EKONOMIKA

Pondělník Byznysvcesku 16.5.2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, jež se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Patrik Kudláček

Dobrý den, vážení čtenáři,

Další týden je za námi a my vám opět v naší pravidelné rubrice přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. Jaké zprávy hýbaly minulý týden českým internetem? Řada českých firem opět hlásila výsledky hospodaření, titulky plnily zprávy o výši dubnové inflace a velkou vlnu reakcí vzbudilo rovněž jmenování Petra Michla do křesla guvernéra České národní banky. Stalo se toho však mnohem více, tak pojďme na to. 

Křetínského EP Power Europe vykázala rekordní hospodářské výsledky 

Že se za současné situace daří energetickým společnostem asi nikoho nepřekvapí a potvrzují to i postupně hlášené hospodářské výsledky jednotlivých společností. EP Power Europe, dceřiná společnost Křetínského energetického giganta EPH, vykázala za rok 2021 zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) ve výši 962 milionů eur. To znamená nárůst oproti předcházejícímu roku o 83 %. Společnosti se rovněž podařilo vygenerovat 538 milionů eur volných peněžních toků, což představuje meziroční růst o 60 %. EP Power Europe uvedla, že v loňském roce dodala rekordních 37,3 TWh energie, přičemž hned 82 % energie pocházelo z bezuhlíkových či nízkouhlíkových zdrojů

Český průmysl se alespoň v březnu vyrovnal s válkou poměrně se ctí. Dle pondělních dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostl o 0,3 %. Táhne ho dolů klesající výroba aut, hodnota zakázek stagnuje, rostlo meziročně stavebnictví, které však v meziměsíčním srovnání zpomalilo. Automobilový průmysl si proti loňskému březnu pohoršil o 17,4 %. Důvodem jsou zejména přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích. Pokles produkce tak zaznamenala rovněž odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána. 

Spojení PPF s Monetou zpomaluje antimonopolní úřad 

V procesu, ve kterém se má nakonec Moneta spojit se třemi společnostmi ze skupiny PPF – Air Bank, Home Credit a Home Credit Slovakia nastává zpoždění. Moneta původně chtěla upisovat nové akcie už v květnu, a ještě v prosinci banka odhadovala, že hotovo bude v červenci, zároveň ale už tehdy upozorňovala, že celý proces mohou zpozdit regulatorní procesy. Banka loni v prosinci na valné hromadě schválila, že za účelem fúze upíše 255,5 milionu akcií v hodnotě 82 korun za kus. Každý ze současných akcionářů Monety bude moci nové akcie přikoupit. Pokud první kolo k upsání všech akcií nebude stačit, budou mít akcionáři možnost nakupovat i ve druhém, tentokrát však už po 90 korunách za akcii. 

Polostátní energetický gigant ČEZ vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku meziroční růst zisku o 218 %. Společnosti pochopitelně pomohl enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích, ale také rekordní zisk z obchodování s komoditami. „Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu na úrovni 67 až 73 korun na akcii,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Za loňský rok navrhuje ČEZ vyplatit akcionářům výrazně nižší dividendu 44 korun na akcii. Bude-li se ČEZu dařit v letošním roce i nadále podle očekávání, mohl by svým akcionářům za rok 2022 vyplatit nejvyšší dividendu v historii

Růst úrokových sazeb a inflace mají tvrdý dopad na počty fúzí a akvizic 

Ochlazení, na které trh čekal celé covidové období – v době vrcholící pandemie se firmy prodávaly za rekordní ceny – se právě dostavilo. Zatímco v době globální pandemie se trh topil v levných penězích, nyní s růstem sazeb a všeobecné inflace toto období finanční hojnosti skončilo. Už tak nejsme svědky podobných transakcí jako byl prodej e-shopové skupiny Mall Group z loňského roku. Vidět je to jak na počtu transakcí, kterých se v prvním kvartále roku 2022 uskutečnilo 15 oproti 22 v loňském roce, tak zejména na jejich objemu, když došlo k meziročnímu poklesu o 91 % na 162 milionů eur. V první kvartále roku 2020 přitom byly uskutečněny transakce o objemu dokonce 5 501 milionů eur

S dopady pandemie se rovněž potýká český cestovní ruch. Ačkoliv se v prvním čtvrtletí letošního roku ubytovalo v České republice 2,81 milionu turistů – což je 10x více než v roce 2021, stále se jedná o 1,2 milionu nižší číslo než v předpandemickém roce 2020. Většina turistického ruchu pak připadá na vnitrostátní turistiku. Ze zahraničí dorazilo „pouze“ 886 000 turistů z celkového poštu ubytovaných, jedná se však o šestnáctinásobný nárůst. 

Česká koruna oslabila poté, co byl Aleš Michl jmenován guvernérem ČNB

Česká měna začala vůči zahraničním měnám oslabovat, jakmile se začalo spekulovat o tom, že by se novým guvernérem ČNB mohl stát Aleš Michl, což se ve středu stalo realitou. Bankovní rada ČNB tak na čtvrtečním mimořádném měnovém zasedání rozhodla, že zahájí intervence na devizovém trhu. Oslabující koruna přináší nejenom zdražení dovezeného zboží, rovněž způsobí vyšší náklady Čechů na zahraniční dovolené. Nový guvernér ČNB je dlouhodobým odpůrcem zvyšování úrokových sazeb a jeho jmenování dostalo korunu pod tlak. ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny již na počátku března. Tehdy koruna oslabovala mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že ČNB v letech 2013 až 2017 naopak intervenovala proti posilování koruny a držela ji kolem kurzu 27 korun za euro, má ve svých devizových rezervách velký objem zahraničních měn, za které nyní může korunu na devizovém trhu nakupovat

Kromě energetických společností se v letošním roce daří rovněž bankám. ČSOB za první kvartál letošního roku vykázala meziroční růst zisku o 68 % na 4,62 miliardy korun. Bance rovněž vzrostl o 14 % objem aktiv pod správou na 290 miliard korun. „Hlavní vliv na ziskovost naší bankopojišťovací skupiny měl v prvním čtvrtletí především růst čistého úrokového výnosu a výborná kvalita úvěrů,“ komentoval výsledky hospodaření generální ředitel ČSOB Aleš Blažek.

Prudce klesá zájem o hypotéky  

Český hypoteční trh v dubnu výrazně ochladl. V meziměsíčním srovnání klesl objem hypotečních úvěrů o 40 %, když banky a stavební     spořitelny poskytly klientům hypoteční úvěry v objemu 17,5 miliard Kč. V meziročním srovnání se jedná dokonce o 60% pokles. Citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování úvěrů a také růst průměrné úrokové sazby z březnových 4,15 % na 4,4 % v dubnu. Vzhledem k tomu, že ČNB v minulém týdnu opět zvýšila základní úrokovou sazbu už na 5,75 %, lze předpokládat, že růst hypotečních úrokových sazeb bude i nadále pokračovat. Zájem o vlastní bydlení se zatím příliš nesnižuje, masivně však klesá množství investorů, kteří jsou ochotní za současných úrokových sazeb do nemovitostí investovat. 

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.