EKONOMIKA

Kudláček: Příběh Steva Jobse a společnosti Apple, kterou založil

Apple se stal první společností v historii s tržní kapitalizací 2 biliony dolarů. Není to žádné překvapení, protože stále udivuje svět svými inovativními produkty a službami. Pojďte s námi vyrazit na krátký výlet do historie této ikonické značky.

Patrik Kudláček

Všechno začalo v roce 1976, kdy Apple založili tři muži: Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne se záměrem prodávat Wozniakův ručně sestrojený osobní počítač Apple I.V červenci 1976 byl Apple I uveden do prodeje a prodával se za 666,66 dolaru. Vzápětí – pár týdnu po založení – se Ronald Wayne rozhodl společnost opustit. Wayne tehdy převzal šek na 800 dolarů, který by o 40 let později měl hodnotu téměř 72 miliard dolarů. Wayne byl tím, kdo ručně nakreslil první logo společnosti Apple, které pak v roce 1977 nahradilo logo nakousnutého jablka navržené Robem Janoffem.

3. ledna 1977 pak byla založena společnost Apple Computer Inc., přičemž finanční prostředky potřebné k založení poskytl milionář Mike Markkula, kterého Apple I velmi zaujal. Mike Markkula se zároveň stal třetím zaměstnancem s třetinovým podílem ve společnosti

Apple II a III

V roce 1977 byl představen Apple II. VisiCalc průlomový tabulkový procesor a výpočetní software, pomohl počítačům Apple II dostat se před vedoucí firmy na trhu Tandy a Commodore PET. VisiCalc poskytl uživatelům další důvod ke koupi počítače Apple II díky své kompatibilitě s kancelářskými programy a zavedením barevné grafiky dokázal Apple II způsobit revoluci v počítačovém průmyslu.

V následujících letech rostly tržby Applu exponenciálně a každé čtyři měsíce se zdvojnásobily. Jeho roční tržby vzrostly od září 1977 do září 1980 ze 775 000 na 118 milionů dolarů. 

V roce 1980 společnost představila Apple III, který měl konkurovat IBM na trhu podnikových počítačů. Apple III však nebyl úspěšný kvůli konstrukční chybě. Jobs trval na tom, aby počítače nebyly vybaveny ventilátory ani větracími otvory, což způsobovalo problémy s přehříváním. Apple III tak prohrál s počítači IBM. Jobs okamžitě zahájil vývoj grafického uživatelského rozhraní pro další generaci počítače Apple, Apple Lisa, z jehož týmu byl kvůli vnitřním sporům odvolán a stal se součásti projektu levného počítače Macintosh. Lisa byla uvedena na trh v roce 1983 a kvůli vysoké ceně a omezené softwarové podpoře se setkala s katastrofálním prodejem.

Přesto Apple vstoupil 12. prosince 1980 na burzu s cenou 22 dolarů za akcii. Akcie společnosti v hodnotě 4,6 milionu dolarů se okamžitě prodaly a vygenerovaly více kapitálu než jakýkoliv jiný vstup na burzu (IPO) od společnosti Ford Motor Company v roce 1956. Podíl Steva Jobse ve společnosti, největšího akcionáře, ocenilo IPO na 217 milionů dolarů. IPO společnosti také okamžitě vytvořilo 300 dalších milionářů.

Období Macintoshe 

Apple Macintosh je známý jako první masově prodávaný osobní počítač s integrovaným grafickým uživatelským rozhraním a myší. Macintosh byl na rozdíl od Lisy úspěšný díky intenzivnímu marketingu s kultovní reklamou "1984" v režii Ridleyho Scotta, která se vysílala během Super Bowlu a nikdy se již neopakovala. Cena Macintoshe činila 2 495 dolarů a do prodeje se dostal v lednu 1984. Do začátku května 1984 bylo v důsledku reklamy "1984" prodáno 70 000 kusů.

V roce 1983, Jobs najal Johna Sculleyho jako nového generálního ředitele společnosti Apple, když chtěl tehdejší CEO Mark Markkula odejít do důchodu. Scully byl v té době generálním ředitelem Pepsi, ale Jobs ho přivedl do Applu legendární otázkou: „Chcete do konce života prodávat slazenou vodu? Nebo chceš jít se mnou a změnit svět?“.

Mezi Jobsem a Sculleym však vzrostlo napětí, když se počítači Macintosh nepodařilo prolomit dominanci IBM. Jobs si navíc rád dělal věci po svém, zatímco Sculley chtěl přísný dohled nad budoucími produkty.

