EKONOMIKA

Počet cestovních kanceláří zvolna roste, některé se vracejí k podnikání a vznikají nové

Počet cestovních kanceláří (CK) podle dat ministerstva pro místní rozvoj (MMR) po dvou letech, kdy v důsledku pandemie koronaviru podstatně klesl, začíná zvolna růst. Letos vznikly čtyři nové CK, z těch, které loni přerušily činnost, jich 21 podnikání obnovilo. MMR k dnešnímu dni eviduje 639 CK. Na dotaz ČTK to dnes za oddělení komunikace úřadu sdělil Vilém Frček. Před vypuknutím pandemie, začátkem roku 2020 jich úřad evidoval 856.

V úpadku od loňského do letošního dubna skončilo podle Frčka 14 CK, u některých ještě neskončilo řízení o zrušení živnostenského oprávnění. Z velkých firem soud ke konci loňského roku prohlásil konkurz na Firo-tour. Té se už předloni nepodařilo získat pojištění pro případ úpadku a nejprve pokračovala jako cestovní agentura.

Zajištění proti úpadku po CK vyžaduje zákon a splnění této podmínky je pro podnikatele stále těžší. Pro pojišťovny se po bankrotu britské CK Thomas Cook v roce 2019 stalo rizikovým produktem, řekl dříve místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Česká asociace pojišťoven navíc upozornila, že v důsledku pandemie koronaviru se výrazně zhoršilo finanční zdraví cestovních kanceláří.

Kvůli vzrůstajícím nárokům pojišťoven skončila loni na konci října jako cestovní kancelář například Pantour. V současné době toto sdělení na svém webu již nemá, zbyly na něm jen kontaktní údaje a informace, že se internetová stránka připravuje. Z důvodu úspor, k čemuž přispěla pandemie, se v posledních měsících loňského roku sloučily do jedné firmy CK China Tours a Adventura. CK China Tours byla do té doby dceřinou společností CK Adventura.

MMR pro CK připravilo ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) program podpory pro získání pojištění proti úpadku. V rámci titulu Záruka CK státní banka poskytovala od začátku roku záruku až do 75 procent požadované spoluúčasti CK do limitu 30 procent z pojistného plnění, nejvýše ale osm milionů korun. NRB vyřídila žádosti 133 CK za 200 milionů korun. Zdroje se ale před avizovaným ukončením příjmu žádostí vyčerpaly a nyní ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími partnery o možnosti pokračování programu. "Klíčové je najít zdroj financování," uvedl minulý týden.

ČTK | byznysvcesku.cz