Překvapení se nekoná: Sčítání lidu (ne)jede podle očekávání. Hlavně, zda fungují vodní děla

Překvapení se nekoná: Sčítání lidu (ne)jede podle očekávání. Hlavně, zda fungují vodní děla

O půlnoci z pátku na sobotu 27.3. začalo deset let připravované sčítání lidu. Celé sčítání má rozpočet cca 2 miliardy korun a z hlediska vývoje aplikací ho zajišťuje známá firma OK system.

Nyní v tuto dobu (sobota večer) lze už s jistotou konstatovat, že dopadlo naprosto podle většinového očekávání: Systém v brzké ranní době, tak jako všechny poslední státní IT projekty, nevydržel nápor uživatelů a zkolaboval. 

Opakoval se tak scénář spouštění prodeje elektronických dálničních známek a registrace k očkování i dalších, z blízké minulosti. V průběhu odpoledne se on-line sčítání opět rozeběhlo, nicméně v podvečer začali uživatelé hlásit další výpadky. Chyby se začaly projevovat i v okamžiku pokusu o odeslání kompletně vyplněného formuláře, nikdo tedy neví, zda je, nebo není sečten.

V případě nesečtení hrozí stát obyvatelům pokutou do výše 10.000 korun. Není však schopen zajistit ani funkční systém, ve kterém to má občan provést a následně splnění své povinnosti ověřit. I úspěšně vyplněný a odeslaný formulář totiž končí pouze hláškou s poděkováním. Nelze tudíž zadat pro kontrolu mail, nebo telefonní číslo, kam by přišlo avízo o splnění povinnosti. Není možná ani následná kontrola použitím stejných přihlašovacích údajů: při novém přihlášení se bez dalšího spustí nové vyplňování formuláře bez informace, že již toto není třeba dělat.

Ocitujme zde pro osvěžení paměti programové prohlášení vlády z 8. ledna 2018:

1. V prvé řadě je to Digitální Česko.

Chceme dostupnost vysokorychlostního internetu všude. Chceme jednotné standardy, v maximální míře využívat sdílených služeb. Na úrovni státu musíme mít jednotné služby. Vytvoříme centrální portál státu, kde si občan bude moci vše vyřídit, a k tomu využijeme služeb pošty pro ty občany, kteří internet nemají atd. Elektronizace musí být všude, kde je to možné – daňová přiznání, elektronické recepty, elektronická dálniční známka atd.

Vytvoříme funkci zmocněnce pro digitalizaci, který bude celý proces řídit bez zbytečné administrativy.

Podle zařazení tohoto bodu na první místo základního vládního dokumentu by mohl nezúčastněný pozorovatel snadno podlehnout dojmu, že vláda Andreje Babiše digitalizaci veřejné správy už léta bere jako svou skutečnou prioritu. Zúčastněný divák však musí konstatovat, že se děje pravý opak.

Celé státní IT je strukturálně podfinancované, přesto nakupuje projekty očividně předražené a to tak, že nad nimi nedokáže dokonce ani vykonávat kvalifikovaný projektový dozor. Ministr vnitra, vicepremiér Hamáček, nás tak v rozmezí několika týdnů varuje, že již v průběhu letošního roku hrozí fatální kolaps základních registrů protože infrastruktura ministerstva vnitra postrádá třičtvrtě miliardy. To mu však nijak nebrání z rozpočtu téhož ministerstva pořizovat za 100 milionů nová vodní děla. Zde se v plné nahotě ukazuje, co je skutečnou prioritou vlády. Jsou to represe, nikoliv funkční státní správa…