v chodu i během projekce? Budou časem promítány do brýlí i jiné žánry než přírodní dokumenty? Jsou eticky přípustné pořady s kopulujícími statnými býky během inseminace? Souvisí projekt nějak s nápadem omezit uhlíkovou stopu u lidí, kteří by analogicky mohli namísto létání letadly do vzdálených destinací sledovat virtuální realitu z domova pro dobro planety Země? Způsobuje dlouhodobý přísun jisté potravy u živočichů úplnou ztrátu přirozených pudů? Způsobí totéž sociální stát a internet u člověka?

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Ty krávo! Pláničkova metoda ze Slunce, sena, jahod konečně uvedena do praxe! Škoda, zase jsme přišli o další úspěch český vědy na mezinárodním poli. Ale doma není nikdo prorok, že jo. Ještě by tahle krávovina mohla dojít našim slavnejm manažerům, že totiž, když se dokonce i s dobytkem líp zachází, jde víc podojit. Tomu by mohli rozumět, za to dojení druhejch jsou placený. Prej už na to někde v Japonsku přišli, že když maj zaměstnanci bejt výkonný, nesměj u toho dojit krev.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

I když si nejsem úplně jistý, jestli je text míněn zcela vážně, jsou na místě vážně položené otázky. Nemůže to z dlouhodobého hlediska těm zvířatům ublížit? Zabýval se nějaký odborník, řekněme zvířecí psycholog, dlouhodobými vlivy? Nemůže dojít tímto způsobem k týrání zvířat z důvodů nízké pohnutky navýšení zisku? Uvidíme, nechme se překvapit. Zatím máme jednu příjemnou jistotu a to sice, že pokud by k podobnému experimentu mělo dojít na území členského státu Evropské unie, muselo by nepochybně předem dojít k zodpovědnému přezkoumání všech legislativních aspektů a v neposlední řadě i přezkumu, zda nedochází k omezování práv zvířat. Byla by stanovena jasná pravidla a zavedeny příslušné normy. Tureckým kravám zatím nezbývá než popřát, aby i jejich země byla jednoho dne začleněna!