EKONOMIKA

Pondělník Byznysvcesku 2.5.2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, jež se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Dobrý den, vážení čtenáři,

nový týden je tu a my vám opět v naší nové pravidelné rubrice přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. Jaké zprávy hýbaly poslední dubnový týden českým internetem? 

ČEZ postaví větrníky na Loiře 

Polostátnímu energetickému gigantu ČEZu se podařilo posunout dopředu zaseknutou výstavbu plánovaného větrného parku. Nové elektrárny budou stát ve střední Francii, v regionu Centre-Val de Loire, západně od města Orléans. První park je tvořen čtyřmi turbínami o celkovém výkonu 12 megawattů, druhý má pět turbín s 15 megawatty. Ještě letos tak hodlá vystavět větrníky se souhrnným výkonem 27 megawattů. ČEZ si už pro elektrárny zajistil z francouzské strany provozní podporu na 20 let. 

Co dalšího zajímavého se v pondělí událo? Mattoni se osvědčila strategie s prodejem minerálky v zálohovaných lahvích a hodlá rozšířit tuto aktivitu i do dalších obchodů. Mattoni, podobně jako níže zmíněná Zásilkovna, patří ke společnostem, které chtějí své podnikání i výrobky učinit udržitelnějšími. Jedním ze způsobů, jak toho karlovarská společnost plánuje dosáhnout, je právě stáčení její minerálky do zálohovaného skla. 

Škoda opět obnovila výrobu svého prémiového elektromobilu 

Škoda Auto po několika týdnech obnovuje výrobu elektrického SUV Enyaq iV, kterou pozastavila kvůli nedostatku dílů z Ukrajiny. Dlouhodobým cílem společnosti je zachování plné výrobní kapacity, což ovšem závisí na dostupnosti dílů. První čistě elektrické SUV značky se vyrábí v hlavním závodě v Mladé Boleslavi, výrobní kapacita se bude po odstávce postupně navyšovat. Nyní jsou dodávky potřebných dílů opět zajištěné. V dlouhodobém horizontu se v závodě v Mladé Boleslavi denně vyrobí až 370 vozů Enyaq iV a Enyaq Coupé iV.

Moneta Money Bank rozdělí akcionářům dividendy v souhrnné výši 3,6 miliardy korun – dividenda tak bude činit sedm korun na akcii. Jedná se o zhruba 87 % z loňského čistého zisku, který činil 4,1 miliardy. Zbylé peníze převede banka na účet nerozděleného zisku z předchozích let. Valná hromada také odsouhlasila účetní závěrku a zprávu o odměňování představenstva a dozorčí rady banky. „Právo na dividendu budou mít ti akcionáři, kteří budou zapsáni jako akcionáři Moneta Money Bank v Centrálním depozitáři cenných papírů k rozhodnému dni 2. května 2022. Dividenda bude vyplacena akcionářům bezhotovostně dne 25. května 2022,“ oznámila banka v tiskové zprávě.

Čuprův Rohlík meziročně vyrostl o 50 %

Rohlík v současnosti působí již ve 4 zemích, chlubí se milionem aktivních zákazníků, vykázal deset milionů objednávek a čisté příjmy ve výši přibližně dvanáct miliard korun. Rohlík tak za fiskální rok 2021, který končil poslední březnový den, vykázal impozantní čísla a oznámil meziroční růst o 53 procent. Letos chystá expanzi do dalších tří zemí a směřuje k rychlému dobytí evropského trhu. Rychlý růst i expanzi na nové trhy zakladatel společnosti Tomáš Čupr financuje hlavně díky pomoci investorů. Jen v loňském roce získal ve dvou kolech financování dohromady 7,5 miliardy korun, přičemž poslední investice z července jej ohodnotila na 1,2 miliardy dolarů – přibližně 28 miliard korun

Miliardář Karel Komárek opět investuje v Izraeli. Fond Springtide Ventures, který spadá do jeho investiční skupiny KKCG, posílá jedenáct milionů dolarů – zhruba 250 milionů korun – do tamních startupů Source Defense a NetOp.Cloud. Zmíněné společnosti se zabývají kybernetickou bezpečností a automatizací správy firemních sítí. Fond Springtide Ventures stál v čele investičních kol, v jejichž rámci obě firmy získaly dohromady 31,5 milionu dolarů, v přepočtu přibližně 727 milionů korun. V obou případech Springtide získal významné podíly ve společnostech a v případě Source Defense i místo v představenstvu, které obsadí technický ředitel fondu Karel Tušek.

Nastává obrat na nemovitostním trhu? Nabídka nových pražských bytů poprvé od března roku 2020 mírně stoupla. Zásadně ubylo prodejů, kterým šlapou na brzdu nejen dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí, ale nyní také vysoké sazby u hypoték a další zdražující položky v rozpočtech domácností. Od začátku roku si nové bydlení z nabídky pražských developerů pořídilo jen něco málo přes tisíc lidí, což je nejnižší počet za čtvrtletí od začátku roku 2018. 

Kromě Rohlíku vykázala výsledky hospodaření i Zásilkovna 

Skupina Packeta – mateřská společnost Zásilkovny – v loňském roce vykázala rekordní obrat ve výši 4,9 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2020. Do celé skupiny spadá kromě Zásilkovny dalších třináct firem, celkem působí v osmi zemích a do 33 zemí doručuje zásilky. Počet přepravených zásilek dosáhl 73,2 milionu kusů. Společnost v současné době klade výrazný důraz na udržitelnost. Zásilkovna například testuje auta na elektrický pohon. Aktuálně má v reálném provozu elektrickou dodávku Volkswagen Crafter v Českých Budějovicích, na ruzyňském depu zásilky rozváží čtyři plně elektrické užitkové vozy Cenntro Metro. Tři plně elektrické Škoda CityGo firma využívá v rámci doručení na adresu a v plánu má jejich další rozšiřování. Velkou budoucnost pak společnost vidí ve vodíku. Analyzuje vybudování vlastní čerpací stanice a plánuje také využít rozsáhlé plochy svých dep k umístění fotovoltaiky k jeho výrobě. Jako výhody vodíku označuje především technické parametry.

V minulém pondělníku jsme informovali o plánech Vlády zavést pro české firmy možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech. Víceguvernér ČNB, Mojmír Hampl si však myslí, že se jedná o omyl. „Než zavést takový hybridní model, bylo by lepší mít jednu měnu. Jakoukoli,“ řekl kategoricky ekonom. Vláda by se podle něj přijímáním daní v korunách i v eurech vystavovala kurzovému riziku. Její korunové příjmy by závisely na posilování či oslabování koruny vůči euru. „Znamenalo by to neustále otevřenou devizovou pozici,“ dodal s tím, že by to byl makroekonomický omyl.

Zbrojařská společnost Czechoslovak Group dosáhla rekordního zisku 

Krize způsobená pandemií covid-19 ani rostoucí ceny energií a materiálů v loňském roce nezasáhly strojírenskou skupinu Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, která dosáhla rekordního zisku. CSG se soustřeďuje převážně na výrobu, modernizace a opravy zbraňových systémů. V poslední době se pouští také do zdravotnictví. Na hospodaření holdingu se negativně projevily prodeje některých firem a odchod Spojených států z Afghánistánu. Tržby byly oproti roku 2020 asi o půl miliardy nižší.

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.