EKONOMIKA

Pozor! Posunutím odchodu do důchodu o pár dní či týdnů lze letos navýšit měsíční penzi až o tisíce, a to až do konce života

Lidé, kteří se chystají do starobního důchodu letos na přelomu roku, letos musí být obzvláště obezřetní. Správným načasováním odchodu si totiž mohou „přihrát“ stovky až tisíce korun měsíčně na důchodu navíc, a to až do konce života. Naopak špatným načasováním se o stovky až tisíce měsíčně zbytečně připraví, opět až do konce života.

Lukáš Kovanda

Na přelomu roku bude na rozdíl třeba od loňska platit, že základní chybou je nechat si důchod přiznat už v roce 2021. Lidé by proto s přiznáním důchodu měli posečkat, a nechat si jej přiznat ideálně k 1. lednu 2022. Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022.  

V praxi to znamená, že lidé, kteří dosáhnou důchodového věku ke konci roku 2021, by si měli posunout datum přiznání penze na první dny roku 2022. V práci by tedy měli takzvaně přesluhovat. To by v době, kdy Česko trpí rekordním nedostatkem pracovní síly, neměl být problém.  

Jeden příklad za všechny. Člověku platícímu důchodové pojištění 46 let, který ještě v zaměstnání pobíral přesně průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí, 38 275 korun, byl ve třetím letošním čtvrtletí přiznán důchod 18 376 korun. Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun. Pokud ale ten samý člověk počká s přiznáním důchodu ideálně na 1. ledna 2022, bude měsíčně pobírat 20 173 korun, tedy o 954 korun více než kolik činí valorizovaný důchod přiznaný v roce 2021.  

Lidé s nadprůměrnou mzdou, kolem 60 tisíc, si přijdou správným načasováním přiznání důchodu dokonce na dodatečných zhruba 1300 korun měsíčně na penzi, o něž by jinak přišli, pokud by si důchod nechali přiznat už v roce 2021.  

Je samozřejmě pravda, že lidé, kteří se rozhodnou přesluhovat, aby si zajistili přiznání důchodu až v roce 2022, se připraví o penze v roce 2021. Ideální je proto v roce 2022 přiznání důchodu už nijak neprotahovat a uchýlit se k němu hned 1. ledna.  

I pokud by ale lidé, kteří se rozhodnou pro přesluhování, přesluhovali v roce 2021 jeden nebo dva měsíce, stejně se jim zpravidla bohatě vyplatí počkat si s přiznáním důchodu do roku 2022. Připraví se sice o důchod za měsíc či dva měsíce roku 2021, ale to obvykle stihnou „dohnat“ – a pak „předehnat“ – během své penze.  

Vyjděme z našeho příkladu výše. Pokud si uvedený člověk počká s přiznáním důchodu na 1. leden 2022, připraví se třeba i o dvě výplaty penzí, jestliže mu na ni vznikl nárok už třeba pro měsíce listopad a prosinec roku 2021. Připraví se tedy o 2 x 18 376 korun, tedy o 36 752 korun. Zato ale získá v roce 2022 a dále měsíční penzi navýšenou o uvedených 954 korun. Pokud takto navýšenou penzi bude pobírat alespoň 39 měsíců, je pro něj výhodnější opravdu jít důchodu až v roce 2022, přestože se připraví o penze ve dvou měsících roku 2021. To proto, že 39 x 954 = 37 206 > 36 752 korun. Kdo tedy bude v penzi 39 měsíců, tedy tří a čtvrt roku, a více, tomu se vyplatí posečkat s přiznáním na 1. leden 2022. Pokud by se přesluhováním připravil třeba jen o prosincovou penzi, a nikoli o listopadovou, vyplatí se mu to tím spíše. Neboť mu, vyjdeme-li z příkladu výše, bude stačit být v penzi pouze 19 měsíců, tedy lehce přes půldruhý rok, aby „manko“ dohnal.  

Zatímco tedy loni se lidem vyplácelo jít do předčasného důchodu už v roce 2020, i když jim nárok na výplatu řádné penze vznikal až začátkem roku 2021 (viz zde), letos na přelomu roku se spěch rozhodně nevyplatí. Naopak, spěchem lidé prodělají. Daleko výnosnější bude trpělivost.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Toto je vcelku pěkný příklad toho, že už nejen daně a vyplňování nejrůznějších žádostí o dotace a kdeco dalšího, ale i obyčejný odchod do důchodu začíná být hájemstvím odborníků, specialistů a poradců. Stát díky narůstající byrokracii dokázal postupně i z poměrně jednoznačných a ještě nedávno ne příliš komplikovaných, pevně daných věcí vytvořit “systém“, který vyžaduje podrobnou orientaci, znalost “fíglů“, “vychytávek“ a případně i obezliček. Čili ideální terén když ne přímo pro podvody, tedy alespoň pro odbornictví všeho druhu. No, ještě že máme byznysvcesku. Tisícovka doživotně to není rozhodně málo!

Karin Léblová
40 let, na volné noze

To si takový člověk, ke kterému ta informace včas nedoputovala, může teď docela rvát vlasy, že to nevěděl o nějaký ten měsíc dřív. Tisíc korun už je docela rozdíl. Díky, že o tom píšete a jen doufám, že napíšete znova, až to jednou budu, doufám, potřebovat já. Trochu mně to přijde nespravedlivé, ale je fakt, že tyhle věci se prostě stávají a není to nutně vždy něčí vina.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Nedávno jsem byl na finančním úřadě doplňovat nějaké záležitosti ke svému daňovému přiznání. Byl jsem konsternován. Paní, mimochodem velmi milá a ochotná, mně začala vysvětlovat jednotlivé varianty a možnosti mého podání, ve kterých bych se zcela utopil a to přesto, že jsem si vše nechal dopředu vysvětlit a sestavit svojí daňovou poradkyní. S pocitem, že mně dotyčná opravdu velmi pomohla, jsem úřad opustil. Za měsíc mně volal kdosi jiný ze stejného úřadu, že moje přiznání je celé úplně špatně a že jak moje poradkyně, tak ona ochotná zaměstnankyně se obě mýlily. Měl jsem samozřejmě vše znova přepracovat a doplatit další peníze. Definitivně mi došlo, že jsem jen malý bezvýznamný nikdo a nade vším stojí svrchovaná moc úřadu, který podle tajných instrukcí z nebetyčných výšin rozhoduje, jak se mnou bude nakonec naloženo. S těmi důchody to bude asi stejné.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

My prej už žádný důchody mít nebudeme a když, tak jen tak na holý přežití. Jo a mimochodem, spousta lidí má stěží takovej plat, co ty některý “průměrný“ důchodci důchod.