EKONOMIKA

Podle šéfa SSHR by zvýšení potravinové zásoby státu na 15 dní stálo až 12 miliard Kč

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Ministerstvo zemědělství již navrhlo navýšit rozpočet SSHR o 500 milionů korun. Šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) minulý týden před jednáním vlády uvedl, že chce nákupy státu zvýšit "železnou rezervu" potravin. Nejde přitom podle něj jen o obilniny, o jejichž dostupnosti ve světě se spekuluje kvůli konfliktu na Ukrajině.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) diskusi o žádosti ministra zemědělství minulý týden přerušil. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po zasedání kabinetu novinářům řekl, že vláda posoudí celkový stav státních rezerv a ministři prodiskutují nároky na další položky a případné další priority pro SSHR.

Kvůli zvýšení potravinové bezpečnosti chce správa rezerv do léta navrhnout vládě novelu zákona, která by umožňovala zavést rezervační systém. Podle současného zákona musí být veškeré hmotné rezervy ve stoprocentním majetku státu. V novém systému by si SSHR u dodavatele potřebnou komoditu zamluvila a až v případě krize by ji koupila za cenu v čase a místě obvyklou.

Podle Švagra by rezervační systém byl doplňkem stávajícího způsobu opatřování rezerv. Mohl by zvýšit zájem dodavatelů o účast ve výběrových řízeních, která SSHR vypisuje. Systém rezervací by se dal uplatnit nejenom u potravin, dodal dnes Švagr.

SSHR zajišťuje pro stát zásoby pro případ krizí. Ve skladech a zásobnících má například ropu a ropné produkty, zdravotnické ochranné pomůcky nebo potraviny. Z nich jde především o mražené maso, konzervy, máslo, sušené mléko, obilí, sýr, cukr nebo sůl. Většinu potravin skladuje SSHR u externích dodavatelů.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Ty bláho, já mít doma zásoby na jeden den, tak to přes víkend budu zdechat hlady a žízní. To si z nás dělá někdo srandu, ne? A nebo to zas poslali nějakejm černouškům do Afriky, co se tam už třicet let mlátěj mezi sebou našima kvérama, který jsme jim kdysi strašně výhodně prodali a teď jim proto musíme financovat žrádlo, doktory, studny, silnice i všechno ostatní a oni stejně nakonec za tu pomoc připlavou poděkovat osobně i s celou famílií?!

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se zklamaný

Já ještě pamatuju, že byli starý lidí zvyklý mít v podstatě zásoby na celou zimu. Babka od mojí mámy ta měla na půdě cejchy, mejdla, starý oblečení, ve sklepě zavařený maso, kompoty a běda, jak jí na to chtěl někdo šáhnout. Ta ještě pamatovala válku a to těm lidem z hlavy nikdo nevymazal, když nebylo párkrát co dát děckám do pusy a nikdo nevěděl, kdy zas bude.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

No, třináct milionů dávek jídla není zrovna málo. Nikdo přece nemůže čekat, že bude celý národ ze dne na den bez obživy. To asi není úplně reálný scénář. Navíc a hlavně, co je to za mentalitu, buďto je otevřený hypermarket s plnými regály a mně chodí peníze na účet a nebo nic? Umřu hlady? Státe dodej, postarej se! Naši předci by takový způsob hospodaření považovali za šílený, hodný tak nějakého obecního blázna. My tak ovšem do značné míry už žijeme téměř všichni. Nicméně bláznovství a jeho rizika se neumenšují množstvím jeho stoupenců. Vlastně je to naopak! Jednoho dva nemoudré obec unese, ale opačný poměr může být fatální. Samozřejmě, existuje i extrém opačný, lidé zásobení ve svých podzemních bunkrech na sto let a očekávající toužebně jadernou válku, aby konečně došlo na jejich slova a oni tak mohli prožít slastný okamžik zadostiučinění. Osobně bych řekl, že to staré pravidlo „abychom dožili jara“ není vůbec nemoudré a je to rozumný kompromis třeba i jen pro nějaké osobní těžkosti. Marná sláva, o hladu je zle.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Způsobů zajištění se dnes naštěstí funguje mnoho. Vždy je ale nutné promýšlet, jestli ten můj zvolený bude použitelný i za změněných okolností. Je hezké mít finanční rezervy umístěny v několika finančních ústavech (každému to doporučuji) a ještě třeba mít i bitcoinový účet. Jenže, co když…? Možností, jak se dostat do úzkých je nekonečně mnoho. Já si pro vlastní potřebu vždy jen zkusím představit, co bych dělal pár týdnů bez elektřiny. To vám řeknu, to je zajímavý zátěžový test. Schválně si to zkuste někdy modelovat nebo i jen představit. Kdo by měl pocit, že je to příliš přitažené za vlasy, ať si přečte v novinách, co se děje v ukrajinských obležených městech v tyto dny.