Éra bez Steva Jobse

V roce 1985, kdy mezi Jobsem a Sculleym narůstaly třenice, se Jobs pokusil Sculleyho sesadit a zinscenoval převrat, který se mu však nevydařil. Představenstvo Applu se postavilo na Sculleyho stranu a odvolalo Jobse z manažerských funkcí. Jobs poté dal výpověď a založil novou společnost vyrábějící pokročilé pracovní stanice s názvem NeXT. Ve stejné době odešel i Steve Wozniak, který prodal většinu svých akcií s tím, že se společnost ubírá špatným směrem.

Po Jobsově odchodu se představenstvo rozhodlo se, že se s dražšími počítači Mac zaměří na movité zákazníky. Shodli se na tom, že se sice prodá méně kusů, ale dosáhne se podobných nebo vyšších zisků. Tato politika byla nazvána "55 or die", což je pravidlo Jeana-Louise Gasséeho (najatý na místo Jobse), že Macintosh II by měl přinášet alespoň 55 % zisku na jeden stroj. Strategie "55 or die" se proti Applu obrátila, přestože počítače Mac nabízely vynikající knihovnu softwaru, nemohly konkurovat zlevňujícím počítačům IBM. 

Tržní podíl a ceny akcií společnosti Apple nadále klesaly. Kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům byl v roce 1993 Sculley propuštěn a novým generálním ředitelem se stal Michael Spindler, německý emigrant, který ve společnosti Apple pracoval již od 80. let. Navzdory nástupu Spindlera neúspěchy Apple pokračovaly.

V roce 1996 byl Spindler ve funkci generálního ředitele nahrazen Gilem Ameliem. Amelio provedl několik změn, například rozsáhlé propouštění a snižování nákladů a v únoru 1997 se rozhodl koupit Jobsův NeXT Computer za 429 milionů dolarů a přivedl ztraceného syna zpět.

Vzestup ke hvězdám (a ziskům) 

Jobs přesvědčil představenstvo, aby ho v červenci 1997 jmenovalo dočasným generálním ředitelem. Vzhledem k obrovským finančním ztrátám a rekordně nízké tříleté ceně akcií představenstvo Jobsovi vyhovělo. Amelio o týden později rezignoval.

Jobse během krátké doby oslovil geniální designérský talent Jonathana Iveho a ve spolupráci s ním se jim podařilo obnovit zašlou slávu Applu. 15. srpna 1998 byl představen iMac. Jonathan Ive vedl tým designérů iMacu a později navrhl iPod a iPhone. Díky moderním technologickým prvkům a jedinečnému designu se za pouhých 5 měsíců prodalo 80 000 kusů počítače iMac.

V roce 2001 byl místo systému, který byl založen na operačním systému z počítačů NeXT, uveden operační systém Mac OS X. Ve stejném roce byl představen přenosný digitální audio přehrávač iPod, kterého se během šesti let prodalo 100 milionů kusů. V roce 2003 byl představen hudební obchod iTunes, který nabízel stahování hudby online za 0,99 dolarů za skladbu a byl také integrován do přehrávače iPod. Platforma iTunes se do roku 2005 stala největším světovým prodejcem hudby.

V roce 2006 se Apple rozhodl přejít na systémovou architekturu založenou na procesorech Intel. MacBook Pro byl prvním notebookem Apple s procesorem Intel Core. Mezi lety 2003 a 2006 vzrostla cena akcií společnosti Apple více než desetkrát.

Zrození iPhonu

Revoluční smartphone byl představen na veletrhu Macworld 9. ledna 2007. Během prvních 30 hodin prodeje se prodalo 270 000 iPhonů a začalo se o něm mluvit jako o převratné novince v tomto odvětví. Široký úspěch přineslo také uvedení produktů iPod Touch a iPad. App Store společnost spustila v červenci 2008 za účelem prodeje aplikací třetích stran pro iPhone a iPod Touch. Během jednoho měsíce se prostřednictvím obchodu App Store prodalo 60 milionů aplikací a App Store dosáhl průměrného denního obratu 1 milion dolarů. Díky popularitě iPhonu se Apple bleskurychle stal třetím největším dodavatelem mobilních telefonů na světě. V říjnu 2010 dosáhly akcie společnosti Apple závratné hodnoty 300 dolarů.

Steve Jobs 24. srpna 2011 odstoupil ze zdravotních důvodů z funkce generálního ředitele a nahradil ho Tim Cook. Jobs zemřel 5. října 2011, což znamenalo konec neuvěřitelné éry Applu. To ovšem neznamená, že by společnost s odchodem Jobse začala strádat, naopak. Apple dodnes ovlivňuje trhy převratnými technologickými zázraky a je nejcennější americkou společností

Ing. Patrik Kudláček je aktivním investorem a novinářem. Působí rovněž jako manažer ve společnosti Invest & Property Consulting, a.s.