EKONOMIKA

Přestává být z čeho? Češi přestávají spořit, tempo růstu úspor bylo v listopadu nejnižší za čtyři roky

České domácnosti loni postupně spořily stále pomaleji. Zatímco v lednu 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu to bylo o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017. Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku.

Opačný trend je patrný u úvěrů domácností, opět především ve druhé polovině roku. Zatímco v lednu 2021 měli lidé půjčeno o 113 miliard více než o rok dříve, v listopadu to už bylo meziročně o 179 miliard více. Vyšší zájem o úvěry a nižší tendence lidí spořit se projevil také v rozdílu mezi objemem úspor a úvěrů. Ten v listopadu klesl počtvrté v řadě a s 1,03 miliardy korun byl nejnižší od začátku roku 2021.

"Za pomalejším podzimním růstem úspor stojí na jedné straně vyšší inflace a skokový růst nákladů řady domácností za energie a další služby, na druhé straně přetrvávající chuť lidí utrácet. Tu dobře ilustruje i vývoj v kategorii spotřebitelských úvěrů. Jejich objem v první polovině loňského roku v zásadě stagnoval. Poté se však začal postupně zvyšovat a v listopadu už byl meziročně o šest procent vyšší,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Vedle úvěrů na spotřebu v průběhu roku rostl také zájem o úvěry na bydlení, které tvoří 80 procent objemu úvěrů domácností. Zatímco v lednu 2021 byl jejich objem meziročně o osm procent vyšší, v listopadu to bylo už o 11 procent.

Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o jedno procento na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 173 miliard korun. Nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších pěti měsících se naopak snížil téměř o 12 miliard. Přesto byly koncem listopadu jejich úspory více než třikrát vyšší než jejich úvěry.

Opačná situace v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se proti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1,207 bilionu, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020. Na konci listopadu tak dosahoval 1,324 bilionu korun a byl o 116 miliard korun vyšší než objem firemních úvěrů. Meziročně se objem úvěrů firem zvýšil o 4,8 procenta, zatímco objem jejich vkladů o 7,9 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Pomalejší růst spoření souvisí samozřejmě v první řadě s inflací. Lidé se totiž do jisté míry chovají z ekonomického pohledu pragmaticky, přičemž klesající reálná úroková míra vede obecně k tomu, že je méně výhodné spořit a více výhodné utrácet a zadlužovat se. Ačkoliv utrácení paradoxně opět posiluje inflaci, tak lidé jej často berou jako investici. Pro mnohé z nich jsou investice např. do dluhopisů nebo do akcií přeci jen příliš složité a dávají přednost něčemu materiálnímu, abychom tak řekli, viditelnému. Proto nepřekvapuje, že roste zájem o úvěry na bydlení. Reality jsou totiž vnímány jako jistá investice, jejíž hodnota nebude klesat.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Já se snažím peníze co nejvíc točit a když už, tak alespoň investovat. Držet větší částky na běžném nebo spořicím účtu, považuji za nesmyslné, a to zejména dnes, kdy je žere inflace. Dluhopisy mi připadají příliš páprdovské, proto jsem raději zkoušel třeba Bitcoin. Kdysi jsem na tom dost vydělal, ale člověk musí neustále sledovat výkyvy, aby z toho něco měl. Časem mě to přestalo bavit. Teď mě baví investovat do akcií, ale kdyby mi s tím nepomáhal jeden kamarád, asi bych si nevěděl moc rady. Díky němu se v tom začínám pomalu orientovat, vždycky mi dá dobrý tip. Koupil jsem také navíc na Žižkově mansardičku, kterou teď pronajímám jednomu klukovi z Německa.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Vždy jsem se řídila nadčasovou devizou Aloise Rašína „pracovat a šetřit“. Dnes by se mohlo zdát, že se ani jedno z toho příliš nevyplatí. Tak tomu ovšem pochopitelně není. Nechápu lidi, kteří si v jakési inflační horečce nakoupí čtyři televize, ale investice do bydlení nebo i nákup potřebného spotřebního zboží není ve své podstatě ničím jiným než jistou formou šetření. Já neustále zdokonaluji domek a koupila jsem si na leasing nový automobil, což považuji v tomto směru za dobré investice. Především peníze vložené do domku se mi určitě jednou zhodnotí.