EKONOMIKA

Pražská burza se dostala mezi deset letos nejvýnosnějších burz světa, táhnou ji nahoru bankovní akcie i ČEZ

Hlavní ukazatel pražské burzy se v tomto týdnu ocitl v první světové desítce letos nejlépe zhodnocujících burz. Jen devět zemí světa vykazuje dle Bloombergu ještě vyšší dosavadní výkonnost svého primárního burzovního ukazatele než Česká republika.

Lukáš Kovanda

Pražské burze pomáhá k postupu do TOP 10 hlavně dramatické zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky a také nebývalý růst cen energií a emisních povolenek EU.  

Hlavní index pražské burzy, PX, zhodnotil letos od 1. ledna do včerejška celkově o 43,2 procenta. V přepočtu do korun se tedy jedná o desátou nejlepší celkovou výkonnost (tedy po zahrnutí dividend) mezi všemi primárními burzovními ukazateli světa. V EU je pak na druhém místě, po estonské burze, jež letos hlásí výkonnost jen nepatrně vyšší, 43,7 procenta.  

Pražské burze v globálním měřítku nadmíru svědčí to, že v jejím primárním indexu jsou silně zastoupeny bankovní tituly (Komerční banka, Erste Bank a Moneta) a také ČEZ. Bankovním akciím se totiž daří z důvodu zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky, které je razantní také právě z celosvětového hlediska. Vyšší úroky ČNB umožňují bankám dosahovat vyšších rozdílů mezi úroky na svých půjčkách a úroky na přijatých vkladech, tedy vyšších úrokových výnosů. Ty se pak promítají ve zvýšené ziskovosti, která tedy znamená také vyšší výnos pro akcionáře bank.

Akcie ČEZ zase rostou z rekordního vzestupu ceny emisních povolenek EU. Ty tento týden pokořily historický rekord, když předevčírem přesáhly cenovou úroveň dokonce 90 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Povolenky si musí nakupovat například uhelné či v menší míře plynové elektrárny, aby mohly elektřinu vyrábět. Zdražování povolenek tedy znamená růst cen elektřiny, a tudíž také růst ziskovosti podniků typu ČEZ.  

Lidé, kteří mají své peníze v akciích pražské burzy, se tedy poměrně vhodně zajišťují proti dvěma klíčovým výzvám letošního roku: zdražujícím energiím a rostoucím úrokům.  

Komu kvůli růstu úroků zdražuje hypotéka, ten se může zajistit investicí do bankovní akcie a vydělávat tak na tom samém růstu úroků. Kdo strádá kvůli rostoucím platbám za elektřinu či plyn, ten může investovat do akcií ČEZ a část těchto navýšených plateb si v podobě zhodnocování příslušných akcií a dividend „přihrát“ zpět.  

Potíž je v tom, že do akcií investují spíše celkově majetnější lidé. Lidé, kteří jsou zdražujícími energiemi, příp. rostoucími úroky zasaženi nejvíce, tj. nízkopříjmoví, se skrze akciové investování pochopitelně příliš zajišťovat nemohou. Což ovšem přispívá k rozevírání příjmových nůžek a nůžek bohatství v celé společnosti.   

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Nevím, burza je pro mě trochu vzdálený a v něčem až absurdní svět, ale nějak se mně těžko po přečtení článku zbavuje dojmu, že burzovní výkonost je cokoli jiného, než lidově řečeno, čachry machry. Ne nadarmo býval kdysi burzovní makléř jistým synonymem pro slušně oblečeného obchodníka-podvodníka, nebo-li hochštaplera, jehož hlavním artiklem byla nevědomost druhých. Jestli navíc k výkonu burzy pomáhají takové zvrhlosti jako jsou emisní povolenky a nebo akcie státních de facto monopolů typu ČEZ závislých notabene právě na těch povolenkách, tak to potěš koště. Nu, kdo má informace včas, ten se jistě má velmi dobře. Ale to platí nejen pro burzu.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jasně, prodej povolenek fabrikama mezi sebou, bankovní šméčka a všechny tyhle fligny to jsou věci, co určitě táhnou ekonomiku nahoru. Tohle věšejte na nos jinejm hejlům. Věřím, že ty burziáni sou spokojený a mnou si ruce. Však o tom celej tenhle podvod s covidem taky je, žejo?! Oškubat obyčejný lidi dole. Už se příliš dlouho měli jakž takž slušně. Je třeba jim zvednout ceny za jídlo, elektriku, benzín… A pak říct, to my ne, to korona za to může. Parádní plán, gratuluju! To zas bude vejvar pro pár vyvolenejch. Ještě byste se mohli srovnat s nějakou kokainovou narkoburzou někde v Kolumbii, to bude taky prima kšeft za dlouhý peníze!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Je vidět, že si nestojíme nutně nijak špatně ani v těžkých časech. Základem je zjevně ovšem suverénní politika národní banky. Být v eurozóně, věřím, že by situace zdaleka tak růžová nebyla. Podstatná a trefná mně přijde také závěrečná poznámka autora o rozevírání příjmových nůžek. To je, bohužel, přesně podstata tohoto druhu zajišťování se a měnit se to bude jen těžko. I kdyby byla silná politická vůle a došlo k jakési kupónové privatizaci 1.1, pochybuji, že by věc skončila jinak než opět rychlým přesunem akcií od “obdarovaných“ pěšců k “nadaným“ vyšším figurám. V tomto je fungování trhu a společnosti ze své podstaty jednoduše úplně stejně neúprosné podobně jako například příroda.