EKONOMIKA

Pohonné hmoty v ČR zlevňují a zlevní i dále. I díky snížení spotřební daně

Benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu zlevnil o 46 haléřů na průměrných 43,88 koruny za litr, o 33 haléřů klesla průměrná cena nafty na 46,62 Kč/l. V

Lukáš Kovanda

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR dále zlevní, a to k úrovni 43,40 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46,20 koruny za litr v případě nafty, pokud tedy nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření. Důvodem předpokládaného dalšího zlevnění je pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. Ropa Brent za posledních 14 dní zlevnila o zhruba 17 procent.

Ropa bezprostředně zlevňuje v důsledku záměru USA a jejich spojenců uvolnit až 240 milionů barelů ze svých strategických rezerv. K poklesu cen ropy i paliv přispívá také to, že Rusko zatím nadále pokračuje v prodeji ropy a plynu evropským zemím v euru, případně v dolaru, a že evropští odběratelé neukončují ani neomezují dovoz ruské ropy či plynu.

Výhledově další tlak na snížení cen pohonných hmot vyvolá snížení spotřební daně z benzínu i nafty, o němuž Fialova vláda rozhodla včera. Snížení bude v rozsahu 1,50 koruny na litr a bude platné od začátku letošního června do konce září, tedy během vrcholné motoristické sezóny, kdy tradičně sílí poptávka po palivech.

Snížení spotřební daně může snížit také celkovou inflaci v ČR, byť opravdu jen omezeně, neboť i trvání snížení bude omezené. Motoristé v ČR ale z velké části stále jezdí na pohonné hmoty z ruské ropy, na níž mají nebývalé marže například polská společnost PKN Orlen či Maďarský MOL, dva největší provozovatelé čerpacích stanic v ČR. Česko tedy snížením spotřební daně ekonomicky pomáhá firmám a celým zemím okolo – Polsku, Maďarsku či Rusku –, a to za cenu dalšího navyšování svého dluhu. Snížení spotřební daně pochopitelně dále navýší tuzemské veřejné zadlužení.

Podstatná část Česka jezdí nyní rekordně draho na ruskou ropu, která je přitom ale v rekordní slevě… Kdo před měsícem tleskal, když francouzské úřady u Marseille zabavily jachtu Igoru Sečinovi, ten by měl vědět i to, že tento souputník ruského prezidenta Vladimira Putina řídí Rosněfť, ruský ropný kolos. Od ní podstatnou část své ropy kupuje třeba i zmíněný polský PKN Orlen. Orlen ropu zpracovává i v Česku, prodává pak pohonné hmoty v síti Benzina. Snížením spotřební daně z takto dodatečně navýšeného svého dluhu tedy ČR financuje právě i Rosněfť, resp. oligarchu Sečina.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.
 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se smutný

Mediální pěna dní vypráví dál svůj romantický příběh o statečných odpůrcích prezidenta Putina, kterak se třesou zimou doma v několika svetrech, případně šlapou dlouhé kilometry pěšky do práce a ještě posílají stokoruny na různá konta pro Ukrajinu. Stát i my všichni jako jednotlivci zatím posíláme každodenně do Ruska, ať už to víme či nikoli, mnohonásobky za naši všední existenci ve světě tak, jak jsme na něj zvyklí. Nevidím nikde žádný vážnější náznak toho, že by s tím šlo cokoli reálně dělat. Ale možná nemám jen politickou odvahu?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se naštvaný

Tady na tom je krásně vidět, jak veškeré kompromisy se zlem nikam nevedou. S čertem se prostě nesmlouvá. Jediná cesta je: Už ani euro, ani dolar Putinovi! Je třeba tlačit na naše politiky, abychom se dokázali odstřihnout od ruských surovin pokud možno okamžitě. Čpí krví nevinných!!!

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se překvapený

Když čtu podobná konstatování, nemohu si nepoložit vážně otázku, co to je za hru, to vše okolo?! Opravdu myslí vážně někdo všechny ty výzvy a silná prohlášení, zatímco čile poskytuje údajnému nepříteli na život a na smrt životodárný příliv prostředků, aby tento poskytoval zase neméně životodárný přísun paliv všeho druhu? To jako opravdu máme věřit tomu, že se tu odehrává nějaký skutečný souboj? A jestli jde především o obchod a to i za takto děsivých okolností, neplatí náhodou i všechna ta zdánlivě nemístná podezření, že ve skutečnosti jde právě jen a pouze o obchod?