EKONOMIKA

Pohonné hmoty letos poprvé výrazněji zlevňují. Pád cen ropy kvůli omikronu se ale zastavil

Pohonné hmoty poprvé v letošním roce výrazněji zlevňují. Cena benzínu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu o 28 haléřů na cenu 36,75 koruny za litr, která je nejnižší od začátku letošního listopadu. Nafta ve stejném období zlevnila o deset haléřů a vyjde na 35,69, což je její nejnižší cena od konce letošního října.

Lukáš Kovanda

Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 83 dolarů za barel na zhruba 76 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. Drtivá většina tohoto poklesu se odehrála v posledních zhruba dvou týdnech, pročež pohonné hmoty v ČR budou nadále zlevňovat i v příštích sedmi dnech. I vzhledem k tomu, že v uplynulých dvou týdnech se taktéž zvrátil trend předchozího oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, a koruna vůči americké měně zpevnila zhruba o 1,4 procenta, v příštích sedmi dnech tempo zlevňování pohonných hmot ještě nabere na obrátkách. Benzín tak zlevní o zhruba 50 haléřů na litr a nafta o 40 haléřů.  

Ropa v uplynulých dvou týdnech zlevňovala zejména v důsledku stupňujících se obav z dopadu šíření nové varianty covidu, omikron. Její šíření hrozilo opět ochromit dopravu i průmysl ve světě, což by poptávku po ropě oslabilo. Nyní se ale ukazuje, že omikron by nemusel být tak nebezpečný, jak se zpočátku zdálo. Ropa Brent proto od pondělí opět zdražuje, zatím se ale prodává stále i tak o více než deset dolarů na barel levněji než v říjnu, když atakovala mnohaletá maxima na úrovni přesahující 86 dolarů za barel. Znamená to ovšem, že do Vánoc by zlevňování pohonných hmot v ČR mělo ustat. Na přelomu roku se tak benzín bude nejspíše prodávat za cenu kolem 36 korun za litr a nafta bude stát kolem 35 korun za litr.  

Dnes budou obchodníci s ropou bedlivě sledovat jednání západních mocností v čele s USA a Íránu ohledně jeho jaderného programu. Případný signál přiblížení nové jaderné dohody je rovněž znamením ukončení sankcí Washingtonu vůči Teheránu, které by znamenalo zlevnění ropy a pohonných hmot, neboť by se na světový trh dostala nyní sankcionovaná íránská ropa. K tomu ale nedojde dříve než příští rok. Pomáhá to však vysvětlit, proč tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem jen poměrně neochotně navyšují svoji těžbu. Nechtějí dopustit, aby v příštím roce pod vlivem přílišného zaplavení světového trhu ropou její cena citelně klesla. A protože tito tradiční těžaři jsou s navyšováním těžby skoupí, po uvedené předpokládané vánoční stabilizaci ceny ropy lze po Novém roce 2022 sázet na opětovný růst její ceny, a tedy také na růst cen pohonných hmot v ČR. Mírnit by jej mohlo zpevňování koruny vůči dolaru, jež může nastat v důsledku zvýšení základní úrokové sazby České národní banky na jejím předvánočním měnověpolitickém zasedání 22. prosince.    

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty výrazněji zlevní nejen v ČR, ale i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR. 
 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Pokaždé, když čtu článek o tomto obchodování s vlivem, mocí, válkami a v posledku s lidskou bídou, říkám si, jestli veškeré ta současná dočasná negativa celé dekarbonizace nejsou jen směšné drobné ve srovnání se zlem, jakým je například dohadování se s “velkými těžaři“, z nichž nemalou část tvoří odpudivé nedemokratické režimy typu Putinova Ruska. Jsem opravdu rád, že v německu se k moci dostává o poznání zelenější vláda a s ní nám snad už definitivně kyne i šance na osvobození se od těch nekonečných her okolo cen ropy.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Však jsem to tu nedávno psal, žádná cena neroste až do nebe a po zdražování zase přichází zlevňování. Tak hlavně, že krom zvratů počasí máme i ty ekonomické změny a cykly. Zajímavá je nicméně vazba ceny ropy na covidové mutace a jejich nebezpečnost. Ne, že bych nerozuměl principu této páky, ovšem je na tom krásně vidět práce s emocemi a očekáváními i tam, kde se převážně ještě jedná jen o dohady a spekulace. Já bych vážně investoval snad raději než do ropy do těch médií, to je tak nějak jistota.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Docela by mě zajímalo, čím to je, že ta cena se celkem dost liší zemi od země a jak píšou tak většinou sou ty rozdíly trvalý. Jestli si některý ty státy berou víc na dani, nebo neuměj nakoupit, nebo čím to je? Stejně to musí bejt pohoda sedět si na sudu s ropou a rozhodovat o tom, jestli ty mamlasové, co na ně žádná nezbyla, budou nakupovat draze a nebo jestli jim trochu povolím kohoutek, ať se chvíli pomějou a já si koupím nový éro a nebo další zlatej hajzl do svýho paláce.