EKONOMIKA

Pondělník Byznysvcesku 25.4.2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, jež se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Dobrý den, vážení čtenáři,

nový týden je tu a my vám opět v naší nové pravidelné rubrice přinášíme ty nejdůležitějších zprávy, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. A že bylo z čeho vybírat… Jste připraveni na jízdu? Připoutejte se, začínáme: 

Dočkají se Pražané čtvrté linky metra?

V pondělí byla představiteli hlavního města slavnostně zahájena stavba první části linky D pražského metra. Budování nové linky metra by mělo probíhat v etapách, přičemž v té první se otevře úsek z Pankráce na Olbrachtovu. Posléze by se mělo se stavbou pokračovat až na Nové dvory. Celkové náklady by měly činit i po započtení aktuální vysoké inflace přibližně 52 miliard korun, přičemž investorem je pražský dopravní podnik. Aktuálně se počítá se zprovozněním linky v roce 2029. Stihne se otevřít 4. linka pražského metra v termínu?

Zákaz importu uhlí z Ruska, jež schválila EU, výrazně zkomplikuje podnikání některým českým teplárnám a ocelárnám. České firmy sice dovážejí z Ruska pouze malý objem uhlí, v kombinaci s předpokládaným omezením dovozu uhlí z Polska však může tento zákaz představovat výrazný problém. V roce 2020 se do Česka z Ruska dovezlo celkem 300 tisíc tun uhlí, z Polska (které z Ruska dováží 19 milionů tun uhlí ročně) jsme v témže roce dovezli hned milion tun uhlí. Mnohem větší problém pro celou Evropu by však mohlo představovat embargo na ruský plyn

Růst české ekonomiky pravděpodobně zpomalí 

Česká ekonomika v loňském roce v meziročním srovnání vzrostla o 3,3 procenta. Mezinárodní instituce však v letošním roce předpovídá české ekonomice růst o 2,3 procenta, když revidovala svůj původní listopadový odhad činící 3,5 %. Ministerstvo financí ČR je ve svých predikcích ještě opatrnější, když předpovídá české ekonomice růst o pouhých 1,2 %, což při aktuální dvouciferné inflaci není nijak pozitivní zpráva. 

Cena lithia, které se skrývá po kopcem nedaleko Krušnohorského cínovce výrazně roste. V současnosti se odhaduje, že se v dané lokalitě nachází cenný kov, který je využívaný nejenom k výrobě baterií do elektromobilů, o hodnotě více než 10 bilionů korun. Aktuálně probíhají v místě průzkumné práce, v současné době však není příliš pravděpodobné odstartování těžby. Nicméně lithium je označováno za novou ropu a představa, že by se z nás stala těžařská velmoc je více než lákavá – zvítězí v tomto boji ekologové a obyvatele přilehlých obcí (kteří by mohli být bohatě odškodněni), nebo touha po zisku? 

80 procent českých podniků letos zdraží 

Růst ceny energií, dopravy i meziproduktů poměrně nepřekvapivě přiměji drtivou většinu českých firem v letošním roce zdražit, uvádí Hospodářská komora. Podniky očekávají růst ceny některých vstupů o desítky procent, veškerý růst cen však nenechají na koncového spotřebitele. Řada z firem také hodlá snižovat vlastní marže, a tak tlumit inflaci díky tomu, že sami sníží své zisky. Ve středu pak také vyšlo najevo, že si české firmy během února napůjčovaly 49 miliard korun, což je nejvyšší částka za posledních 25 let. Dostanou se české firmy kvůli rostoucímu zadlužení a rostoucím cenám vstupu do problémů, které se nakonec projeví i na pracovním trhu? 

Inflace v březnu v ČR stoupla v meziročním srovnání o 12,7 % a tak není divu, že guvernér České národní banky, Jiří Rusnok, už v předstihu varuje před dalším zvýšením základní úrokové sazby na květnovém zasedání rady ČNB. Jiří Rusnok zároveň dodal, že úroková sazba na stávající zvýšené hladině pravděpodobně zůstane déle, než původně centrální bankéři očekávali. To je další varovný signál pro české firmy, které se výrazně zadlužují. Se zvýšenou úrokovou sazbou se jim značně prodraží také splácení jejich firemních úvěrů – pokud si tedy nepůjčují v eurech, neboť Evropská centrální banka navzdory zvýšené inflaci stále drží základní úrokovou sazbu na -0,5 %

Tržby společnosti Pilulka vzrostly v meziročním srovnání o polovinu 

Online lékárna Pilulka, kterou založili bratři Kasovi, v roce 2021 utržila 3,6 miliardy korun – meziročním růst tržeb o 49 %. Největší měrou se na růstu tržeb společnosti podílel český trh, kde tržby vzrostly dokonce o 61 %. Společnost dále působí na Slovensku a v Rumunsku, přičemž se chystá na expanzi do dalších zahraničních zemí. V letošním roce by měl být podle plánů společnosti realizován vstup na další dva trhy ve střední Evropě. „Po bezprecedentních výsledcích roku 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru, jsme nečekali významně růstový rok 2021. Přesto loňský rok předčil naše původní očekávání,“ řekl spoluzakladatel společnosti Petr kasa pro Seznam Zprávy.  

Naopak se nedaří automobilovému průmyslu, který se stále potýká s problémy v dodavatelských řetězcích. Žel bohu patří právě toto odvětví k páteřím českého průmyslu a jeho výkonnost má bezprostřední dopad na výkonnost české ekonomiky jako celku. V první kvartále letošního roku výroba aut klesla v meziročním srovnání o 18,9 % na 269 090 vozů. Mladoboleslavská Škoda Auto pak vykázala ještě horší čísla, když v jejích závodech v Mladé Boleslavy, Vrchlabí a Kvasinech sjelo z linek pouze 162 640 aut – meziroční pokles o 27,8 %.  

Každý Čech dluží prostřednictvím státu 247 000 Kč 

V pátek vyšla najevo aktualizovaná data o českém státním dluhu a dozvěděli jsme se, že v prvním kvartále letošního roku vzrostl o 128 miliard korun na 2,59 bilionu korun. Vydělíme-li český státní dluh počtem obyvatel, připadá na každého z nás – včetně novorozenců – dluh ve výši přibližně 247 000 Kč. Ministerstvo financí zároveň očekává, že schodek státního rozpočtu za celý rok bude činit 262 miliard korun. První čtvrtletí ukazuje, že se jedná o velmi ambiciózní cíl současné vlády. 

Abychom však nekončili negativně, máme pro podnikatele také jednu dobrou zprávu. Česká Vláda od 1. 1. 2024 chystá možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech. Kromě jiného tak budou moci firmy v eurech odvádět i daně. Jedná se o výrazný krok, který by mohl Českou republiku přiblížit k přijetí eura, což by ocenili zejména firmy s výraznou zahraniční působností. Co si o rozhodnutí vlády myslí Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy? „Je to změna, kterou Svaz průmyslu a dopravy vítá. Podniky začínají být ke koruně poměrně skeptické, ať už z důvodů kurzových rizik a výkyvů a také současné krize, která je charakteristická vysokou inflací a vysokými úrokovými sazbami,” potvrdil dlouhodobý podporovatel zavedení eura v ČR v rozhovoru pro Českou televizi.

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.