EKONOMIKA

PPF odchází z bankovního trhu v Rusku, prodává ruský Home Credit

Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností.

Znamená to odchod skupiny Home Credit z ruského trhu. PPF a Home Credit to dnes oznámily v tiskové zprávě. Cenu transakce nezveřejnily. PPF se tak zbavila významné většiny aktiv v Rusku. Zbyly jí tam životní pojišťovna PPF Life Insurance a komerční nemovitosti.

V rámci transakce bude kazašská Bank Home Credit, která je dceřinou společností HCFB prodána akcionářům a manažerům ze skupin PPF a Home Credit. Transakce se uskuteční podle platných právních předpisů, s cílem zajistit kontinuitu pro zaměstnance a klienty Home Creditu v Rusku i Kazachstánu.

"HCFB a její dceřiné společnosti vykazují dobré ekonomické výsledky a působí v souladu s regulatorními a právními podmínkami platnými v Ruské federaci a Republice Kazachstán. Cena transakce nebude po dohodě obou stran zveřejněna," uvedla PPF.

Tyryškin podle PPF výrazně přispěl k budování základů moderních finančních trhů v Rusku jako generální ředitel burzy RTS. Investoval rovněž do řady předních ruských fintechových společností, které dokázal rozvíjet. Je jedním ze zakladatelů SPB burzy. Nyní stojí v čele její správní rady a patří k významným akcionářům této burzy, která je jednou z největších platforem pro veřejné obchodování fintechových firem v regionu.

Finanční skupina PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), strojírenská firma Škoda Transportation nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se smutný

Home Credit není na ruském trhu sice největší, nicméně ani zanedbatelnou společností. Vždyť má něco kolem dvě stě poboček a přes deset tisíc zaměstnanců. Díky určitému svébytnému prostředí se jí v Rusku i docela dobře dařilo. Ostatně koncem loňského roku PPF oznámilo, že nejvíce nových půjček je uzavíráno právě zde. Jenomže po vypuknutí války vzrostla nejistota, pokud jde o podnikatelské prostředí. Každým dnem může třeba dojít ke znárodnění aktiv, čímž ruští politici otevřeně vyhrožovali. Hodnota zmíněných aktiv přitom dosahuje miliardy eur. V případě banky není odchod z nějakého trhu jen tak jednoduchý, proto se prodej jeví jako rozumným a v dnešní vypjaté situaci i nutným krokem.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Ostudou už je jenom to, že PPF zůstával v Rusku tak dlouho. A pokud dobře čtu, nadobro ho ještě neopouští. Ale vlastně mě to ani nepřekvapuje, protože etické hodnoty této společnosti nic neříkají. Ostatně, uznávaná nezisková organizace Člověk v tísni, která bojuje za lidská práva, označila Home Credit za nejrizikovějšího poskytovatele půjček. Připomeňme také skandál, kdy teprve až na základě nátlaku veřejného mínění Home Credit vypověděl smlouvu o sponzoringu Karlovy univerzity. I když to byla v první řadě chyba samotné univerzity, že vůbec peníze od takové společnosti přijala.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

No, dřív by se praktikám, které provozuje Home Credit, ríkalo lichva. Dnes to jsou nebankovní spotřebitelské půjčky, leasing nebo splátkový prodej. Můj známý si od nich vzal půjčku, ale byla tam nějaká doložka, kvůli které málem o všechno přišel, když se dostal do potíží. Ústavní soud pak naštěstí tu doložku uznal za nezákonnou a exekuce byla zastavena. Já jsem byl vychováván tak, že si mám pořizovat jen to, na co mám peníze, a nežít na dluh. Jenomže doba se mění a všechny moje děti splácí dokonce i několik úvěrů. Snažím se jim vysvětlit, že to není moudré, ale moc neposlouchají.