EKONOMIKA

Pondělník Byznys v Česku 23. 5. 2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, jež se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Patrik Kudláček

Dobrý den, vážení čtenáři,

Další týden je za námi a my vám opět v naší pravidelné rubrice přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. Jaké zprávy hýbaly minulý týden českým internetem? 

Ceny ojetých vozů výrazně rostou 

Pandemie a válka na Ukrajině jsou důvody, proč jsou čekací lhůty na nové vozy podstatně delší než v předchozích letech. Komu se čekat nechce, může zkusit nákup ojetiny, přitom vůbec nemusí do klasického autobazaru či hledat v inzerátech. Činí tak stále větší počet osob, přestože ceny ojetin rostou. Ze situace těží i česká platforma pro obchodování s ojetými vozy Carvago. Po úspěšné expanzi do Německa Carvago nabízí své služby již v sedmi evropských zemích, přičemž v Česku a Slovensku se se společnosti již daří dosahovat zisku. A podle Jakuba Šulty, spoluzakladatele a výkonného ředitele firmy, by se tak mělo stát i v dalších zemích, a to do dvanácti měsíců od vstupu na tamní trh. Ojeté vozy je skrze tuto platformu možné kromě Česka a Slovenska nakupovat také v Německu, Rakousku, Polsku, Itálii a Rumunsku. 

Překonání půlmiliardového obratu, dosažení ziskovosti a i přes složitou situaci na finančních trzích plán dál pokračovat v růstu. Takový rok má za sebou Chytrý Honza, který srovnává finanční produkty a nabízí další služby jak zákazníkům, tak poradcům. V jeho čele stojí necelé dva roky Jiří Havrlant, který si pochvaluje, jak se firmu podařilo provést ozdravovací kúrou, a věří, že i navzdory konci hypotečního boomu dokáže také letos zaznamenat růst svých hospodářských výsledků.

PPF a Home Credit opouštějí Rusko 

Významný krok v rámci svých zahraničních aktivit učinila finanční skupina PPF rodiny Kellnerových. Rozhodla se totiž odprodat svá bankovní aktiva v Rusku, čímž po dvaceti letech ukončí působení svého Home Creditu na tamním trhu. Podepsala dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem, který je bývalým generálním ředitelem ruské burzy RTS. Výši transakce týkající se prodeje Home Credit and Finance Bank (HCFB) včetně jejích dceřiných společností ani jedna ze stran neprozradila. Zásadní byznysové rozhodnutí přichází ještě předtím, než se kormidla PPF v roli generálního ředitele ujme Jiří Šmejc. Jeden z nejbohatších Čechů pomáhal Petru Kellnerovi budovat právě Home Credit, v němž je i podílníkem.

Velké tuzemské banky budou do konce příštího roku potřebovat desítky miliard korun nového kapitálu. Ten má sloužit k tomu, aby i po velkých finančních ztrátách po případné krizi mohly dál pokračovat v činnosti. Bankovní domy musí do konce příštího roku splňovat tzv. „minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky“ (označovaný zkratkou MREL). Jde o evropskou směrnici zavedenou v reakci na finanční krizi z roku 2008, která má předejít tomu, aby problémy bank nemusely řešit státy z peněz daňových poplatníků. Tyto požadavky platí hlavně pro největší banky, jejichž krach by způsobil ekonomice problémy.

Česko je premiantem v nepopulární disciplíně 

Zatímco průměrná inflace v EU dosahuje osmi procent a v Eurozóně o zhruba půl procenta méně, v Česku ceny rostou o víc jak třináct procent. Je to třetí nejvyšší růst cen v Evropě. Víc zdražuje jen v Estonsku a Litvě. Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Ve své zprávě to ve středu oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česko má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 procenta.

Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce meziročně klesla o 20,3 procenta na 361 349 vozů. Pokles způsobily problémy v dodavatelských řetězcích v souvislosti s válkou na Ukrajině a pandemií v Číně. Sdružení automobilového průmyslu dnes oznámilo, že v dubnu výroba aut v České republice klesla o čtvrtinu na 92 259 aut. Od konce roku do konce letošního dubna se pak celkově vyrobilo o 20,3 procenta méně vozů než loni, celkem tedy 361 349 kusů. Jedinou rostoucí značkou byla podle něj nošovická Hyundai, která zvýšila produkci o 14,9 procenta na 103 901 vozidel. Škoda Auto vyrobila ve svých tuzemských závodech 211 359 vozidel, což je pokles o 30,8 procenta. Kolínský závod Toyoty vyrobil 46 089 automobilů, tedy o 20,1 procenta méně.

V Kojetíně vyroste obří sklad Amazonu 

Skupina Accolade 47. nejbohatšího Čecha získala na sklad pro Amazon úvěr 137,5 milionu eur, tedy 3,4 miliardy korun. Jde historicky o největší úvěr poskytnutý na jednu nájemní průmyslovou nemovitost ve střední a východní Evropě. Distribuční hala Amazonu, která vzniká u dálnice D1 v Kojetíně na Přerovsku, ukazuje, jak mají vypadat průmyslové komplexy budoucnosti. Střecha stavby o půdorysu 51 tisíc metrů čtverečních bude osazena fotovoltaickými panely s výkonem čtyři megawatty, vytápění obstará armáda čerpadel, nikde žádný plyn, v okolí porostou stovky stromů. Součástí futuristického konceptu je ale i mnohem menší zapojení lidských pracovníků, centrum bude spoléhat na vysoký stupeň robotizace. 

V Praze je stále nedostupnější nejen vlastní bydlení, ale také to nájemní. Faktorů, které způsobují, že nabídka s byty k pronájmu se rychle ztenčuje, je několik. Největší roli hraje především rostoucí výše úrokových sazeb hypoték, ale také příliv uprchlíků z Ukrajiny a obnovení turistického ruchu. Objem poskytnutých hypoték v dubnu v porovnání s březnem klesl podle České bankovní asociace zhruba o 40 procent. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v objemu 17,5 miliardy korun, zatímco v březnu se celkový objem vyšplhal přes 30 miliard. V meziročním srovnání jde dokonce o šedesátiprocentní pokles.

Českým akciím se daří 

Akcie na pražské burze během minulého týdne posílily. Index PX stoupl o 3,6 procenta na 1343,7 bodu. Největší pokles postihl cenné papíry antivirové společnosti Avast. Největší růst naopak zaznamenaly akcie společnosti Pilulka Lékárny. V předchozím týdnu akcie na pražské burze ztratily 0,6 procenta. Index PX pátečním mírným oslabením přerušil pětidenní růstovou sérii. Dařilo se také skupině ČEZ, jejíž akcie těží ze zpráv o možné restrukturalizaci společnosti. V týdnu posílily o 13,88 procenta na 1173 korun. Na vyšší ceně zakončil naposledy na začátku září 2008, tedy před více než 13 lety. Akcie energetické společnosti již delší dobu těží z rostoucích cen elektřiny. V tomto týdnu však akcie reagovaly především na zprávy o možné restrukturalizaci firmy, když ve středu podražily o osm procent. Od začátku roku ČEZ posílil o téměř 42 procent, a je tak nejvíce rostoucím titulem pražského indexu.

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.