EKONOMIKA

Polsko podle premiéra chystá kroky k takzvanému odruštění své ekonomiky

Podle deníku Rzeczposplita to dnes na tiskové konferenci řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Odstranit závislost na Rusku mají zemi pomoct mimo jiné plány na výstavbu nových plynovodů. Polsko sousedí s Ukrajinou, kterou koncem února napadla ruská vojska, Varšava už přijala téměř dva miliony ukrajinských uprchlíků.

Polská vláda podle Morawieckého také chystá subvence pro zemědělce, kteří se potýkají s rostoucími cenami hnojiv. Kabinet tím chce předejít prudkému nárůstu cen potravin. Premiér také oznámil, že důchodci kvůli vysoké inflaci dostanou za několik týdnů mimořádný 13. důchod a vláda počítá i s pomocí firmám, které dosud působily na ruském trhu.

Polský premiér znovu vyzval Evropskou komisi (EK), aby přikročila k zákazu dovozu ruského uhlí. Samotné Polsko, které z uhlí vyrábí většinu elektrické energie, loni podle vládních údajů dovezlo 12,6 milionu tun uhlí, z toho z Ruska pocházelo 8,3 milionu tun.

Už začátkem března Morawiecki uvedl, že Evropa by měla v horizontu měsíců přestat nakupovat ropu a zemní plyn z Ruska. Samo Polsko se podle dnešního premiérova vyjádření může stát nezávislým na ruském plynu za dva až tři roky.

Morawiecki připomněl, že součástí strategie stát se nezávislými na Rusku byla výstavba baltského plynovodu u města Świnoujście (Svinoústí). Oznámil, že vláda rovněž vyčlení tři miliardy zlotých (15,8 miliardy Kč) na rekapitalizaci společnosti Gazsystem, což je provozovatel přepravní soustavy zemního plynu v Polsku.

"Čelíme ekonomickým turbulencím, ale chceme z nich vyjít silnější," řekl premiér. Zdůraznil, že neexistuje žádná cena, kterou by společnost neměla vynaložit, aby se stala nezávislou na ruských surovinách.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se šťastný

Pro Poláky je současná situace do značné míry velkou satisfakcí. Něco podobného říkali ve více ohledech už dlouho a západní členské státy jim namísto naslouchání otloukaly a zdá se, že ještě stále otloukají vnitropolitické marginálie, kterým navíc zjevně v kontextu polské reality nerozumí. Poláci se vůbec v mnoha ohledech zachovali neuvěřitelně prozíravě. Vezměme jejich trvání na uhlí, které se ještě nedávno jevilo jako naprosto odepsaná věc a dnes bude záchranou pro celou Evropu. Dále je tu polské usilovné a hlavně systematické zbrojení, které se tak mnohým včetně našich politiků zdálo zbytečným. V neposlední řadě si připomeňme polské výroky o plynovodu Nord Stream II. jako ruské zbrani. Toto už bude těžko náhoda. Buďto je to národ věštců a nebo jim ten jejich Pán Bůh opravdu radí. Minimálně bude na čase začít brát polský hlas vážně.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se překvapený

V tomto je nutno dát Polákům za pravdu. Deficity jejich právního a lidskoprávního charakteru jsou děsivé, ale odrušťování není nikdy dost. Civilizovaný svět, Evropa vždy začínala tam, kde Rusko končilo a je naším bytostným zájmem, aby to bylo co nejdál od našich hranic. Je nutno ovšem zdůraznit, že to, jak se stalo nyní módním odepisovat Green Deal, který krom záchrany planety má úplně stejný efekt, tj. odrušťování, nebo-li snižování závislosti na ruských surovinách, je vrcholem trapnosti. Právě Green Deal je řešením dlouhodobým, systematickým a navíc ještě i zeleným. Ono i to uhlí jednoho dne dojde, že?!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

To sem teda zvědavej. Ne, že bych Rusákům věřil nos mezi očima, ale todle zavání sci-fi. Nakonec i ty Němci už to přiznali, že sou bez ruskýho plynu v loji. Poláci jsou jako vždy hlavně hrdinové okamžiku. Velký slova, velký pózy, hurá akce a nakonec to za ně budem platit všichni ostatní. I s těma stíhačkama to bylo tak typicky polský, že sem málem padnul pod stůl, jak sem to čet. Vykšeftovat starý za nový, bejt u toho hezkej a ještě nemít oplejtačky s Rusákama. Ty vole, to nevymyslíš! Pokud nejseš teda Polák!