EKONOMIKA

Prazdroj končí s PET lahvemi, přestal do nich plnit už také piva Kozel a Primus

Plzeňský Prazdroj končí s PET lahvemi, přestal do nich plnit už také poslední značky Velkopovický Kozel a Primus. Pivovar ukončil stáčení do plastových obalů v prosinci, v obchodech se teď doprodávají poslední kusy. Z více než 70 procent teď plní pivo do vratných a znovu použitelných obalů, tedy sudů a skleněných lahví, řekl ČTK mluvčí společnosti Zdeněk Kovář.

"Rozhodnutí skončit s PET lahvemi souvisí s dlouhodobou snahou minimalizovat dopad našeho podnikání na životní prostředí," řekla ředitelka komunikace Pavlína Kalousová. Dodala, že cílem společnosti je co nejvyšší možné opakované používání obalů nebo jejich výroba z použitého obalu, recyklátu. Pivní PET lahve ale nelze znovu využít na výrobu nových pivních lahví. Hlavní překážkou je vnitřní ochranná membrána nezbytná pro zachování kvality piva. Proto od nich podnik upustil. S koncem plnění piva do PET lahví začal před dvěma lety, kdy tento obal přestal používat u piv Gambrinus, Radegast a Klasik.

"Ukončením stáčení piva do plastových obalů ušetříme ročně přes 1300 tun plastu," řekla Kalousová. Prazdroj tak nabízí pivo už jen ve skleněných lahvích, sudech, tancích nebo plechovkách.

Plzeňská stáčecí PET linka byla uvedena do provozu v roce 2011 a měla kapacitu 18.000 lahví za hodinu. "Poslední naplněnou lahví byla loni 10. prosince lahev Primusu, čímž byl provoz linky ukončen. Za tu dobu se na ní naplnilo 3,8 milionu hektolitrů piva. Stáčecí linku na PET lahve nyní budeme demontovat," řekl Kovář. Největší podíl piva v PET lahvích, zhruba sedm procent, měl Prazdroj v letech 2014 a 2015. V posledních letech se podíl pohyboval mezi třemi až čtyřmi procenty, dodal.

Podle dat Prazdroje asi dvě třetiny spotřebitelů přešly od piva v PET lahvích ke skleněným vratným lahvím a třetina místo PET nakupuje plechovky. "Výhodou hliníku je, že jej lze recyklovat v podstatě donekonečna, přičemž kvalita materiálu zůstává stejná. V případě zavedení zálohového systému bude možné ze starých plechovek téměř beze zbytku vyrábět nové," řekla Kalousová.

Plechovky z recyklátu mají podle ní až o 80 procent nižší uhlíkovou stopu a spotřebuje se na ně pět procent energie oproti plechovkám z hliníku, který se musí nově vytěžit. Firma se snaží s dodavateli navyšovat podíl recyklovaného hliníku, aktuálně jsou na 50 procentech.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Je to zvláštní svět. Kozel je vlastně Prazdroj, petka není obal na pinpongové míčky či olej, ale na pivo, jenže neekologický, zatímco k životnímu prostředí snad nejprasečtější technologie tj. výroba hliníku, je to pravé enviromentální terno atd. Nějak tomu přestávám rozumět. Písek na výrobu skla se k nám dováží prosím, odkud? Ze Sahary a nebo rovnou z Austrálie jako uhlí? Těží ho tam domorodci v nelidských podmínkách? Bez wi-fi a zdravotního pojištění? A co na to Evropská unie? Není pivo, minimálně to hořké a bez cherry příchuti znakem mužské nadřazenosti? Neměl by na každé plechovce nebo láhvi být vyobrazen mrtvý pijan piva na patologii s cedulkou na palci? A co Hliník, jak se mu daří v Humpolci?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Moudré rozhodnutí, jsem za ně rád. Pominu-li naprostou plebejskost konzumace piva v plastu, známku to pokleslé čecháčkovské kultury, která lemtáním laciného piva z petky zabíjí v sobě poslední rezidua něčeho krásného a vznešeného, pomůžeme zejména planetě a to se počítá. Po plastových brčkách a příborech je to další pěkný úspěch na cestě k enviromentální udržitelnosti. Slyšel jsem teď takový zcela hloupý a nepřípadný aforismus a to sice, že vymýcení brček zcela převáží produkce respirátorů a plastových antigenních testů, ale to je přece zcela neporovnatelné! Zatímco testy a respirátory zachraňují lidské životy, takové brčka zachraňují nějakému zapšklému pseudokonzervativci tak maximálně jeho pocit ze života plného zášti a lpění na překonaných principech.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak jasně, petky asi nebyly to, co by si jeden dal na vánoční stůl, že jo? Jenže cenově to bylo fakt výhodný a navíc byl i rozdíl váhově hodit do tašky po šichtě jednu, dvě petky a nebo šest, osm lahváčů. Notabene se pak tahat s padesáti zpátky do sámošky! To zas nějakej přiteplenej trouba zachraňoval matičku Zemi a cucal u toho svoje Frisko papírovým brčkem ze sklenice na stopce a zakuckal se citrónkem. Fakt to jde celý do…, no však víte kam. Asi začnu vařit pivo doma.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Pro mě pivo v pet láhvi bylo stejně zcela nepřijatelné už dávno. Potkávat takové ty různé existence například ve veřejné dopravě, u kterých je k vidění kromě pomočeného rozkroku ještě pokaždé i pomačkaná petka se zvětralým pivem v potrhané igelitce, to i při veškerém vcítění pro často obtížné sociální situace, jimž bývají tito lidé vystaveni, není nic příjemného na pohled a většinou ani pro nos. O nějakých hygienických standardech ani nemluvě. Naučil jsem se už před lety pít různé pivní speciality zejména ze zahraničí a musím říci, že taková zajímavě tvarovaná třetinka vyhovuje mému vkusu i potřebám zdaleka nejvíce.