EKONOMIKA

Praha chce posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na ruském plynu

Developeři by mohli být v budoucnu povinni při výstavbě v Praze zajistit vytápění svých bytových a komerčních projektů bezemisními zdroji tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie.

Povinnost by měla vycházet z klimatického plánu Prahy, který chce primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) aktualizovat. Motivovat k přechodu na bezemisní zdroje tepla chce Praha i majitele už postavených objektů. Cílem Prahy je snížit závislost hlavního města na ruském plynu a posílit energetickou soběstačnost. Hlubuček to dnes řekl novinářům. Návrh bude projednávat městská rada a zastupitelstvo.

"Zvýšení energetické bezpečnosti důrazem na energetickou soběstačnost se ve světle počínání Ruska na Ukrajině stává pro nás absolutní politickou prioritou. Proto jsem zadal pracovní skupině pro klimatickou změnu, aby připravila aktualizaci klimatického plánu hlavního města Prahy," uvedl Hlubuček.

Aktualizaci klimatického plánu Prahy do roku 2030 chce Hlubuček předložit městské radě v červnu a v témže měsíci i zastupitelstvu. Mezi připravovanými opatřeními je požadavek na úpravu vytápění v nových developerských projektech. Majitele stávajících staveb, které využívají plynový zdroj tepla, chce město podle Hlubučka motivovat dotacemi k přechodu na jiný zdroj.

Nyní se v Praze zemní plyn využívá primárně pro vytápění. Plyn v Praze využívá asi 180.000 domácností a dále desítky tisíc firem a institucí. Hlavní město podle Hlubučka spotřebovává pro vytápění budov jednu desetinu celkové spotřeby plynu v Česku.

Vlastní zdroje plynu, které mají zvýšit energetickou soběstačnost Prahy, má zajistit výrobna biometanu. Vzniknout by měla i bioplynová stanice na zpracování vytříděné biosložky komunálního odpadu. Ta by mohla být do provozu uvedena okolo roku 2025.

Nutnost zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, uvedl v úterý na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na oznámení polské plynárenské společnosti PGNiG, že ruský Gazprom zastaví dodávky plynovodem Jamal. Kromě Polska dnes Gazprom zastavil dodávky plynu do Bulharska.

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby firmy země, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. První platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.

V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage. Provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Když čtu o válečnických náladách našich i německých zelených a pak o tom, jak se jim vlastně díky Putinovi plní ty nejodvážnější sny, které by ještě nedávno neměly šanci projít, začínám si připadat krapet konspiračně. Skutečnost bude ovšem taková, že hlouposti se daří za všech okolností a za těch hloupých úplně nejvíc. A nebo jak říká kamarád psychoterapeut svým klientům v “neřešitelných“ životních situacích: „Ještě stále trpíte málo. Až vás to bude bolet doopravdy, začnete to řešit a vyřešíte to velmi rychle a pragmaticky.“

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Co si budeme říkat, pražská radnice ve stávající sestavě už (doufejme) začíná stříhat metr a tak ještě vymýšlí na poslední chvíli, jaký pomníček nám tu po sobě krom zničené dopravy zanechá. Jen na okraj, jsou to přesně ti stejní lidé, kteří vám budou srdceryvně vykládat o tom, jak je v Praze a vůbec všude nedostatek bytů pro mladé rodiny, běžence a vůbec všechny a jak je to potřeba spoustou regulací změnit. Tak tímto opatřením se ta dostupnost bydlení rozhodně masivně zlepší. To snad není ani možné toto!!!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Skutečně, je na čase si to přiznat, jiné cesty není. My, kteří jsme léta poukazovali na neudržitelnost stávajících řešení a to v politickém i enviromentálním ohledu, bychom teď právem mohli říci: „Vidíte, my jsme to říkali.“ Namísto toho budeme nadále skromně navrhovat řešení, jako je toto zmiňované. Řešení, která zohledňují planetu Zemi a zároveň i lidskost a odpor vůči všem despotům celého světa. Je milé zažívat, že v nejvyšších funkcích pražského zastupitelstva sedí po letech lidé, kteří dokáží vizionářsky propojovat obojí – ohled na životní prostředí a nesmlouvavost k těm, kteří lidem i Zemi škodí.