EKONOMIKA

Pondělník Byznysvcesku 18.4.2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Dobrý den, vážení čtenáři,

nový týden je tu, tentokrát zkrácený velikonočními svátky, a my jsme se rozhodli, že pro vás připravíme novinku, na kterou se budete moci těšit pravidelně každé pondělí

O co se jedná? Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. Tak pojďme na to: 

Zelený úděl a další ekologické aktivity 

se vlivem válečného konfliktu na Ukrajině dostaly trochu do pozadí, to ovšem neznamená, že by veškerým aktivitám v této oblasti nastal konec. Dlouhodobě se spekuluje o tom, zda mateřská automobilka Škoda Auto, Volkswagen, postaví na našem území továrnu na baterie do elektromobilů. Ať tak či onak, baterie by se u nás skutečně vyrábět měly. Svůj plán na vybudování této továrny představil český energetický gigant ČEZ, který by za tímto účelem chtěl využít areál již nefungující hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Továrna na výrobu baterií do elektromobilů by měla přinést 2–3 tisíce nových pracovních míst. 

V pondělí jsme však také obdrželi dlouho očekávanou zprávu o březnové inflaci a z dat ČSÚ vyplynulo, že dosáhla na 12,7 %. Růst cenové hladiny dosáhl v březnu letošního roku nejvyšší hodnoty od května 1998 a nejvyšší měrou se na něm podílely rostoucí ceny energií a vysoké ceny pohonných hmot. Pravdou ovšem je, že vzrostly ceny téměř veškerého zboží ve spotřebním koši. 

V úterý pak vyšlo najevo, 

že se v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu dostává do problémů druhý nejbohatší Čech Karel Komárek. Jeho skupina KKCG dlouhodobě obchodovala s ruským Gazpromem a mimo jiné kvůli tomu postavila v roce 2016 i zásobník plynu v jihomoravských Dambořicích, který si pronajal právě ruský energetický gigant, a to až do roku 2031. Spolupráce s Gazpromem pochopitelně ohrožuje jednoho z nejbohatších Čechů i v dalších částech jeho podnikání. Provozuje například britskou Národní loterijní firmu Allwyn Entertainment, přičemž se už začíná spekulovat, že by mohl přijít kvůli svým vazbám na Rusko o licenci k provozování této loterie. 

Dr. Max, jedna z největších lékárenských sítí u nás, hodlá posílit svou pozici v oblasti e-commerce. Vedení společnosti vnímá aktuální změny v nákupních zvyklostech spotřebitelů a uvědomuje si, že se budoucnost maloobchodního prodeje skrývá právě v online prodeji zboží. Prodej prostřednictvím e-shopu se podílí na celkových tržbách společnosti v České republice aktuálně ze zhruba 8 procent. Společnost by ráda tento podíl navýšila díky zřízení sítě výdejních boxů i možnosti doručování zásilek ještě v tentýž den

Majitel Jablotronu, Dalibor Dědek, 

společnosti, která se zabývá zabezpečovacími zařízeními a ochranou majetku, hodlá svým zaměstnancům rozdat celou desetinu zisku společnosti za rok 2021, který činil 600 milionů korun – každý ze zaměstnanců by tak měl obdržet v průměru 100 000 Kč. Vyplácení bonusů velkými českými firmami není až takovou novinkou, přistupuje k nim řada korporací. Jablotron ovšem nehodlá jen tak bonus připsat zaměstnancům k výplatě – naopak, zaměstnanci dostanou peníze na virtuální investiční účty, kde se jim budou dále zhodnocovat. „Chceme, aby lidé měli reálný pocit, že s firmou podnikají. Tímto benefitem chceme nadstandardně motivovat ty, kteří Jablotron utvářejí. Celý systém investičního spoření udělá ze zaměstnanců spolupodnikatele, kteří tak budou ještě více spjatí s rodinou Jablotronu,“ říká majitel společnosti Dalibor Dědek.  

Magistrát hlavního města Prahy už delší dobu řeší, jak by mohl revitalizovat Strahov, chátrající část české metropole. Nyní se rozhodl nabídnout tuto lokalitu Josefu Průšovi, zakladateli výrobce 3D tiskáren Prusa Research, který se neúspěšně ucházel o budovu Nové Palmovky, jako nové potenciální sídlo společnosti. Strahov by se mohl stát centrem českých technologických firem a pomoci s revitalizací oblasti, ve které nejenom chátrá ikonický stadion, ale nacházejí se zde také koleje univerzity ČVUT. 

Ve čtvrtek se toho však stalo zajímavého mnohem víc. 

Před Velkým pátkem uzavřela pražská burza své obchodování na nejvyšší hodnotě za posledních 30 dní. Určitě však nepotěšila zpráva o tom, že motor českého průmyslu, mladoboleslavská Škoda Auto, vykázala v první kvartále letošního roku meziroční pokles prodejů svých vozidel o 25,4 %. Majiteli pražské fotbalové Sparty, Danielu Křetínskému, se naopak navzdory pandemii nadmíru daří. V roce 2021 se podařilo jeho energetickému holdingu více než zdvojnásobit své tržby a dosáhnout přitom zisku 2,3 miliardy eur (více než 56 miliard Kč). Jedná se o více než 5% meziroční růst a vůbec rekordní zisk jeho energetického holdingu

V pátek pak vyšlo najevo, 

že Češi začali skupovat sporáky na tuhá paliva, ne to není 20 let stará zpráva ale aktualita, která je opět dopadem neustále propíraného konfliktu. Jedná se o krizový scénář, ale stále reálnější – stále více českých domácností má strach z rostoucích cen elektřiny a případných výpadků plynu. Kvůli tomu výrazně vzrostl zájem o sporáky na tuhá paliva. Vysoká poptávka samozřejmě znamená, že výrazně rostou ceny těchto výrobků, ale ani to spotřebitele neodrazuje. Zkrátka platí, že kamna na dřevo, která v posledních letech sloužila spíše jako designový doplněk interiéru, získávají na důležitosti a opět se vracejí k původnímu účelu – zdroj tepla. 

Pamatujete si ještě na velmi známou investiční společnost Arca Investments? Necelý měsíc zbývá do podání žalob na největší českou z bankrotovanou firmu za poslední léta. Cenné papíry si lidé pořizovali u investiční společnosti s vidinou vysoce nadprůměrného zhodnocení. Tyto peníze Arca posléze měla investovat do projektů v rámci své skupiny. Bohužel, řada projektů ztroskotala a množství investorů přišlo díky Arca Capital o celoživotní úspory. Věřitelé aktuálně v rámci insolvence po společnosti požadují 23 miliard korun. 

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.