EKONOMIKA

Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má Evropa velký problém

Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie.

Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.

"Nejde o to, že by takový krok tvrdě zasáhl pouze Německo, obrovský problém by měla Evropa," řekl Birnbaum Handelsblattu. Například Slovensko je zcela závislé na ruském plynu. Česká republika a Rakousko získávají většinu zemního plynu z Ruska, upřesnil.

"Pokud si myslíme, že dokážeme zajistit dodávky do Německa, aniž bychom se společně starali o ostatní země, pak se EU rozpadne,“ pokračoval šéf německého podniku. "Nesmíme to považovat za národní záležitost," dodal Birnbaum a zopakoval, že má za správné a zodpovědné, že spolková vláda embargo na plyn jako odvetné opatření za ruskou invazi na Ukrajinu odmítá.

Už koncem března manažer uvedl, že Německo bude potřebovat na zajištění nezávislosti na ruském plynu tři roky. "Budeme-li rychlejší, je to pěkné, ale rozhodně to není otázka tří měsíců," řekl nyní Birnbaum Handelsblattu.

Ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu 24. února. Od té doby EU zavedla proti Rusku řadu sankcí, a to jak na jednotlivce, tak i na podniky. Naposledy před dvěma týdny schválila pátý soubor sankcí, který zahrnuje zákaz dovozu ruského uhlí do EU s platností od 10. srpna.

Sama společnost E.ON se připojila k dalším energetickým firmám a začala se odvracet od Ruska. Nemá žádné dlouhodobé smlouvy o dodávkách přímo s ruskými producenty, ale část plynu nakupovala od obchodních společností Gazpromu v Evropě.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Jeden by se musel až od srdce zasmát, nebylo-li by vše zároveň tak dokonale absurdní a přitom stále se opakující. Tak česká vláda, patrně vlivem zesíleného vnímání “evropských hodnot“ tlačí zbytek Evropy a tím pádem zejména Německo a případně i Francii do válečnických postupů vůči Rusku. Zatím ovšem Německo, které by samo, alespoň dle svých slov, nějak energeticky přežilo, se snaží ochránit země na Rusku zcela energeticky závislé, jako jsme my, před dopady jejich vlastní neuvážené politiky. Jistě, děje se tak při vědomí, co by asi následovalo za nálady po zimě bez ropy, plynu. Jenže jednoho stejně nemůže nenapadnout srovnání s protektorátním narativem, abych použil aktuální mluvu, o tom, že Češi si prostě nemohou vládnout sami, protože toho nejsou schopni. A nebo je to zase to stejné jako v předvečer druhé světové války? To jsme také celý okolní svět učili té pravé demokracii a to přesně do chvíle, kdy nám celý tento svět v Mnichově řekl, ať si své rady strčíme za klobouk a koukáme poslouchat? To bylo najednou divení a řečí o zradě!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Je to hra, nic jinýho než hra a ty naši pitomci v čele s Fialou a Pekarovou si u toho ještě připadaj důležitý. Dělaj akorát Němcům a Američanům užitečný idioty. Němci budou první, kdo se s Putinem dohodne a úplně klidně na náš účet, vždycky to tak bylo. Jediný rozumný sou dneska Poláci, ty se už poučili. Sledujou vlastní zájmy, budujou pořádnou vlastní armádu a na cizí sliby zvysoka kašlou. To samý je Orbán. Proto do nich taky jdou. To jen my budem pořád někomu dělat ocasy a nakonec se zase budem strašně divit, proč nás nikdo nemá rád a nechce nás zachraňovat.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Zde je velmi pěkně vidět význam a důležitost Evropské unie a zejména až mateřský přístup Německa ke společnému evropskému domu. Jako jeho nejvýznamnější stát Německo dobře ví, co je pro celek dobré a nehledí výsostně jen na své zájmy, ale myslí za všechny. To je obrovský rozdíl oproti ať už našemu jindy vyčuranému malému čecháčkovství, ale i přístupu takových Poláků či Maďarů, kteří by typicky všichni chtěli jen brát, ale na celek už ohledy brát nemíní. Jsem velmi šťasten, že se současnou vládou jsme se daleko více přiblížili evropskému politickému jádru a pomalu opouštíme nesmyslné vzdoroprojekty typu V4, kde jsme jen působili coby Putinova pátá kolona. Teď ještě zvolit správného prezidenta!