EKONOMIKA

Počet Čechů platících na webech za zábavu nebo zprávy loni dvojciferně klesl

Počet tuzemských internetových uživatelů, kteří na internetu platí za zábavu nebo zpravodajství, klesl v roce 2021 meziročně dvojciferným tempem.

Za sledování filmů, seriálů či televize loni platilo 20 procent uživatelů, což byl meziročně téměř čtvrtinový pokles, hudbu z placených serverů na konci loňského roku pak poslouchalo deset procent uživatelů, zatímco o rok dříve to bylo 17 procent.

Za hraní her nebo nákup vylepšení pro hry loni platilo devět procent uživatelů proti 14 procentům v předchozím roce. Placené zpravodajství odebíralo šest procent internetových uživatelů, což je o jeden procentní bod meziročně méně.

Celkový počet uživatelů internetu se v loňském roce v Česku zvýšil zhruba o 70.000 na 8,1 milionu lidí starších deseti let. To představuje 85 procent Čechů v této věkové skupině. Meziročně jde o nárůst o jeden procentní bod. Celkem 88 procent uživatelů se na internet připojuje z PC a 84 procent z mobilu.

Lidé na internetu loni trávili v průměru 1000 minut týdně, což je o deset minut více než před rokem. Zdaleka nejvíce času na síti tráví pracující studenti, a to průměrně 1836 minut týdně. Několikrát denně se připojuje na internet 82 procent uživatelů.

Lidé na internetu nejčastěji navštěvují zpravodajské weby, rozcestníky a databáze a katalogy. Návštěvnost zpravodajských serverů se ale meziročně snížila o téměř 100.000 na 6,49 milionu reálných uživatelů.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se smutný

Myslím, že je to vcelku pochopitelné, minimálně tedy u toho zpravodajství. Kdo by si chtěl platit za to, že vás někdo straší a bombarduje špatnými zprávami? V tom jsem nalezl shodu i mezi známými. Spousta jich dokonce zpravodajství omezila obecně, skoro bych řekl až ze zdravotních, psychohygienických důvodů. Hrám nerozumím, tam může být společný jmenovatel šetření zbytných výdajů, což je dnes aktuální asi pro většinu z nás.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Hráčská komunita v ČR je velmi různorodá, platí ale, že jednak roste výběr a dostupnost neplacených her a současně přibývá hráčů nejmladších kategorií, kteří obvykle nemají možnost platit, takže se uchylují k free verzím. To, že stráví takový hráč významnou část času shlížením nejrůznějších reklam, je pak spíše otázka pro ty, kteří reklamu tohoto typu prodávají. Silně pochybuji o její účinnosti.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Jako, že bych si ty jobovky ještě platil? To si dělaj srandu?! Mám předplacený nějaký kanály s filmama, to beru, tam si vybírám, ale platit za to, aby mně někdo říkal, co si mám myslet, to už je fakt moc. Úplně stačej ty poplatky Českýmu rozhlasu a televizi. Doufám, že to taky brzo zrušej, protože ta jejich masírka je fakt děsná. Nechat si od nich nadávat a ještě jim za to platit, to je snad možný jen u nás.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Vláda udělala první dobrý krok a začala omezovat dezinformační weby. Teď bude ještě potřeba posílit financování těch kvalitních, hodnotných. Bez toho to nepůjde. Ve vyspělém západním světě se tak děje v mnoha zemích a mají s tím jen ty nejlepší zkušenosti. V neposlední řadě by bylo na místě zvýšit koncesionářské poplatky ČT a ČRo. Za kvalitu se holt platí, to je marné a pokud se tady nechceme stát rejdištěm nejrůznějších štvavých kanálů, které nám Rusko jistě rádo poskytne “zadarmo“, budeme si muset platit ty své vlastní pořádně.