EKONOMIKA

Pondělník Byznysvcesku 9. 5. 2022

Nová rubrika webového portálu Byznys v Česku – Pondělník, ve kterém pro vás shrneme ty nejzajímavější události, jež se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály.

Dobrý den, vážení čtenáři,

Týden utekl jako voda a my vám opět v naší nové pravidelné rubrice přinášíme výběr těch nejdůležitějších zpráv, které se v minulém týdnu v českém byznysovém a podnikatelském světě udály. Jaké zprávy hýbaly minulý týden českým internetem? 

Významné banky hlásily výsledky hospodaření 

J&T banka, která cílí především na bohatší klientelu, dosáhla v roce 2021 výrazně vyššího zisku než v předchozím roce. Vykázala čistý zisk 2,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 1,14 miliardy korun – téměř 70 %. Klienti banky si v loňském roce uložili na účty výrazně více peněz než o rok předtím, což bance umožnilo financování řady nových projektů především v korporátní sféře. Objem firemních úvěrů jí meziročně vzrostl o 4,93 miliardy korun a ke konci roku činil 72,05 miliardy korun. Výsledky hospodaření hlásila i PPF banka, které ziskovost vzrostla v meziročním porovnání o 600 milionů korun na 1,747 miliardy korun. Zisk banky se však nedostal na úroveň předpandemického roku 2019, kdy činil 2,6 miliardy korun. Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,1 miliardy korun na 70,58 miliardy korun.

Česko po sedmi letech spěje k dohodě, která bude znamenat překreslení pořádků stanovených po první světové válce. Ministerstvo dopravy připravuje směrnici pro výměnu území v hamburském přístavu, které si v roce 1929 pronajalo na 99 let. Pro tuzemský byznys to bude znamenat obnovení přístupu k moři. Říční doprava po Labi aktuálně skomírá. Z Česka se v roce 2020 po vodě vyvezlo 67 tisíc tun zboží, zatímco ještě v roce 2015 to bylo 118 tisíc tun. Pro srovnání: železnice v roce 2020 vyvezla bezmála 21 milionů tun zboží. 

Čeští miliardáři investují do startupu DoDo

Do projektu DoDo Michala Menšíka, který se svými vozy rozváží miliony zásilek včetně potravin v několika evropských zemích, se rozhodly investovat významné postavy českého byznysu a do rychle rostoucího startupu vkládají 1,5 miliardy korun. DoDo investicí podpoří česko-slovenské investiční duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, se kterým investuje také Rockaway Jakuba Havrlanta. Celkem 60 milionů eur, které je v plánu proinvestovat v následujících dvou letech, do společnosti DoDo dává MFresh Holding, společný podnik Křetínského, Tkáče a Havrlanta. Společně už ovládají Košík.cz, ale v případě DoDa jim bude patřit pouze menšinový podíl. Blíže neupřesněnou, avšak výraznou majoritu si podle svého vyjádření ve firmě dál udržuje Michal Menšík, respektive jeho investiční skupina V-Sharp, kam kromě logistické firmy spadá také Inveo, Atoto a další e-commerce projekty.

Škoda Auto prostřednictvím své mateřské společnosti hlásila hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku a příliš nepotěšily – zisk z provozní činnosti klesl zhruba o čtvrtinu na 337 milionů eur ze 448 milionů eur před rokem. Vedení Volkswagenu také upozornilo, že na výsledky měla negativní dopady válka na Ukrajině. Škoda Auto v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 186 170 vozů, což je o čtvrtinu méně než před rokem. Čtvrtletní tržby se ale mírně zvýšily, a to na 5,10 miliardy z 5,05 miliardy eur před rokem.

