EKONOMIKA

Premiér a ministři dnes navštíví Dukovany, zřejmě oznámí spuštění tendru

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes navštíví Jadernou elektrárnu Dukovany.

Fiala o víkendu uvedl, že vláda tento týden spustí tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle všeho tak má vláda učinit právě dnes v Dukovanech. Kromě Dukovan navštíví premiér Fiala také krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Jihlavě, kde se setká s hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem (ODS a STO).

Zástupci vlády mají podle oficiálního avíza s vedením společnosti ČEZ jednat o budoucnosti jaderné energetiky v České republice. Vláda podle Fialy udělala všechna rozhodnutí, která jsou potřeba k tomu, aby polostátní energetická společnost ČEZ mohla začít pracovat na tendru. "Je potřeba to všechno udělat rychle, začít všechny procesy tak, abychom do konce roku 2024 už měli vybraného dodavatele, který bude Dukovany stavět," řekl v neděli premiér v České televizi.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Předseda vlády již dříve uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. S vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. Zkušební provoz je podle něj nutné spustit v roce 2036. Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

ČTK | byznysvcesku.cz