EKONOMIKA

Přijdou Češi o Facebook? Meta Platforms hrozí, že by mohla z Evropy stáhnout služby Facebook a Instagram

Americká společnost Meta Platforms pohrozila, že své služby Facebook a Instagram stáhne z Evropy, pokud nebude moci přenášet data uživatelů na servery ve Spojených státech. Firma to uvedla v podrobných záznamech o hospodaření, které předložila americké komisi pro cenné papíry.

Evropské regulační orgány v současné době upravují nařízení o způsobu předávání evropských údajů přes Atlantik. Soudní dvůr Evropské unie v červenci 2020 označil za neplatnou dohodu EU a Spojených států, která umožňovala firmám předávat osobní údaje evropských uživatelů do Spojených států. Meta uvedla, že pokud by se nemohla spolehnout na nové nebo stávající dohody o přesunu dat uživatelů, pak by "pravděpodobně nemohla v Evropě nabízet řadu svých nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu".

Evropská komise (EK) zintenzivnila jednání s Washingtonem, sdělil dnes agentuře Bloomberg její mluvčí. Jednání podle něj ale "vzhledem ke složitosti projednávaných otázek a nutnosti najít rovnováhu mezi ochranou soukromí a národní bezpečností vyžaduje čas". "Pouze dohoda, která bude plně v souladu s požadavky stanovenými soudem EU, může zajistit stabilitu a právní jistotu, kterou zúčastněné strany na obou stranách Atlantiku očekávají," dodal mluvčí.

V srpnu 2020 irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) rozhodl, že používání standardních smluvních doložek společností při zpracování evropských údajů je v rozporu s GDPR, tedy s pravidly pro ochranu osobních údajů, a mělo by být pozastaveno. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v první polovině letošního roku.

Úřady pro ochranu osobních údajů stále častěji kontrolují tento druh dodatečných bezpečnostních opatření, která umožnila společnostem posílat data tam a zpět bez nové smlouvy, řekl Patrick Van Eecke ze společnosti Cooley. "Nepřekvapuje mě, že podniky mimo Evropu přehodnocují, zda má smysl nadále nabízet služby na evropském trhu, protože už nezbývá mnoho možností," dodal.

Není to poprvé, co Facebook pohrozil zákazem svých služeb. Před rokem uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Reagoval tím na tehdy chystaný zákon, kterým má přimět digitální platformy, jako je Google nebo Facebook, aby platily mediálním podnikům za využívání jejich zpravodajského obsahu.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

„Neživíš, nepřepínej.“ To mně přijde jako velmi případná odpověď pro tento případ. Je to dokonce naopak. Uživatelé Facebooku a spol. živí svého “zdarma“ poskytovatele. Dnes už to naštěstí drtivá většina z nich ví a tak tento páně Zuckerbergův pokus zůstane patrně jen pokusem. Vůbec jsem vcelku zvědavý, jak dlouho bude toto impérium odolávat svému předpokládatelnému oslabování a případně časem i zániku na trajektorii, která už se dnes zdá jako neodvratně sestupná.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Já bych to snad i ocenil, kdyby zavřeli krám. Kolikrát u toho nesmyslu člověk stráví pár hodin ani neví jak a pak si jen řeknu, škoda času, to jsem mohl jít s těma samejma lidma radši na pivo a bylo by nám líp. Pokaždý se jen vytočím, když vidím, jaký maj lidi blbý názory, pak jim to napíšu a je vymalováno. Už jsem o pár kamarádů takhle přišel. Poslední dobou se snažím to omezovat, moc tam nelezu. Jsem docela vznětlivej a jak mě někdo vytočí, je zle, neznám bratra. U toho piva, i kdyby si nakonec dal člověk s někým, jak se říká po tlamě, tak to tím většinou končí, tady se přestávaj bavit dlouholetý známý nebo kamarádi kvůli názoru na úpnou blbost.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Sociálním sítím patrně už v brzké sobě skončí jejich období “divokého Západu“ a přijdou regulace. Zatím se brání, ale jiné cesty není. Pokud si nechceme nechat zničit pracně budovanou demokracii, bude nutné bezuzdnou pseudosvobodu kdejakého nevzdělaného primitiva ukájet se svou vlastní hloupostí de facto ve veřejném prostoru ukončit a čím dříve, tím lépe, včera bylo pozdě. Námitky, že to bude jako v Číně nebo Rusku neobstojí. Regulovat přece nebudou nějací stranou či Putinem dosazené loutky, ale demokraticky zvolení politici.