EKONOMIKA

Pneumatiky rekordně podraží. Nejsou ruské saze a v Číně opět zuří covidová pandemie

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.

Lukáš Kovanda

Pneumatiky zatím meziročně zdražují o 10 až 11 procent. Sada celoročních nebo letních pneu vyjde průměrně na 7908 korun, vyplývá z dat serveru Pneumatiky.cz. V příštích měsících je třeba počítat se zrychlením zdražování. Cenový nárůst bude v pásmu od 20 do 25 procent. Hrozí dokonce nedostatek zejména některých druhů pneu.

Klíčovým důvodem možného nedostatku je kritický výpadek zásobování sazemi, které tvoří plnivo při výrobě pneumatik. Z Ruska pochází více než třetina sazí, které celosvětově gumárenský průmysl využívá. Saze coby plnivo do kaučuku prodlužují životnost pneu, zvyšují odolnost vůči opotřebení a zlepšují přilnavost k povrchu. Tvoří zhruba čtvrtinu hmotnosti pneumatiky.

Ruské saze jsou tradičně velmi levné. Kvůli válce na Ukrajině, západním sankcím a odvetným krokům Rusku se ale nyní výrobci musejí poohlížet jinde, kde je vesměs dráže. Zdražení nakonec pocítí i čeští motoristé.

To však není jediný důvod zdražování. Stoupá také cena již zmíněného kaučuku. Asijský kaučuk, například thajský, využívají čínští i evropští výrobci pneu. Kvůli šíření covidu v Číně je ale tamní výroba mnohde omezena či pozastavena. Zároveň stoupá cena kaučuku, například thajského. Ten od začátku ruské invaze na Ukrajinu zdražil o 50 procent. Vázne totiž logistika jak v Číně, kvůli covidu, tak i v Rusku, kvůli válce a sankcím.

Tyto problémy se ale projeví hlavně s nástupem zimní sezóny, tedy letos na podzim. Řidiči v ČR se musí připravit právě na rekordní zdražení až o 25 procent. Ceny mohou citelně růst u v dalších letech.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se naštvaný

Tak, tak, saze a špína, zmar a smrt, to je to jediné, co Rusko odjakživa produkovalo a zároveň to jediné, co je dodnes schopné vyvážet. Už ani ty zbraně zjevně nemají takové, jak se snažili tvrdit. Je to ubohá zaostalá východní despocie a čím dříve se s pomocí sankcí odporoučí do propadliště dějin, tím lépe pro celý svět. Marně přemýšlím, co je na sazích tak jedinečného, že bychom je museli dovážet zrovna z Ruska? Předpokládám ale, že jich tam mají na rozdíl od nás, civilizované čisté Evropy dostatek a proto jsou levné. Až se teď odpojíme od jejich plynu, budou si jej moci hrdě stápět sami a ani ty saze už nebudou mít.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

No vida, v Číně mají opět Covid. Pořád přemýšlím, zda-li a jaký případně je vztah mezi asijskou mentalitou a těmi jejich drastickými opatřeními. Vidím v tom zvláštní orientální perverzi, něco jako ta jejich pověstná šílená mučení nebo zacházení se zajatci za války. Potkávám teď tady u nás poslední zbytky lidí s nasazenými respirátory a téměř bez výjimky jsou to Asiaté. Že by krom sadismu pro ně byl charakteristický i masochismus? Zpotvořené nožky jejich žen by leccos napovídaly.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se smutný

Tedy pane Kovando, odpusťte, ale vy se v tom zvěstování ekonomických hrůz snad vyžíváte. Já poslední dobou, co tady od vás čtu článek, tak je to pokaždé něco takto děsivého. Nemohl byste třeba pro povzbuzení a lepší náladu zkusit nějakou zprávu dobrou? O něčem, co zlevní, třeba alespoň ve výhledu? Nechce se mně věřit, že by se něco nenašlo! Víte, ono povzbuzení je moc důležitá věc. Já když chci po dětech nějaký těžší úkol a to nás teď čeká jako společnost všechny, také jim musím také říci spoustu slov o tom, že to zvládnou a jaké to bude báječné, až se nové dovednosti naučí. A vy zatím jen strašíte. Mám vaše analýzy moc ráda, ale v tomto se ještě musíte polepšit. Posílám vám malé učitelské tytyty!