EKONOMIKA

Přes pandemii či nedostatek čipů některé české firmy zažily úspěšný rok

Některé české firmy, jejichž podnikání omezila vládní protiepidemická opatření, musely se potýkat s nedostatkem čipů nebo s problémy s dodávkami, zažily loni úspěšný rok. Důležitá je podle zástupců vybraných společností schopnost rychle reagovat na aktuální situaci a dokázat se přizpůsobit změně podmínek

Z důvodu šíření nákazy je dlouhodobě omezováno cestování, podmínky pro výjezd do zahraničí i návrat se často mění. Uplynulá letní sezona se podle výkonné ředitelky cestovní kanceláře Travel Family Blanky Hrubé vydařila, a kancelář tak podle ní rok uzavře se ziskem v řádu desítek milionů korun. "Travel Family je v tuzemsku jediná velká cestovní kancelář s ryze českým kapitálem. Nemáme tedy během pandemie za sebou žádného finančně silného nadnárodního partnera, ale i přesto jsme toto těžké období zvládli. Na začátku pandemie jsme totiž byli nuceni rychle reagovat snížením režijních nákladů za pronájem kanceláře, poboček a s tím spojeným snížením počtu zaměstnanců a také výraznou změnou obchodního modelu. Tyto změny byly klíčové pro další chod," uvedla.

Koronavirová krize výrazně zasáhla české oděvní značky. Nejenže část roku musely být kamenné prodejny uzavřené, ale byl také omezen společenský život, a klesl tak zájem o formální oblečení. Společnost Pietro Filipi zkracovala, prostřednictvím reorganizace se z problémů snaží dostat značka Blažek. Firma Image Care, provozovatel pánské oděvní značky Le Premier, požádala o moratorium na majetek. To soud schválil do 22. února. Zato společnost Bandi Vamos zaměřená na pánské obleky očekává za letošek tržby kolem 370 milionů korun a zisk by měl činit s ohledem na vysoké investice v posledním čtvrtletí loňského roku zhruba 62 milionů korun, asi o 40 milionů více než v roce 2020, řekl Andrej Bandi Vámoš. Firma navíc letos plánuje otevřít nové prodejny v ČR i na Slovensku.

Jedním z nejvíce zasažených odvětví je gastronomie. Přesto bratři Giang a Khanh Ta po květnovém rozvolnění otevřeli v Praze novou restauraci, svou třetí, s názvem Dian. Návrat hostů byl podle nich výrazně pozvolnější než po obnovení provozu po první uzávěře v roce 2020. V návštěvnosti se také projevuje zdražování a snaha lidí šetřit. Lidé tak sice přicházejí méně často, ale o to více si chtějí návštěvu užít, uvedl Giang Ta.

Společnost BTL Medical Technologies vyrábí zhruba 100 typů zdravotnických zařízení, pro které potřebuje široký sortiment vstupních materiálů. Přestože se snažila předzásobit, některé dodávky se později zastavily. "Díky skvělé práci našich nákupčích a vývojářů, kteří navrhli redesign řídících jednotek a zároveň pracovali i na dalších projektech v rámci firmy, se výroba nezastavila," řekl ředitel firmy Tomáš Drbal. Doplnil, že za uplynulý rok očekává obrat kolem 12 miliard korun, což je meziročně o 80 procent více.

ČTK | byznysvcesku.cz