Polsko

EKONOMIKA

Polská skupina Allegro dokončila nákup Mall Group a We/Do

Polská skupina Allegro dokončila akvizici internetových obchodů Mall Group a kurýrní služby We/Do. Za Mall Allegro zaplatilo 867 milionů eur, tedy v přepočtu asi 21,15 miliardy Kč, a za We/Do 14 milionů eur, zhruba 340 milionů Kč. Tento krok má přinést výhodné ceny a širokou nabídku zboží až 70 milionům potenciálních zákazníků v regionu. Platformy a společnosti se budou sjednocovat postupně, zatímco implementace strategických řešení pro klienty v rámci skupiny začne okamžitě. Firmy to dnes uvedly v tiskové zprávě.

EKONOMIKA

Polský LOT bude od 29. března opět pravidelně létat mezi Ostravou a Varšavou

Polská společnost LOT Polish Airlines bude od 29. března znovu pravidelně létat mezi ostravským letištěm v Mošnově na Novojičínsku a Varšavou. Linku obnovuje po roce, přerušena byla kvůli koronavirové pandemii a souvisejícím omezením. Za letenkový portál Letuška.cz to sdělila ČTK Lucie Kovandová.

EKONOMIKA

Polský návrh zákazu obchodu s Ruskem v EU těžko projde

Včerejší návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, by znamenal zastavení dodávek plynu a ropy, což těžko projde. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK. Krok by podle nich mohl přispět k rychlejšímu ukončení války na Ukrajině, ale znamenal by pro unii ekonomické problémy.

EKONOMIKA

Polsko podle premiéra chystá kroky k takzvanému odruštění své ekonomiky

Podle deníku Rzeczposplita to dnes na tiskové konferenci řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Odstranit závislost na Rusku mají zemi pomoct mimo jiné plány na výstavbu nových plynovodů. Polsko sousedí s Ukrajinou, kterou koncem února napadla ruská vojska, Varšava už přijala téměř dva miliony ukrajinských uprchlíků.

EKONOMIKA

Dopady dohody: Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy

Majitel dolu Turów, polský podnik PGE, se včera stal největším propadákem varšavské burzy. Akcie podniku, v němž přes 57 procent drží polský stát, se propadly o 5,1 procenta. Tedy nejvíce ze všech titulů, jež jsou zahrnuty do hlavního indexu varšavské burzy, WIG 20. Jedná se o největší propad PGE od loňského listopadu.

EKONOMIKA

Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska

„Čerpací stanice v českém pohraničí zapláčou, protože lidé budou jezdit tankovat do Polska, kde jsou pohonné hmoty přibližně o 8 korun za litr levnější než u nás. Nákupem paliv to však nekončí. Lidem se vyplatí zajet si i pro potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Zhoršení rusko-ukrajinského konfliktu zlevní Čechům nákupy v Polsku, říká třetí největší americká banka

Dopady možného dalšího zhoršení stupňujícího se rusko-ukrajinského konfliktu zasáhnou mezi středoevropskými ekonomikami nejtíživěji tu polskou. Ve své dnes zveřejněné prognóze to předvídá Citigroup, třetí největší banka v USA. Podle ní bude polská měna, zlotý, zasažena hůře než česká koruna nebo maďarský forint.

EKONOMIKA

Polská Polpharma pracuje na převzetí Zentivy za čtyři miliardy USD. Nebo ne?

Společnost Polpharma, která je největším výrobcem léků v Polsku, pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva. S odkazem na své zdroje to včera uvedla agentura Reuters. Kupní cena se pohybuje kolem čtyř miliard dolarů (85,4 miliardy Kč).