POLITIKA

POLITIKA

Francouzský ministr financí obhajuje příklon k jaderné energetice geopolitikou

Rozhodnutí Francie vsadit ve velkém na jadernou energetiku bylo vedeno geopolitickými obavami a snahou dosáhnout úplné energetické nezávislosti. V rozhovoru se CNBC to řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil plán vybudovat nejméně šest nových jaderných reaktorů a prodloužit životnost starších jaderných elektráren. Francouzská státní energetická společnost EDF, která elektrárny postaví a bude provozovat, s ohledem na tento plán letos přijme 3000 inženýrů, informovala dnes rozhlasová stanice Franceinfo. V následujících letech se k nim mají přidat tisíce dalších nových zaměstnanců.

POLITIKA

KLDR zveřejnila snímky údajně pořízené z vesmíru při posledním raketovém testu

Severokorejská státní média zveřejnila neobvyklou sérii snímků, která byla údajně pořízená při nedělním testu balistické rakety středního doletu. Některé z fotografií ukazují Korejský poloostrov a jeho okolí z vesmíru a podle Pchjongjangu je vyfotila kamera připevněná na testované raketě Hwasong-12. Informovala o tom dnes zpravodajská společnost BBC.

POLITIKA

Rozpad Trikolóry? Volba předsedy přinesla nečekaný zvrat

Trikolóra má dnes v Praze volební sněm. Předsednický post obhajuje bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, její nejvážnější vyzyvatel - Jindřich Rajchl v kandidátském projevu přítomné skutečně překvapil.

POLITIKA

Nejproblematičtější člen NATO se sblížil s Ruskem. Může mít jejich „přátelství“ dlouhého trvání?

Ze 30 členů NATO nezpůsobil Severoatlantické alianci v poslední době žádný stát více problémů než Turecko. Země s druhou největší stálou armádou v NATO se navíc nachází v centru strategicky významného regionu, což z něj činí nepostradatelného spojence.

POLITIKA

Fialova drahota se blíží. Nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal

Očekávaná Fialova vláda si jinak proti sobě poštve miliony důchodců a skoro milion frustrovaných, jejichž hlas u voleb propadl.

POLITIKA

První reakce analytiků: Nová vláda zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice

Nová vláda, která zřejmě vzejde z parlamentních koalic, pravděpodobně povede k odpovědnější rozpočtové politice. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.

POLITIKA

Kovanda: V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé

Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky.

POLITIKA

Babiš chce omezit zvyšování cen energií, na jiné zdražování údajně nemá vliv

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že jeho vláda učiní maximum proti zvyšování cen energií. Na zdražování dalších komodit a služeb podle svých slov nemá vliv. Uvedl to dnes při interpelacích na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého nazval ekonomickým diletantem.