EKONOMIKA

Podmínky v průmyslu se v dubnu zlepšily, index je ale nejníže od listopadu 2020

odmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. To je nadále nejnižší hodnota od listopadu 2020. K nižšímu indexu přispěl mimo jiné další pokles nových zakázek. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Pokles nových zakázek byl podle průzkumu nejrychlejší od července 2020. Firmy, které zaznamenaly pokles, to připisovaly slabší poptávce spojené s navýšením prodejních cen a nedostatku materiálů. Zároveň ale přes pokles zakázek výrobci zaznamenali nepatrné zvýšení výroby.

"Přestože se některé firmy obávají dalších ztrát nových zakázek vzhledem k vyšším cenám výstupů, řada jich byla nucena kvůli dalšímu výraznému nárůstu nákladové zátěže zdražení vstupů do svých cen promítnout. Ceny hotového zboží vzrostly druhým nejrychlejším tempem od ledna 2003," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones.

Nejbližší měsíce budou pro české průmyslníky podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka zřejmě velmi obtížné. Důvodem je nedostatek komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska i dramatický nárůst cen energií, zejména plynu. "U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude. Pokud by došlo na nouzový vládní plán a plyn dostávaly pouze firmy důležité k zajištění klíčové infrastruktury státu, negativní dopad do průmyslu jako celku by byl markantní," uvedl.

Situace v průmyslu tak zůstává podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera složitá. "Výrobu brzdí opětovně zesilující problémy v dodavatelských řetězcích, a to jak z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině, tak pandemických restrikcí v Číně. To bude přinášet další proinflační faktory, které zůstávají ve výrobním sektoru podle šetření nadále rekordní a budou tak zesilovat i tlaky na růst tuzemských spotřebitelských cen," uvedl.

ČTK | byznysvcesku.cz