EKONOMIKA

Počet diváků placených streamovacích TV služeb loni stoupl na 1,34 milionu

Počet diváků využívajících streamovací placené videoslužby v tuzemsku loni meziročně vzrostl o zhruba 410.000 na 1,34 milionu. To odpovídá asi 15 procentům Čechů starším 16 let. Nejoblíbenější platformy jsou Netflix a HBO Go dohromady s více než milionem předplatitelů, následují iPrima, Voyo a Apple TV+. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a firem.

Příští týden má na český trh vstoupit platforma HBO Max, která nahradí HBO Go. HBO Max má být modernější, rychlejší a nabízející větší obrazovou a zvukovou kvalitu. Také nabídka filmů a seriálů bude podle HBO na HBO Max zajímavější než na HBO Go. Letos na trh přijde i další platforma Disney+.

Podle Pavla Müllera z mediální společnosti Atmedia připadá na jednoho diváka videoslužeb na vyžádání 1,44 služby, to znamená, že si někteří předplácí více než jednu. Srovnání se zahraničím podle něj ukazuje, že trh s videi na vyžádání má v České republice výrazný prostor pro růst. "Například ve Velké Británii nebo ve státech severní Evropy platí za tyto služby až 80 procent domácností, přičemž neváhají platit i za dvě nebo tři služby najednou,“ dodal.

Podle mediální expertky Eriky Luzsiczy popularita Netflixu z velké části dána silným marketingem a také tím, že je to globální jednička. "Netflix na sebe strhával pozornost dlouhé roky a nejvíce pak těžil ze své pozice během pandemie. Zároveň mu nelze upřít fakt, že se mu podařilo jakýmsi způsobem liberalizovat televizní obsah. Tedy nejenže nabízel kvalitní filmy a seriály, ale zároveň nabídl netradiční dokumenty, kde se věnoval i menšinovým a okrajovým tématům a i z nich udělal světové megahity. Příkladem může být dokumentární show Tiger King," řekla ČTK.

Netflix má v Čechách přes půl milionu předplatitelů a HBO Go se blíží podobným číslům. HBO patří mezi stabilní značky na poli televizního vysílání a v posledních deseti letech pravidelně přicházelo s ceněnými filmy a seriály. V obou případech je podle Luzsiczy ale otázka, jak se bude situace vyvíjet dál. "Všechny velké mediální domy přicházejí se svými platformami a tudíž si svůj autorský obsah stahují k sobě. To třeba jistě zasáhne nabídku filmů v databázi HBO. Ostatní hráči mají pozici o mnoho těžší. Jejich čísla jsou a budou výrazně nižší. Například produkce Disney je už teď spíše populární mezi piráty. Služba tu oficiálně není a jelikož některé její seriály jsou už teď oblíbené a diskutované, Češi je sledují spíše načerno," dodala.

S houstnoucí konkurencí bude podle expertů růst těchto služeb v Česku pomalejší. Jednak za obsah platili spíše mladí diváci a zejména pak ti, kteří nejsou tradiční fanoušci klasické TV. Navíc s rostoucí inflací a zdražováním bude ochota Čechů si předplácet nižší.

ČTK | byznysvcesku.cz

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se šťastný

Já jsem normální televizi už v podstatě přestal sledovat. Ale co je normální? Netflix dneska určitě vládne. Zaslouženě, nabízí spoustu pecek. Ani jsem netušil, že Česko patří do pětice zemí s nejširší nabídkou. Nejsem naštěstí jazykově omezený, a tak mi nevadí, když film nebo seriál není dabovaný. Miluju horory, ale líbila se mi i Sexuální výchova nebo Narcos. Je tam toho prostě celá fůra. Netflix počet předplatitelů v jednotlivých zemích nezveřejňuje, tak těch půl milionu bude asi jen odhad. Ale docela tomu věřím.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Osobně streamovací televize vítám. Je to konečně pořádná konkurence pro tradiční televize, které svým způsobem tvořily monopol. Hlavně pro tak zvanou Českou televizi, která nás násilím nutí, abychom jí platili. Tady si můžete svobodně vybrat, za co zaplatíte a na co se chcete dívat. Já moc času na sledování televize nemám, ale jde mi o princip. Zdá se mi, že i na těchto alternativních kanálech jsou většinou hlouposti, ale Dům z karet jsem si nenechal ujít. Tedy kromě šesté řady, která už byla slabá. Bez Kevina Spaceyho to prostě nebylo ono.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se v pohodě

Doplnila bych seznam internetových televizí ještě o Amazon Prime, který můj manžel nedávno předplatil. Přiznávám, že jsme je začali sledovat víc během covidu, protože nabídka normálních televizí byla už trochu únavná a tohle bylo svěžím osvěžením. Výhoda je, že když se chcete bát, tak si pustíte Půlnoční mši, když se chcete smát, je tady Nezdolná Kimmy Schmidt, a když si chcete zaplakat, tak se podíváte na Dámský gambit. Možnosti jsou takřka neomezené. Ale neměli bychom zapomínat, že to je jenom virtuální svět a že existuje i skutečný život a skuteční lidé.