EKONOMIKA

Problémy českých stavitelů: Menší možná budou muset odložit nebo prodat své projekty

Menší stavitelé možná budou muset příští rok odložit nebo prodat své projekty kvůli vyšším cenám práce a stavebnin. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM). Situaci v oboru bude podle svazu výrazně ovlivňovat i zdražování dopravy, zvyšování úrokových sazeb, inflace a ceny emisních povolenek.

Svaz jako důvod k odkládání nebo prodeji projektů uvádí protnutí dvou negativních vlivů ve stavebnictví. "Je to zdražování vstupů na straně jedné a snaha o úspory v rozpočtech soukromých i veřejných investorů na straně druhé," uvedl.

Tyto vlivy byly ve stavebnictví patrné už letos, poukázal obchodní ředitel společnosti KM Beta Marek Žídek. Firma se sice letos podle něj přiblíží splnění plánů výroby i prodeje, nesníží ale výrobní náklady tak, jak chtěla. "Úspory, které se nám podařilo dosáhnout zvýšením efektivity výroby, nám převýšil enormní skokový nárůst nákladů, který jsme nemohli přenést na své zákazníky," uvedl Žídek.

Petr Stejskal spravující vývoj podnikání pro společnost HELUZ cihlářský průmysl v tiskové zprávě sdělil, že ani v příštím roce nelze očekávat oživení veřejných zakázek do bytové výstavby. "Je dlouhodobě téměř výlučně financována soukromou a podnikatelskou sférou. Zájem o nemovitosti podle mě táhnou tři faktory - jednak to je trvale poddimenzovaná bytová výstavba, která nestačí poptávce, jednak je to nárůst finančních prostředků na straně poptávky včetně vysokého zájmu o hypotéky a jednak je to snaha o investování volných prostředků do nemovitostí jako nejlepší možná ochrana před inflací," uvedl Stejskal.

Firmy se podle něj dosud nenaučily žít s koronavirem, nejsou jasné dopady epidemie do cihlářského průmyslu. "Ještě větší nejistotu zažívají výrobci v důsledku nepředvídatelných cen energií a emisních povolenek," doplnil Stejskal

Generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek označil rok 2021 za zkoušku odolnosti pro stavební trh, která bohužel ještě nekončí. Firma chce v dalším roce nadále rozvíjet robotizaci zdění. "Chceme pokračovat v digitalizaci procesů uvnitř firmy a také v digitalizaci služeb," podotkl.

Stejskal očekává, že podle volebních programů stran současné vládní koalice by stavebnictví mělo mít zelenou. "Jestliže budou realizovány sliby o zlepšení bytové dostupnosti, ve které dlouhodobě patříme k nejhorším v Evropě, musí se zvýšit jak komunální výstavba, tak i podpora individuálním stavebníkům," uvedl. Důležitá je podle něj i dostupnost kvalifikovaných pracovníků.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Čistě tržně by snížená poptávka po stavebních pracích nebo materiálech měla vést k jejich zlevnění. Uvidíme, jestli tady zafunguje neviditelná ruka. Teoreticky by měla, ale praxe bývá někdy jiná. Moje firma někdy používá stavební dřevo a můžu říct, že to během roku zdražilo až o sto šedesát procent. Pěnový polystyren o více než osmdesát procent. Takhle bych mohl pokračovat. Někteří mí známí jezdí nakupovat raději do Polska, kde stavební materiály bývají někdy až o třetinu levnější. A nejsou rozhodně jediní. Já pořád přeci jen věřím ve volný trh. Jak už jsem řekl, pokud klesne poptávka, měla by klesnout i cena. Pokud se tak nestane, pak se stavební odvětví přinejmenším výrazně zúží.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Můj sen o vlastním domečku mizí někde v nedohlednu. Kurnik, já se ho prostě nikdy nedočkám. Budeme muset dál žít v tý smradlavý bytovce. Když slyším řečičky o neviditelný ruce, tak bych nějradši řvala. Ručička se postará? Kecy. Ta ručička nám akorát tak nafackuje. Jako, takhle to dál nejde. Ať stát jasně řekne, kolik co má stát, potom to zlevní.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Tak v tomto případě bych se poněkud jemně přiklonil na stranu těch, kteří požadují větší ingerenci ze strany státu. Ale určitě elegantnější by bylo nějaké snížení daní. Jeden kluk, kterého jsem potkal v baru… Počkejte, jak se jen jmenoval. Adam, myslím, že Adam. Tak Adam mi vyprávěl, že nedávno začal u Sázavy stavět haciendičku, jak tomu říkal, a za půl roku všechno zdražilo tak, že by si to dnes už nemohl dovolit. Naštěstí si většinu materiálu nakoupil ještě s předstihem za nižší ceny a moc mu toho už k dostavění nezbývá. Ale s bazénem prý počká.