EKONOMIKA

Plevel, který podporuje federalizaci EU? Sněmovna podpořila vznik panevropského penzijního produktu

Daňově podporovanou alternativou ke spoření na důchod by mohl být panevropský penzijní produkt. Má jít o dlouhodobý finanční produkt výhodný především pro ty občany EU, kteří pracují ve více členských státech.

Produkt by měl vytvořit základy pro trh dobrovolných penzijních úspor. Návrh příslušného zákona včera podpořili poslanci. Nyní ho projedná sněmovní rozpočtový výbor. Předloha reaguje na unijní legislativu.

Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl Jan Hrnčíř (SPD). Návrh označil za “plevel, který akorát podporuje federalizaci EU”, a tvrdil, že občané už nyní mají dost možností, kam odkládat své peníze na důchod.

Záměrem zákona není podle předloženého materiálu nahradit v EU stávající vnitrostátní důchodové systémy. "V daném případě se jedná o další doplňkový osobní penzijní produkt na bázi dobrovolné nabídky i dobrovolného účastenství, jenž může být nabízen širokou škálou finančních institucí," uvedlo v něm ministerstvo financí.

Panevropský osobní penzijní produkt (PEPP) budou moci nabízet například banky, pojišťovny nebo investiční společnosti. Svojí povahou to podle ministerstva financí tedy může být pojistný produkt, vklad nebo investiční produkt. Prodejci budou muset prokázat podle zákona odbornou způsobilost.

Dohlížet na firmy, které budou nabízet panevropský osobní penzijní produkt, bude Česká národní banka. Ta bude také rozhodovat o registraci firem k tomuto produktu. Banka by zároveň měla mít povinnost zveřejňovat a aktualizovat seznam poskytovatelů panevropského osobního penzijního produktu.

Návrh počítá s tím, že PEPP bude v Česku daňově zvýhodněn, pokud bude již podporovaným produktem a bude splňovat podmínky dané zákonem o daních z příjmů. "Bude tedy muset být také splněna podmínka doby účasti alespoň pět let a výběr prostředků nejdříve při dosažení 60 let věku," uvádí materiál.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Já bych na rozdíl od pana poslance SPD ani tak neviděl problém v tom, že důchod to má být jakýsi panevropský, tedy nekonečně vzdálený jakékoli představě natož vymahatelnosti pro běžného člověka. Já se obávám, že daleko větší průšvih je, že většina národa a to do značné míry oprávněně nedůvěřuje ani těm fondům našim, tuzemským. Nebudu rozebírat jejich dosavadní peripetie, každý kdo to jen trochu sleduje je zná a potvrdí. Ono úplně stačí podívat se buďto do dějin a nebo i jen na současnou inflaci, aby každému myslícímu člověku bylo jasné, že tato sázka na vzdálenou budoucnost je spíš loterií s celkem známým počtem pravděpodobnosti dobrého výsledku. Je přitom celkem jedno, jestli budete vkládat cizincům a nebo našincům. A nebojte, měna nebude! Ona už totiž je, jen se to tak nejmenuje.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Můj dědek, ještě než umřel, pořád vykládal o tom, že snad za prezidenta Novotnýho byla chvíli nějaká skvělá možnost si něco přidat k důchodu. Tak tam celej život posílal peníze. Když pak do toho důchodu šel, tak mu prej řekli, že už je to třicet let převedený někam jinam a že má bejt rád, že má ten důchod. Je to vlastně fakt, my nebudeme mít ani to. Takže jo, kdo chcete pomoct nějakejm panáčkům v Bruselu namísto v Praze, tak určitě, běžte do toho!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Budu o tom velmi vážně uvažovat. Fašoidní extremisty, kteří zatím ještě stále bohužel zabírají místo v našem parlamentu, nikdo soudný nemůže brát vážně. To je pořád ta samá písnička, nic jiného neumí, nic jiného jim nezbývá. Je jisté, že EU se bude dále integrovat a toto je další šance být u toho, alespoň tedy pro ty bystřejší a prozíravé. Navíc, efekt zhodnocení vložených prostředků bude v celoevropském měřítku jistě nesrovnatelně zajímavější a také jistější než u nějaké malé, provinční záležitosti. Toto přesně jsou ony výhody našeho členství v nejprestižnějším klubu světa. Pokud někdo nemá důvěru k tuzemským finančním institucím, což dokáži pochopit, je toto právě ideální možnost připojit se i na osobní rovině ke světu, kde smlouva nebo dokonce i podaná ruka platí, dohody se dodržují a právo je vymahatelné.