EKONOMIKA

jsou zpátky! Počet zahraničních hostů se meziročně zvýšil o 1 500 procent

„Královéhradecký kraj porazil Prahu v celkovém počtu tuzemských hostů. Stalo se tak v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy Češi preferovali návštěvu hor před návštěvou památek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

„Česká republika se opět vrátila do map cizinců. V prvním čtvrtletí letošního roku se zvýšil počet hostů ze zahraničí o 1 500 procent,“ říká  Štěpán Křeček.

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 2 810 872 lidí. To znamená, že meziročně došlo k růstu počtu hostů o 905,1 procenta. Necelá třetina hostů pocházela ze zahraničí. Jejich počet meziročně vzrostl o astronomických 1 500,4 procenta. Lze tak konstatovat, že se Česká republika vrátila do map cizinců.

Praha se stala jediným místem v České republice, kde počet hostů ze zahraničí převýšil počet hostů z tuzemska. Nejvíce českých hostů zavítalo do Královéhradeckého kraje, který v tomto ukazateli porazil Prahu. Je tak zřejmé, že Češi v prvním čtvrtletí letošního roku preferovali návštěvu hor před návštěvou památek. To potvrzují i čísla z Libereckého kraje, který se stal třetím nejvyhledávanějším.

V prvním čtvrtletí letošního roku pocházelo nejvíce zahraničních hostů z Německa. S výrazným odstupem na druhém a třetím místě skončili hosté ze Slovenska a z Polska. Pomyslnou bramborovou medaili získali hosté z Ukrajiny. Drtivá většina zahraničních hostů pocházela z evropských zemí. Po vyloučení Evropanů nás nejčastěji navštěvovali hosté ze Spojených států.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

No vida, to bylo řečí, jak nás chtějí pomocí epidemiologických opatřeních zničit a znesvobodnit a ejhle, vše se v poklidu vrací do starých kolejí, lidé cestují, radují se z přírody a vše je, jak má být. To, že k nám do Prahy přijede o cosi méně turistů, to myslím krom pár obchodníků nikoho ve skutečnosti nemrzí, naopak. Praha teď ostatně zápasí s pomocí válečným uprchlíkům z Ukrajiny, kdy, jak typické(!), zbytek republiky strká hlavu do písku a my to tady zase musíme zachraňovat. I baže!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Ty bláho, tak ty lidi z Ukrajiny jsou teda vlastně turisti, hosti!? Něco jako byli za rajchu ty národní, když Němčourům už hořela koudel za zadkem v půlce Evropy a Rusáci je hnali před sebou. Budou se taky přidělovat do rodin? S bytama už to tušim nějakej trouba z vlády zkusil. Ale jo, za jedno sem jim vděčnej. Co přitáhli, tak ty naši pitomci schovali celej koronáč asi zase na lepší časy. Najednou nikomu nevadilo, že většina těch lidí je nevočkovanejch. Tak hlavně, že ta tubera a žloutenky sou úplně bezpečný a já zas můžu normálně na pivo.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se vystrašený

Tak ty Krkonoše jsou fenomén dlouhodobě, až mně je jich líto. Myslím, že památky jsou teď mírně upozaděné úplně pochopitelně. Lidé byli zejména ve městech jednoduše zavření doma a tak si každý měl šanci dobře uvědomit, jak moc je nám bez té přírody ouvej, jak moc ji potřebujeme, abychom mohli normálně žít. Snad se podle toho začneme k přírodě i konečně chovat! Myslím teď také na ty lidi doslova uvězněné v Šanghaji. To musí být něco naprosto příšerného. Myslím ale, že ta zvýšená vlna sebevražd a duševních nemocí u nás nyní má také souvislost s těmi opatřeními, s tím zavíráním apod. Tak třeba jsme se už poučili a jak s ohledem na současnou ekonomickou situaci, tak vlastně i na to zdraví lidí, se už ty nejšílenější “sanitární“ nápady nebudou opakovat? Doufám!