EKONOMIKA

Polsko vede. V zemích střední a východní Evropy měly loni nejvyšší obrat polské firmy

V zemích střední a východní Evropy loni v době pandemie měly největší obrat opět polské firmy. Následovaly české podniky, které si podržely druhou příčku z předchozího roku.

Obrat 500 největších firem regionu v roce 2020 klesl o 3,3 procenta na 667 miliard eur (téměř 17 bilionů Kč). Na prvním místě žebříčku se znovu umístila státem kontrolovaná polská ropná a plynárenská společnost PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol.

"Pozice Orlenu zůstává neohrožená, i když jeho obrat loni klesl o 23 procent, zatímco rok předtím o jedno procento vzrostl,“ uvádí Coface. Celkem se v žebříčku umístilo 161 polských firem, z nichž nejvíce se jich zabývá těžbou přírodních zdrojů, chemikáliemi, ropnými produkty, syntetickými látkami a léčivy. Žádný z těchto sektorů ale žebříčku nedominuje. Společně loni utržily 258,2 miliardy eur, meziročně o 0,1 procenta méně.

Českých firem se v žebříčku umístilo 77. Celkem měly loni obrat v přepočtu 102 miliard eur, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 8,6 procenta. Nejvíce největších firem pochází v České republice z automobilového a dopravního průmyslu, které jsou pilíři české ekonomiky. Stejně jako předloni je opět na druhém místě největší česká společnost co do obratu - automobilka Škoda Auto. V první dvacítce se ještě umístila česká pobočka jihokorejské automobilky Hyundai, která si meziročně pohoršila o jednu příčku na 18. místo.

Na šestou pozici se dostala slovenská automobilka Volkswagen Slovakia, která si tak ve srovnání s předchozím rokem rovněž o příčku pohoršila. Do první dvacítky se probojoval i slovenský výrobce vozů Kia Slovakia. Meziročně se propadl o tři příčky na 15. místo. Celkem se v žebříčku umístilo 35 slovenských společností. Celé zemi v něm patří páté místo za třetím Maďarskem a čtvrtým Rumunskem.

ČTK | byznysvcesku.cz