EKONOMIKA

Přímé platby nebudou mít strop, menší zemědělci z nich ale dostanou větší podíl

Přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, informoval dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR protestovalo několik tisíc lidí.

Na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20.000 korun na jeden hektar. Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to přitom bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky.

Nový návrh podle ministerstva zemědělství umožní výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. "Jsem rád, že se nám podařilo najít kompromis, který respektuje reálnou situaci v našem zemědělství. Výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu, současně ale bude zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly," uvedl Nekula.

Ministerstvo zemědělství návrh schválený na koaliční radě před odesláním Evropské komisi projedná s neziskovými organizacemi a dalšími partnery. Podle Bílého se koaliční rada také dohodla, že po prvním roce fungování nových parametrů jejich nastavení vyhodnotí a případně je upraví pro další období.

Míra spolufinancování Programu rozvoje venkova v příštím dotačním období bude podle návrhu 65 procent, což požadovaly téměř všechny zemědělské organizace, uvedlo také ministerstvo. V končícím programovém období to bylo 35 procent. Podpora tak bude podle ministerstva srovnatelná s dalšími státy Evropské unie a umožní českým zemědělcům zůstat konkurenceschopnými.

Do ekologického zemědělství se mohou zapojit všechny podniky bez rozdílu velikosti, bude tam směřovat výrazná část dotací, uvedl Nekula. Upravený návrh bude podle něj více podporovat ochranu vody, půdy a pestřejší krajinu. "Chceme, aby zemědělci dělali něco navíc, aby se ještě lépe starali o naši krajinu. Nechceme jít metodou příkazů, ale motivace," dodal ministr. Podpora na trvalé travní porosty už nebude v režimu přímých plateb, peníze půjdou z dotací na rozvoj venkova.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Začněme od toho, že celá současná ekonomika, která je z velké částí založená na dotacích, je naprosto vadná. Je ale jasné, že se Evropský svaz socialistických republik na nic jiného nezmůže, jelikož v jádru jeho světonázoru je úředník alfou a omegou. Ten musí o všem rozhodovat, jinak by se to podle nich zhroutilo. Že se lidstvo po celá staletí bez nich hravě obešlo, jim nedochází. Ale chápu, že za stávající situace, kdy se do zemědělství v jiných zemích sypou hromady peněz z kapes nás všech, nemůžeme být výjimkou, jinak bychom mohli i ty zbytky našeho zemědělství nadobro odpískat.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Mnozí lidé v mém okolí měli se vstupem klidné síly do vlády, kterou představují lidovci, velká očekávání. Jsem rád, že se zatím nezklamali a že jejich politika slušnosti přináší první plody. Tou slušností myslím i zavedení změn v dotacích pro zemědělce. Není přeci možné, aby polovinu dotací shrábnul takový moloch jako Agrofert a ostatní jenom paběrkovali. Konečně se mírou dotací dostáváme na evropskou úroveň, což je nesmírně důležité, aby naši zemědělci nebyli za otloukánky. Já dávám vždycky přednost činům před slovy a to platí i v případě evropanství. Bude ale důležité kontrolovat celý systém dotací tak, aby nebyl zneužíván různými vykuky, jak to známe z minulosti. Zpochybňuje to totiž jejich celou myšlenku.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Podpora menších zemědělců je nejen spravedlivější, ale rozhodně také rozumnější. Nesmíme zapomínat, že se velkou mírou podílejí na utváření krajiny. Mám často dojem, že obrovským podnikům na budoucnosti země a jejím vzhledu pramálo záleží, hlavní je vytěžit teď a tady nejvíc, co to jde, a co bude pak, se uvidí. Moje kamarádka Lída, která pěstuje mrkev, mi říkala, že se půda u nás postupně stává kvůli chemii stále více jalová. Malí zemědělci nepředstavují takovou ekologickou zátěž, také ve svém přístupu jsou citlivější, protože bývají víc spjati s přírodou. Není náhodou, že se stále více z nich zaměřuje na bio pěstitelství.