EKONOMIKA

Přichází, kdo přijít neměl – letní čas. Zabije více lidí než klíšťata

V noci z dneška na zítřek se opět odehraje jedna změna času. Přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim) mělo skončit už loni. Evropští poslanci v roce 2019 podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce 2021. Jenže členské státy EU se nedokázaly dohodnout, jak by měl nový „stálý čas“ vypadat, zda to bude dnešní „letní“, nebo „zimní“ čas. A pak diskuse utnula covidová pandemie.

Lukáš Kovanda

K zrušení střídaní času už dávno mělo dojít. Domněnka, že střídání šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu jasně zvyšuje. Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní. Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo.

Náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo. Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin? Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly. Samozřejmě by to znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší. Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se naštvaný

To, že letní čas nemá v jedenadvacátém století žádný smysl, je sice rozumný argument, ale obávám se, že rozum bývá to poslední, čím se úředníci řídí. Svým způsobem je komické, že je vůbec možné čas upravovat byrokratickými nařízeními. Člověk by řekl, že je to fyzikální veličina a že na délku dne má vliv rotace naší planety. Heslo „poručíme větru, dešti“ není očividně cizí ani tzv. demokratickým státům a jejich institucím. Kupodivu v Bělorusku a Rusku, co vím, se letní čas už nepoužívá. Nevím ale, jestli bychom ho mohli také zrušit, když na to nemáme svolení soudruhů z Bruselu.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Používání letního času je harmonizováno direktivou Evropské komise, takže se obávám, že bychom jej nemohli samovolně zrušit. Jsme přeci jen součástí velkého celku a musíme tuto skutečnost zohledňovat. Jestli se nemýlím, tak letní čas byl u nás, či přesněji v protektorátu, zaveden v roce 1940 v důsledku úsporných opatření během druhé světové války. Pak se čas od času opět vracel, přičemž každoročně na stálo byl zaveden roku 1979. Časem se ustálilo pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend. Jinak souhlasím s tím, že dnes je zcela zbytečný.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se zklamaný

Neustálé změny času mi dělají obrovské problémy. Vždycky mi trvá několik dní, než si na změnu zvyknu. Během té doby jsem naprosto nepoužitelná. Na mého muže to podle všeho nemá vůbec žádný vliv, takže u nás kvůli tomu občas dochází k třenicím. Minule šel s kamarády do té jejich hospody a vrátil se o hodinu později, přičemž tvrdil, že když odcházel, platil ještě starý čas. Bylo to úplně dětinské. Pořád se hovoří o tom, že se letní čas zruší, a pořád nic. Zajímalo by mě, kde je problém.