Skupina DEK se dostala na vrchol žebříčku největších českých rodinných firem 

Magazín Forbes již podeváté sestavil žebříček nejúspěšnějších českých rodinných firem. Turbulentní období, kterým si v posledních dvou letech procházíme, přineslo do žebříčku řadu změn. Po třech letech, kdy seznam vedla společnost Czechoslovak Group vlastněná rodinou Strnadových, má přehled největších rodinných byznysů nového vítěze – skupinu DEK. Ze žebříčku letos vypadly dvě firmy. Společnost MICo se kvůli kombinaci covidu, inflace a ruské invaze na Ukrajinu dostala do předinsolvenčního řízení. Stejně tak už není čistě rodinným byznysem obchodní řetězec Flosman. Naopak devět jiných firem přibylo. Forbes vybírá ze 175 firem, v nichž spolu podnikají dvě a více generací jedné rodiny nebo sourozenci a další příbuzní.

Hospodářské výsledky hlásila v minulém týdnu také Komerční banka, které stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 75,9 procenta na 3,5 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 27,7 procenta na 9,5 miliardy korun. Čísla se zdají být na první pohled famózní, nicméně meziroční srovnání je ovlivněno nízkou základnou z loňského roku, kdy byl první kvartál poznamenán významným omezením pohybu obyvatel a podnikatelských aktivit v důsledku protiepidemických opatření. Většinovým vlastníkem třetí největší české banky je francouzská Société Générale.

ČNB opět zvýšila úrokovou sazbu – více než se čekalo 

Bankovní rada České národní banky (ČNB) nadále zpřísňuje měnovou politiku, když zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Důvodem je „pádivá“ inflace. Naposledy byla sazba takto vysoko v roce 1999. Ekonomové přitom předpokládali, že se základní sazba zvedne maximálně na 5,5 procenta. Již osmý zásah ČNB za poslední rok si vyžádala inflace, která v posledních měsících trápí Česko stále silněji. V březnu letošního roku přesáhla dvanáct procent a zmírnit se může nejdříve v roce 2023. Další komplikací pro tuzemskou ekonomiku je ruská invaze na Ukrajinu. Od základní úrokové sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů a mezi drobnými podnikateli zajímá například i ty, kteří musejí čelit sankcím za nezaplacené daně. Roční penále totiž činí právě základní úroková sazba ČNB, navýšená o 14 procentních bodů.

To není jediná zpráva z ČNB, která minulém týdnu hýbala internetem. Podle webového portálu Seznam Zprávy by měl Jiřího Rusnoka na pozici guvernéra ČNB vystřídat současný člen bankovní rady Aleš Michl.  Zeman má údajně oznámit jmenování Michla, který je považován za odpůrce zvyšování úrokových sazeb, v nejbližších dnech. Převzít své místo by posléze měl 1. července. Zeman před týdnem potvrdil, že má čtyři kandidáty na guvernéra. Zároveň podotkl, že už má o výběru víceméně jasno. Média v této souvislosti uvedla, že v nejužším kole jsou vedle Michla nynější viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora, které navrhl prezidentovi Rusnok kvůli zachování kontinuity současné bankovní rady.

Zelenější rohlík?  

Ambici zbavovat se plastových obalů a dalších přebytečných materiálů, které jdou úplně odstranit nebo minimálně nahradit udržitelnějšími variantami, mají stále více jak zákazníci, tak i obchody. Největší český online supermarket Rohlik.cz teď představil stoprocentně kompostovatelné sáčky, do nichž začíná balit pečivo. Nahradí stávající papírové pytlíky a do budoucna by se do nich mohly balit i další potraviny. Rohlík tak navazuje na další své zelené iniciativy jako bylo například zavedení vratných tašek či šetrnější obaly jeho privátních značek. 

A pondělník zakončíme na pozitivní vlně. V dubnu bylo v Česku vyhlášeno 58 bankrotů obchodních společností, 470 úpadků fyzických osob podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů. Počet úpadků se oproti březnu ve všech kategoriích snížil.  Od ledna do dubna 2022 bylo také vyhlášeno méně osobních i podnikatelských bankrotů než ve stejném období loňského roku, firemních úpadků bylo zhruba stejně. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.